Wydrukuj tę stronę
czwartek, 12 styczeń 2023 14:05

Fotowoltaika - kogo obejmuje dofinansowanie?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Fotowoltaika Fotowoltaika Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Fotowoltaika zyskała miano bodaj najbardziej popularnego źródła odnawialnej energii w Polsce. Czy instalacja fotowoltaiczna rzeczywiście generuje darmową energię elektryczną? Jak zamówić fotowoltaikę na swój dach?

 

Montaż i zalety instalacji fotowoltaicznej

Panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną na energię elektryczną. Nie emitują przy tym zanieczyszczeń ani szkodliwych substancji do atmosfery, są więc neutralne dla środowiska naturalnego. Prąd stały, który generują instalacje fotowoltaiczne, w wyniku konwersji przekształcony zostaje w prąd zmienny przez falownik czyli tzw. inwerter. Korzystanie z instalacji fotowoltaicznej jest w sezonie całkowicie darmowe, możemy też sprzedawać nadwyżki energii do sieci elektroenergetycznej. Główną zaletą paneli fotowoltaicznych jest fakt, że korzystają z energii promieniowania słonecznego nie tylko w pogodne dni. Panele przekształcają także światło odbite w pochmurne dni.

Gdzie zamontować instalację fotowoltaiczną?

Moduły fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachu. Jedynym wymogiem jest swobodny dostęp do promieniowania słonecznego. Montaż instalacji fotowoltaicznej można przeprowadzić na dachach płaskich i skośnych, a także na ścianie lub gruncie. Dzięki temu mogą być zamontowane niemalże wszędzie, także ze względu na swoją odporność na różnorodne warunki pogodowe. Nawet intensywne opady deszczu czy śniegu, silny wiatr czy siarczysty mróz nie uszkodzą paneli. Kolejną zaletą przy montażu paneli jest ich niska awaryjność. Dzięki długiej gwarancji profesjonaliści zajmą się w razie potrzeby konserwacją i serwisem instalacji fotowoltaicznej.

Cena instalacji fotowoltaicznej

Zanim uzyskasz dostęp do własnej energii elektrycznej, warto przeanalizować możliwą do uzyskania dla propagatorów zielonej energii pomoc finansową. Korzystając z rządowego programu Mój Prąd 4.0 można dostać nawet do 26 tysięcy złotych dotacji na instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Można otrzymać także zwrot do 3000 złotych za koszty inwestycji już istniejącej. Nabór trwa od 15 kwietnia 2022 roku do wyczerpania środków. Składając wniosek należy wziąć pod uwagę rozmiar instalacji oraz połączenie z systemami inteligentnego zarządzania energią. Sprawdzona firma montująca fotowoltaikę pomoże Ci także w wypełnieniu dokumentacji.

Fotowoltaika plus pompa ciepła

Fotowoltaika to bez dwóch zdań niewyczerpalne źródło energii dla Twojego domu, warto jednak połączyć instalację z pompą ciepła. Pozwoli to zredukować nie tylko koszty ogrzewania domu, ale również ciepłej wody użytkowej. Warto wykorzystać to najbardziej ekonomiczne obecnie rozwiązanie.