Wydrukuj tę stronę
środa, 19 maj 2021 09:21

Rodzaje pracy na budowie

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
zabezpieczanie wykopów zabezpieczanie wykopów pixabay

Praca na budowie nie jest prosta, wręcz przeciwnie, jest ona trudna i wymagająca. Z tego powodu brakuje na rynku pracy chętnych do wykonywania prac budowlanych.

Efektem tego jest przyjazd dużych grup robotników z Ukrainy, którzy podejmują się pracy, jaką Polacy chcą coraz rzadziej wykonywać. Nie jest to dziwne, ponieważ stawki godzinowe na Ukrainie są o wiele niższe niż w wypadku stawek w Polsce. Zatem kwota, jaką zarobi osoba z Ukrainy na budowie będzie na tyle wysoka, że pozwoli utrzymać się na Ukrainie. Praca na budowie nie jest trudna w sensie umysłowym, wymaga jednak siły i pewnych umiejętności. Co zatem musi robić pracownik na budowie, aby dostać dniówkę? Istnieje kilka konkretnych prac, do jakich pracownicy są poszukiwani.

Proste prace, czyli wykopy

Jednymi z prostszych zajęć są wykopy. W tym zajęciu chodzi o wykopanie rowu pod położenie wodociągów lub innych instalacji. Ważne jest także zabezpieczanie wykopów, aby nikomu z osób pracujących na budowie nic się nie stało. Wypadki w pracy stanowią bardzo duże obciążenie finansowe dla firmy, która zatrudnia pracowników. Z tego względu każdy pracodawca powinien zadbać o to, aby osoby pracujące na jego budowie były odpowiednio przeszkolone z zasad BHP i wiedziały jak się je stosuje. Zabezpieczanie wykopów oznacza ustawienie wokół nich odpowiednich znaków sygnalizujących, że właśnie w tym miejscu odbywają się wykopy. Znaki te muszą być odblaskowe i w intensywnych kolorach, w innym wypadku nie będą odpowiednio widoczne dla innych osób pracujących na budowie. Wykopy można wykonywać ręcznie, czyli łopatą, można także wykorzystać sprzęt ciężki, czyli koparki. Czasem na budowie pojawiają się też maszyny do robienia odwiertów. W przypadku każdych wykopów potrzebne są także ciężarówki, które wywiozą odrzuconą w trakcie kopania ziemię. Zatem jak widać, nawet coś tak prostego jak wykopy wymaga pewnej logistyki i przemyślenia działań.

Praca na budowie

Inny rodzaj pracy to klasyczna praca na budowie. Tutaj w grę wchodzą takie czynności jak obsługa betoniarki, przenoszenie towarów za pomocą taczki, wylewka betonu i tego typu czynności. Część z nich jest prosta i nie trzeba mieć do nich większych kwalifikacji. Mniej wykwalifikowanymi pracownikami zarządza kierownik budowy, który odpowiada za to, co powstaje na terenie budowy. Taka osoba przygotowuje zespół każdego dnia i obdziela zadania. Kierownik zarządza zwykłymi pracownikami, w czym może pomagać mu brygadzista oraz konsultuje się z ekspertami, takimi jak przykładowo elektryk.

Prace wykończeniowe

Najtrudniejsze technicznie są prace wykończeniowe. Polegają one na malowaniu ścian, kładzeniu podłogi, kładzeniu kafelków i montażu urządzeń sanitarnych, a także czasem na położeniu elektryki w pomieszczeniu. Do wykonania tych czynności potrzebne są pewne zdolności manualne. Z tego powodu praca przy wykończeniach jest lepiej płatna, niż zwykłe bieganie z taczką. Jednak aby móc wykonywać tego typu pracę trzeba najpierw nabrać odpowiedniego doświadczenia.