Wydrukuj tę stronę
sobota, 26 luty 2022 13:28

7 mało znanych sposobów na tańsze ogrzewanie domu. Znasz je?

Oceń ten artykuł
(6 głosów)
ekogroszek ekogroszek pixabay

Sezon grzewczy trwający u nas prawie pół roku to spory wydatek dla domowego budżetu. Jaki opał wybrać? Węgiel workowany czy luzem? Kupowany u lokalnego dostawcy czy przez internet? Podpowiadamy, jaki ekogroszek w workach wybrać i dlaczego to się opłaca.

 

Wybierz rodzaj opału – postaw na ekogroszek

Zazwyczaj cena idzie w parze z jakością. Wybierając opał, niezależnie czy będzie to drewno czy węgiel, warto dokładniej przyjrzeć się jego parametrom, a zwłaszcza kaloryczności.

Dlaczego nie drewno?

Drewno, choć występuje w Polsce powszechnie to jest produktem dość drogim, a do tego mało kalorycznym. Oznacza to, że sprawność spalania drewna jest niższa niż w przypadku węgla.

Efektywność ekogroszku

Węgiel w postaci orzecha, kostki, koksu czy ekogroszku w połączeniu z nowoczesnym piecem węglowym może natomiast osiągnąć sprawność rzędu 80-90%.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się ekogroszek. Ten rodzaj opału ze względu na niewielkie ziarna, a przy tym małą ilość siarki i popiołu uważany jest za opał wydajny, a także łatwy w użyciu i bezpieczny dla kotłów z automatycznym podajnikiem. Dodatkowo, ten sprzedawany w workach jest wygodny w użyciu i przechowywaniu.

Dostosuj opał do pieca i temperatury na zewnątrz

Opał ma znaczenie, ale kocioł właściwie dobrany do potrzeb domu i domowników również. Zły dobór pieca, a w szczególności jego mocy może skutkować zbyt dużym zużyciem opału i większymi kosztami ogrzewania

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na wybór opału jest temperatura na zewnątrz. Przykładowo, wysokokaloryczny ekogroszek jest bardzo wydajny, przez co najlepiej sprawdza się na „wielkie mrozy”. Wtedy wygenerowane ciepło nie zmarnuje się. Aby palić wydajnie i ekonomicznie dopasuj jakość i ilość opału do warunków panujących na dworze. 

Węgiel workowany czy luzem?

Jest to jedna z ważniejszych decyzji, wpływa bowiem nie tylko na wygodę, ale i jakość ogrzewania. Węgiel kupiony luzem, choć tańszy to generuje więcej niedogodności i bałaganu. 

Ekogroszek kupiony luzem może przysporzyć problemów

Trzeba mieć miejsce, aby go przechowywać, a w czasie palenia regularnie go przynosić, często z osobnego budynku. Łączy się to również z większym bałaganem i wszechobecnym czarnym pyłem. Ekogroszek workowany to oszczędność czasu zarezerwowanego na rozładunek i przenoszenie, większa wygoda użytkowania oraz czystość w kotłowni.

Co więcej, ekogroszek kupowany luzem dużo szybciej wietrzeje, przez co powstają spieki i maleje kaloryczność. Okazuje się, że wystarczy, aby węgiel był przechowywany luzem przez około 2 miesiące żeby stracił nawet 20-30% kaloryczności!

Wysoką energetyczność i jakość ekogroszku zapewnia natomiast workowanie. Jest ono gwarancją odpowiedniej szczelności i utrzymania pożądanych właściwości, nawet gdy przechowujesz go na zewnątrz. 

Ekogroszek workowany – na co zwrócić uwagę?

Jest kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę wybierając węgiel workowany. Po pierwsze, kaloryczność. Im jest ona wyższa, tym więcej ciepła powstanie podczas spalania ekogroszku. Wysokokaloryczny węgiel pali się wydajniej, więc mimo, że jest on droższy to w ostatecznym rozrachunku zużyjemy go mniej.

Po drugie, spiekalność. Im wyższa, tym węgiel gorzej się pali. Po trzecie, zawartość siarki i popiołu. Gdy jest ona niższa, tym lepiej dla środowiska, ale i dla procesu palenia. Duża zawartość popiołu w ekogroszku to jego mniejsza efektywność i częstsze sprzątanie.

Węgiel w workach cena – od czego zależy?

Cena ekogroszku workowanego zależy od jego parametrów – im są lepsze, tym worek węgla jest droższy. Na cenę wpływa także pora roku, w której dokonujesz zakupów. Latem opał jest tańszy niż w sezonie grzewczym. Warto to mieć na uwadze, zwłaszcza, że węgiel w workach łatwo można przechowywać, a dzięki workowaniu nie traci on swoich cennych właściwości

Obniżyć koszty opału możesz porównując ceny i nie ograniczając się tylko do lokalnych dostawców. Worek ekogroszku zamówić można w bardzo korzystnej cenie także przez internet. Przywieziony będzie na miejsce na wygodnej palecie w ciągu 2-3 dni.

Węgiel workowany cena – czy najtańszy jest najlepszy?

Nie zawsze najtańszy worek węgla jest tym najlepszym. Kluczowe są jego parametry. Na mroźną zimę wybieraj węgiel o większej kaloryczności, który jest nieco droższy, ale zapewni Twojej rodzinie większy komfort termiczny. Natomiast gdy za oknem nie ma siarczystych mrozów, a temperatura jest delikatnie „na plusie” postaw na węgiel tańszy, czyli ten o mniejszej kaloryczności.

Worek ekogroszku – lokalny dostawca czy internet?

Warto przed zakupem porównać ceny i parametry, jakie ma ekogroszek w workach. Możesz skontaktować się z lokalnymi składami opału, ale to wymaga czasu. Możesz go jednak zaoszczędzić sprawdzając wszystko w internecie. Kupując przez internet na spokojnie przeczytasz opis parametrów opału oraz opinie na jego temat (rzetelny sprzedawca pozwala na komentowanie sprzedawanego przez siebie towaru). A następnie zdecydować się na zakup. Będzie to na pewno wygodniejsze i atrakcyjniejsze cenowo.