Wydrukuj tę stronę
piątek, 19 luty 2021 15:59

Drewno, jako zrównoważona konstrukcja

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
domki bez pozwolenia domki bez pozwolenia

Drewno idealnie nadaje się jako materiał na zrównoważoną konstrukcję pod wieloma względami. Dlaczego? Powodów jest mnóstwo i warto jest poznać je trochę lepiej.

 

Drewno to równowaga w przyrodzie

Drewno jako zrównoważona konstrukcja cechuje się niezwykłymi zaletami. Nie jest tajemnicą, że drewniane domy są bardziej ekologiczną i ekonomiczną alternatywą niż domy tradycyjne. Drewno jest częścią natury, którego użytkowanie jest korzystne dla środowiska. Powodem takiego stwierdzenia jest fakt, że drewno jako materiał konstrukcyjny jest wykonany z surowca naturalnego, świetnie nadającego się do recyklingu. Ponadto w czasie budowy domy z drewna pozostawiają mniejszy ślad węglowy. Wniosek? Budynki z drewna są zrównoważone.

Cechy konstrukcyjne drewna

Nie każdy jest zachwycony pomysłem posiadania drewnianego domu. Dzieje się tak, ponieważ niewiele osób zna zalety drewna jako materiału konstrukcyjnego, a tych w porównaniu z cegłą jest wiele. Istnieją pewne scenariusze, w których zakup domu z drewna jest lepszą opcją niż zakup domu z cegły. Jakie są zalety drewnianego budynku? Oto kilka z nich:

  • Czas budowy

Pod względem montażu drewno jest zdecydowanie mniej czasochłonne niż cegła. Składa się na to lekkość tego naturalnego surowca jako materiału budowlanego oraz fakt, że jest ogólnodostępny. Ponadto konstrukcje drewniane mogą powstawać niezależnie od pogody.

  • Wytrzymałość

Jako materiał o niezwykłej wytrzymałości i elastyczności drewno lepiej sprawdza się w obszarach narażonych na trzęsienia ziemi. Siła trzęsienia ziemi jest proporcjonalna do masy konstrukcji, a wysoki stosunek wytrzymałości do masy drewna pozwala materiałowi znacznie lepiej przetrwać aktywność sejsmiczną niż cegła.

  • Izolacja

Drewno jest doskonałym izolatorem. Dzieje się tak za sprawą pęcherzyków powietrza, które drewno gromadzi w swojej strukturze. To powietrze pomaga izolować materiał, zapobiegając wydostawaniu się ciepła. Grubość zimnej cegły sprawia, że jest ona ciężka do nagrzania.

Co więcej o wiele łatwiej jest wybudować domki bez pozwolenia, jeśli są one z drewna. Oczywiście, przy projektowaniu domu z drewna trzeba wziąć pod uwagę takie kwestie jak wysokość, wielkość budynku, czy nachylenie dachu.

Popularne mity na temat drewnianych domów

Niektóre z mitów o drewnianych domach wydają się być prawdziwe. Jednak tak nie jest. Plotki na temat łatwopalności, czy nietrwałości drewna jako materiału budowlanego można łatwo zdementować.

  • Drewno to wysokie zagrożenie pożarowe

To prawda, że drewno jest jednym z najbardziej łatwopalnych materiałów. Jednak do budowy drewnianego domu są użyte specjalne materiały, które cechują się właściwościami ogniodpornymi. Chodzi tu o zastosowanie do obróbki drewna roztworu opóźniającego jego zapalenie. Ponadto, aby zachować jeszcze większą ostrożność drewniany budynek powinien być wielokrotnie zabezpieczony roztworem ognioodpornym w określonych odstępach czasu.

  • Drewno to nietrwały materiał

Drewno jest surowcem naturalny w żaden sposób nie przetwarzanym, co sprawia, że jest jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów konstrukcyjnych. Jeśli drewno jest odpowiednio potraktowane w czasie jego obróbki, a w późniejszych etapach właściwie pielęgnowane, to staje się bardzo trwałym materiałem. Co więcej, drewno jest odporne na trzęsienia ziemi, dzięki zdolnością do pochłaniania wstrząsów mechanicznych.

  • Drewno to mało estetyczny produkt

Drewno to naturalnie piękny materiał , jednak jeśli ktoś nie przepada za rustykalną atmosferą, to nie ma żadnych ograniczeń. Drewno można malować, woskować, lakierować, czy ciąć, tworząc wszechstronne projekty architektoniczne. Drewniany materiał jest łatwy w obróbce i pozwala na dużą kreatywność.