Wydrukuj tę stronę
wtorek, 08 marzec 2022 10:29

Aromaterapia - w czym tak naprawdę może mi pomóc?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
aromaterapia aromaterapia pixabay

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o korzyściach, jakie może przynieść aromaterapia. Choć ta forma medycyny alternatywnej jest znana od setek lat, coraz więcej osób przekonuje się, jak dużą moc potrafią mieć olejki eteryczne. W czym może pomóc aromaterapia i na czym polega leczenie za pomocą zapachu?

 

Czym jest aromaterapia?

Aromaterapia opiera się przede wszystkim na inhalacjach ze specjalnie dobranych olejków eterycznych. Całość procesu ma polegać na pobudzaniu układu limbicznego w mózgu, który jest odpowiedzialny za poczucie nagrody, zadowolenie, przyjemność czy uczucie uniesienia, ale również za emocje takie jak strach czy niepokój. Odpowiednio dobrane olejki eteryczne mogą więc wpłynąć pozytywnie na nasz nastrój i zmienić nasze odczucia.

Dodatkowo, olejki eteryczne mogą być wykorzystywane również w formie rozcieńczonej, poprzez kontakt ze skórą w czasie masażu bądź kąpieli, a także z błonami śluzowymi podczas wdychania. To drugie najczęściej jest stosowane w leczeniu zapalenia zatok i kataru.

Na co pomaga aromaterapia?

Aromaterapia jest przede wszystkim doskonałym sposobem, by ukoić skołatane nerwy. Świetnie sprawdza się jako element sprzyjający relaksacji i ułatwiający zasypianie. Tu przede wszystkim używa się olejków z drzewa sandałowego, melisy czy lawendy.

Coraz częściej olejki eteryczne wykorzystuje się w leczeniu bólu głowy oraz migreny. Tu jednak warto mieć na uwadze, że nie u każdego ta forma terapii się sprawdzi, ze względu na to, że jednym z czynników zaostrzających ataki migreny mogą być intensywne zapachy. Jeśli jednak nasz organizm dobrze reaguje na olejki eteryczne, zapachy mięty czy eukaliptusa mogą wpłynąć pozytywnie na poprawę naszego samopoczucia.

Jak już wspomnieliśmy, aromaterapia jest również wykorzystywana w leczeniu przeziębienia oraz kataru. Tu najczęściej sięga się po olejki rozmarynowe, z drzewa herbacianego czy goździkowe.

Aromaterapia może służyć jednak nie tylko rozluźnieniu – wybierając olejki cytrusowe, o zapachu pomarańczy, grejpfruta czy cytryny można zadziałać energetyzująco. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się, gdy czeka nas ciężki dzień i potrzebujemy być skoncentrowani na zadaniu.

Jak praktykować aromaterapię?

Najprostszym sposobem na praktykowanie aromaterapii jest wyposażenie się w specjalny dyfuzor do olejków eterycznych. To wygodne rozwiązanie, które nie wymaga od nas zbyt wielkiego wysiłku. Inną opcją są specjalne kominki do aromaterapii, które doskonale sprawdzają się jako prezent.

Jeśli chcemy zacząć i nie jesteśmy przekonani do inwestowania pieniędzy w sprzęt do aromaterapii, możemy spróbować innych metod. Doskonale sprawdzą się masaże z wykorzystaniem olejków, inhalacje przy pomocy miski z gorącą wodą i ręcznika czy zwyczajne skrapianie pościeli i pidżamy kilkoma kroplami olejku.