Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 25 lipiec 2022 11:55

Zbiórka publiczna - jak ją zgłosić i o czym warto pamiętać?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Zbiórka publiczna Zbiórka publiczna pixabay

Zbiórka Publiczna to cenna pomoc dla wielu potrzebujących, pomagająca w ratowaniu ich zdrowia i życia. Należy jednak pamiętać o tym, że zanim inicjatywa zostanie rozpoczęta, najważniejsze jest zgłoszenie zbiórki publicznej. Bez tego niemożliwe jest legalne rozpoczęcie zbierania środków.

 

Czym jest zbiórka publiczna?

Zbiórka publiczna nie zawsze musi dotyczyć zbierania środków finansowych. Równie dobrze mogą być to różnego rodzaju rzeczy czy sprzęt rehabilitacyjny. To, co będzie zbierane w czasie jej trwania, zależy przede wszystkim od potrzeb osoby, na rzecz której inicjatywa została zorganizowana.

Zbiórka publiczna jak sama nazwa wskazuje, musi być zorganizowana w  miejscu publicznym, ogólnie dostępnym. Jej cel musi być zgodny z prawem lub dotyczyć potrzeb religijnych.

Warto przy tym pamiętać, że wpłaty na konto nie są zbiórką publiczną! To samo dotyczy płatnych wiadomości SMS.

Kto może być organizatorem zbiórki publicznej?

Zgodnie z prawem zbiórki publiczne mogą być prowadzone przez fundacje, stowarzyszenia, organizacje kościelne czy specjalnie powołane do tego celu komitety społeczne.

Według zapisów ustawy zbiórka publiczna musi być prowadzona przez co najmniej 3 osoby. Co ważnie, nie mogą być one karalne i muszą posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Wszystkie niezbędne dokumenty do założenia zbiórki publiczne znajdują się na stronie www.zbiorki.gov.pl. Dokumenty można wypełnić ręcznie bądź online.

Zgłoszenie zbiórki publicznej

Zbiórka publiczna może być przeprowadzona wyłącznie po jej zgłoszeniu. Tak naprawdę założenie takiej zbiórki nie wymaga uzupełniania wielu dokumentów - należy przede wszystkim zadbać o ich poprawność.

Należy pamiętać o tym, że osoba uprawniona do reprezentowania organizatora zbiórki zawsze jest poddawana szczegółowej weryfikacji.

Rozliczenie zbiórki publicznej

Każda zbiórka publiczna po jej zakończeniu musi zostać odpowiednio rozliczona. Jeżeli nie trwa ona dłużej niż 12 miesięcy, organizator musi przygotować szczegółowe sprawozdanie z przeprowadzenia zbiórki oraz z rozdysponowania zgromadzonych w jej ramach środków.

Sprawozdania muszą być złożone nie później niż 30 dni po zakończeniu zbiórki (nigdy nie należy tego robić w czasie jej trwania!).

Fundacja Rycerze i Księżniczki stara się organizować zbiórki publiczne najczęściej jak to tylko możliwe, zachowując wszystkie wymogi formalne. To ważne, jeżeli wszystkie formalności załatwione są w sposób prawidłowy, pieniądze szybciej i bez trudności trafią do osób potrzebujących natychmiastowej pomocy finansowej.