Wydrukuj tę stronę
czwartek, 13 maj 2021 10:01

Ulga termomodernizacyjna w Polsce

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ulga termomodernizacyjna Ulga termomodernizacyjna pixabay

Polska przeżywa dużą zmianę w krajowej polityce mieszkaniowej, której ważnym elementem jest wprowadzenie programu Ulga termomodernizacyjna. Celem jest ulepszenie stanu nieruchomości w całej Polsce.

 

 W Polsce za kwestie związane z efektywnością energetyczną odpowiada Ministerstwo Energii, Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Ponadto za niektóre instrumenty zapobiegania ubóstwu energetycznemu (np. Dodatek na paliwo) również odpowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Co obejmuje ulga termomodernizacyjna

Ramy termomodernizacji w Polsce obejmują termomodernizację wszystkich typów budynków mieszkalnych i komunalnych (w tym szkół i szpitali); lokalna sieć ciepłownicza i lokalne źródła ciepła; oraz instalacje odnawialnych źródeł energii lub wysokowydajnych urządzeń energetycznych.

Kto jest odpowiedzialny za program

Termomodernizacja tradycyjnie wchodzi w zakres kompetencji Ministerstwa Infrastruktury, które jest odpowiedzialne za program oparty na ustawie o wspieraniu termomodernizacji i naprawie budynków eksploatowanych z 1998 r. Ulga termomodernizacyjna jest programem rządowym.

Co można zyskać

Program opiera się na funduszach stanowiących spłatę części kredytu komercyjnego udzielonego przez Państwowy Bank Rozwoju. Dofinansowanie jest oferowane dopiero po dokładnym i kosztownym audycie energetycznym i opiera się na szacunkach rocznych oszczędności energii. Dlatego pomimo oferowania go spółdzielniom, wspólnotom mieszkaniowym i indywidualnym właścicielom, ostatecznie pomogło jedynie wyremontować większe jednostki.

Jak uzyskać dofinansowanie

Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć od podstawy opodatkowania wydatków związanych z termomodernizacją budynku. Przysługuje właścicielom i współwłaścicielom domów jednorodzinnych, którzy płacą podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) obliczany według skali podatkowej, 19-procentowej stawki bądź ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik może odliczyć aż 53 tys. zł, każdy z małżonków ma osobny limit. Ulga obejmuje tylko wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usług związanych z realizacją termomodernizacji nieruchomości. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki na termomodernizację.