Wydrukuj tę stronę
wtorek, 12 lipiec 2022 08:41

Jak chronić się w upały: zasady zachowania się na zewnętrz w ciepłe dni

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Twój Lekarz w Warszawie Twój Lekarz w Warszawie pixabay

Wraz z nadejściem lata ludzie coraz więcej czasu zaczynają spędzać na zewnątrz. Ktoś wyjeżdża na cały sezon za miasto, a ktoś spędza wolny czas w parkach miejskich. Jednocześnie nie zapominaj, że ciepło nie zawsze ma korzystny wpływ na ludzkie ciało.

 

Centrum "Twój Lekarz w Warszawie" zapewni Ci fachową opiekę medyczną. Eksperci powiedzą Ci, jak się zachować i czego należy się obawiać w czasie upałów.

Jak uchronić się przed złym samopoczuciem w czasie upałów

Wysoka temperatura powietrza negatywnie wpływa na zdrowie ludzi w różnym wieku. Najbardziej zagrożone są osoby z chorobami przewlekłymi. Poważne problemy mogą wystąpić u pacjentów z chorobami układu krążenia, patologiami serca itp.

Aby uchronić się przed negatywnym wpływem ciepła, powinieneś przestrzegać prostych zasad. Dzięki nim nawet w najgorętsze dni poczujesz się dobrze.

Właściwy czas na spacery

Latem lekarze zalecają spacery na zewnątrz między godziną 9:00 a 11:00 rano, a wieczorem dopiero po 19:00. Według ekspertów należy unikać spacerów na otwartym słońcu –  od 12:00 do 16:00. Ten przedział godzinowy jest uważany za najbardziej niebezpieczny.

Jeśli zdecydujesz się na taki spacer, powinieneś zamknąć wszystkie otwarte obszary ciała przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Możesz użyć filtrów przeciwsłonecznych. Pamiętaj o nakryciu głowy i poruszaj się w cieniu.

Jeśli chodzi o ubrania, powinny być tak lekkie i przestronne, na ile jest to możliwe. Lepiej wybrać ubrania, które zostały uszyte z naturalnych tkanin. W ten sposób skóra będzie oddychać, a ciało nie przegrzeje się.

Przestrzeganie reżimu wodnego

Woda jest podstawą zdrowego organizmu. Latem ludzie potrzebują jej jeszcze bardziej. W czasie upałów występuje wzmożone pocenie się, dlatego należy o tym pamiętać. Osoba powinna pić co najmniej dwa litry wody dziennie.

Utrata płynów powoduje krzepnięcie krwi, co z kolei zwiększa ryzyko zakrzepów. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób z patologiami sercowo-naczyniowymi.

Rezygnacja z aktywności fizycznej

Ruch to sport, ale należy pamiętać, że w czasie upałów nadmierna aktywność fizyczna może powodować poważne problemy zdrowotne. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy spędzają lato w kraju.

Wszystkie prace w ogrodzie powinny być wykonywane wcześnie rano lub po godzinie 19:00. Przy temperaturach powyżej 250 należy zrezygnować z aktywnego uprawiania sportu.

Podstawowe zasady, których należy przestrzegać w czasie upałów

Tak więc, aby czuć się komfortowo, a jednocześnie nie martwić się o swoje samopoczucie, należy przestrzegać następujących zasad:

  • ogranicz swój pobyt na zewnątrz w czasie upałów;
  • podczas pracy w pomieszczeniu należy zapewnić odpowiednią jego wentylację;
  • rezygnacja z aktywnego uprawiania sportu;
  • warto mieć nakrycie na głowę i lekkie ubrania;
  • picie dużej ilości wody;
  • zdrowe odżywianie – lekarze zalecają, aby w czasie upałów spożywać mniej kalorii;
  • ogranicz spożycie napojów gazowanych, alkoholu;
  • kilka razy dziennie brać zimny prysznic;
  • unikać poruszania się w transporcie publicznym.

Jeśli chodzi o reżim wodny, osoby z chorobami nerek powinny być bardzo ostrożne. Nadmierne spożywanie płynów może tylko pogorszyć sytuację.

Kto jest najbardziej zagrożony

Upały są bardzo trudne do zniesienia dla osób z nadciśnieniem i chorobą wieńcową. Stan zdrowia może również pogorszyć się u osób z cukrzycą, chorobą tarczycy, otyłością, chorobami nowotworowymi. Pacjentom z powyższymi chorobami oraz ci, którzy doznali zawału serca lub udaru mózgu, przeciwwskazana jest praca w dusznym pomieszczeniu i na otwartym słońcu. Każda aktywność fizyczna może negatywnie wpłynąć na ogólne samopoczucie. U osób z nadciśnieniem tętniczym może podwyższać się ciśnienie krwi.

Podczas upałów choroby przewlekłe zaczynają się nasilać. Takim osobom zalecane są konsultacje z lekarzami przed rozpoczęciem sezonu letniego. Być może on przepisze leki, które pomogą znieść upały bez negatywnych konsekwencji.

Pacjenci z dławicą zawsze muszą nosić ze sobą tabletkę nitrogliceryny. Osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny całkowicie zrezygnować z pracy w upalne dni. Należy zwrócić większą uwagę na reżim wodny. Wypijany płyn zwiększa objętość krążącej krwi i w związku z tym może podwyższać się ciśnienie.

Długie spacery przy palącym słońcu są przeciwwskazane u pacjentów z astmą i wrzodami. Zwiększa się ryzyko napadu astmy oskrzelowej lub zaostrzenia wrzodów żołądka. Niewiele osób wie, że aktywność fizyczna w czasie upałów jest niebezpieczna dla osób z chorobami oczu. Przy stałym przechyleniu i podnoszeniu ciężarów może wystąpić krwotok siatkówki oka. Z kolei doprowadzi to do jej oderwania.

Jeśli podczas spaceru lub pracy w czasie upałów zaczniesz odczuwać dyskomfort w okolicy serca lub zaczniesz mieć zawroty głowy, są to wskaźniki upośledzonej pracy naczyń krwionośnych. Jeśli pojawią się takie objawy, należy przerwać pracę i udać się do chłodnego miejsca.

Co robić w przypadku udaru słonecznego lub cieplnego

Nikt nie jest chroniony przed udarem słonecznym lub cieplnym. Dzieje się to tak w wyniku gwałtownych zmian ciśnienia krwi w naczyniach mózgowych.

W przypadku udaru cieplnego lub słonecznego osoba musi natychmiast przenieść się w cień. Aby krew spływała do głowy, musisz podnieść nogi. Pamiętaj też, aby monitorować oddech. Po udzieleniu pierwszej pomocy należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Ofiara przed przybyciem lekarzy musi znajdować się w chłodnym miejscu. Powinieneś rozpiąć wszystkie ubrania i podnieść głowę. Należy położyć mokry kompres na czole.