Wydrukuj tę stronę
piątek, 09 kwiecień 2021 17:35

Jaki komin do pieca gazowego kupić?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
szybka gotówka szybka gotówka pixabay

Gaz stał się dziś jedną z najpopularniejszych alternatyw dla pieców węglowych. Chodzi przede wszystkim o aspekty ekologiczne, ale i wygodę.

Nowoczesne piece nie wymagają manualnej obsługi, a ogrzewaniem sterują specjalne podzespoły, które dostosowują aktualną moc kotła do panujących warunków atmosferycznych. Inną kwestią, która decyduje o wyborze ogrzewania gazowego, jest także brak konieczności wydzielania specjalnego pomieszczenia na kotłownię, co ma ogromne znaczenie przede wszystkim w niewielkich domach.

Piec gazowy

W zależności od przeznaczenia piece gazowe mogą służyć jedynie do ogrzewania budynku, ale także do produkcji ciepłej wody użytkowej. Wówczas mówimy o tak zwanych kotłach dwufunkcyjnych. To idealne rozwiązanie nie tylko do domów, ale także do mieszkań, w których nie ma centralnego ogrzewania z sieci miejskiej lub własnej kotłowni. Piece te są nieco droższe od jednofunkcyjnych, ale z pomocą szybkiej gotówki, z łatwością sfinansujecie różnicę w cenie.

Współczesne piece to bardzo zaawansowane technologicznie urządzenia, które zapewniają nie tylko efektywność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania. Większość funkcji jest w pełni zautomatyzowana, co sprawia, że użytkownik nie jest angażowany w obsługę kotła. Programatory pozwalają na ustalenie optymalnej temperatury z podziałem nie tylko na dni tygodnia, ale i na godziny.

Komin do pieca gazowego

Podczas produkcji ciepła, w piecu gazowym powstają spaliny, które trzeba odprowadzić na zewnątrz. Wśród emitowanych substancji znajduje się groźny tlenek węgla, który nazywany jest inaczej cichym zabójcą. Aby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo podczas korzystania z kotła, należy wybrać odpowiednią instalację kominową. Producenci pieców zwykle rekomendują konkretne rozwiązania lub proponują je autoryzowani instalatorzy.

Najczęstszym modelem komina, stosowanym w przypadku kotłowni gazowych, jest komin ceramiczny lub wykonany ze stali kwasoodpornej. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach wystarczy tak zwany wkład kominowy, czyli specjalna rura umieszczana w istniejącym kominie, a następnie łączona z piecem. Część budynków natomiast posiada zewnętrzne kominy stalowe, odprowadzające spaliny.

Jaki komin?

Jak wspomnieliśmy, w wyborze komina powinniśmy kierować się przede wszystkim zaleceniami instalatorów lub producenta. Inaczej sytuacja wygląda, gdy wykonujecie nową instalację gazową, objętą kompleksowym projektem. Wówczas osoba przygotowująca dokumentację określa, jaki komin powinien być zastosowany w konkretnym budynku, wskazując również jego przekrój, sposób montażu oraz wysokość.

Pamiętając, że instalacja kominowa w znacznym stopniu wpływa na poprawę bezpieczeństwa użytkowania pieca gazowego, nie warto na niej oszczędzać. Jeśli na przeszkodzie w zakupie trwałego komina stoją przejściowe problemy finansowe, skorzystajcie z możliwości, jakie daje szybka gotówka.