Wydrukuj tę stronę
czwartek, 24 luty 2022 12:31

Co się dzieje z organizmem po rzuceniu palenia?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Recigar Recigar pixabay

soby, którym udało się rzucić palenie, bardziej cieszą się życiem, smakują prawdziwych potraw i lepiej dbają o zdrowie swoich bliskich. Rzucenie palenia jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie ludzie mogą zrobić dla swojego zdrowia i to niezależnie od wieku czy liczby lat palenia.

 

Korzyści płynące z rzucenia palenia są zazwyczaj odczuwalne natychmiast i ulegają dalszej poprawie w miarę jak kluczowe struktury w płucach i sercu zaczynają się naprawiać. Efekty mogą się różnić w zależności od osoby. Niektóre efekty, takie jak obniżenie ciśnienia krwi, są widoczne niemal natychmiast. Inne efekty, takie jak zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka płuc, choroby serca i choroby płuc, mogą być widoczne po kilku miesiącach od rozpoczęcia palenia. Palenie jest szkodliwym nałogiem, który może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet do śmierci. Palenie tytoniu uszkadza prawie wszystkie narządy, jest związane z rozwojem wielu chorób i wpływa na zdrowie palaczy w ogóle. Długotrwałe rzucenie palenia wymaga dużo wytrwałości i jest łatwiejsze do osiągnięcia pod wpływem leczenia farmakologicznego Rzucenie palenia przy pomocy tabletek Recigar jest jedną z metod poradzenia sobie ze straszliwym i zgubnym nałogiem, który szybciej przybliża nas do śmierci.

Efekty porzucenia nałogu palenia

W ciągu 20 minut od wypalenia ostatniego papierosa tętno i krążenie obwodowe zaczynają się poprawiać. Ma to silny wpływ z każdym nowym papierosem i jest tym bardziej trwałe, im więcej papierosów wypala się dziennie. Jeśli przestaniesz palić na 24 godziny. To już po jednym dniu udaje się wyeliminować całą nikotynę z organizmu, co wiąże się z powrotem do normy zmysłów smaku i węchu, które u palaczy są mocno zaburzone. U palaczy zmienia się kształt kubków smakowych i sposób ich połączenia z naczyniami krwionośnymi.

Po 3 dniach, poprawia się oddychanie i zmniejsza się skurcz oskrzeli. Palacze mają problemy z oddychaniem z powodu podrażnienia i zwężenia dróg oddechowych oraz nadmiaru wydzieliny. Jest to odczuwalne rano, kiedy palacze zazwyczaj kaszlą, lub przy wysiłku, np. nie możesz biegać tak dużo jak kiedyś z powodu zadyszki. Podrażnienie dróg oddechowych może również prowadzić do skurczu, czyli silnego kontaktu, poważnie ograniczającego oddychanie.

Kiedy myślisz o paleniu, to pomyśl o zagrożeniach, jakie powinieneś wziąć pod uwagę, wynikające wyłącznie z palenia. Możesz jednak mieć problemy, takie jak podwyższony wskaźnik BMI lub różne choroby jak cukrzyca, przewlekła choroba nerek, wysokie ciśnienie krwi itd.