Wydrukuj tę stronę
czwartek, 26 styczeń 2023 16:36

Jak wzmacniać mięśnie dna miednicy po 40. roku życia?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Jak wzmacniać mięśnie dna miednicy Jak wzmacniać mięśnie dna miednicy pexels

Wzmacnianie mięśni dna miednicy jest szczególnie istotne dla kobiet, które są w większym stopniu narażone na występowanie nietrzymania moczu niż mężczyźni. I choć panie powinny zadbać o regularne ćwiczenia w każdym wieku, to po przekroczeniu 40. roku życia wzmacnianie mięśni dna miednicy staje się szczególnie istotne. W jaki sposób o nie zadbać?

 

Co źle wpływa na mięśnie dna miednicy i ich pracę?

Mięśnie dna miednicy mogą słabnąć pod wpływem wielu czynników. Wśród nich można wskazać m.in. poród siłami natury, intensywny wysiłek fizyczny, operacje w obrębie powłok brzusznych oraz narządów rodnych, ale również wiek czy masę ciała. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, jednak nadwaga sprawia, że mamy większe predyspozycje do cierpienia z powodu osłabionych nadmiernie mięśni dna miednicy.

Co więcej, negatywnie na pracę mięśni dna miednicy może wpływać nie tylko nadmierny, intensywny wysiłek fizyczny, ale również jego brak. Niepracujące regularnie mięśnie brzucha, siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta i zbyt wysoka masa ciała mogą doprowadzić do osłabienia mięśni dna miednicy i w konsekwencji, nietrzymania moczu.

Jak wzmacniać mięśnie dna miednicy?

Wraz z wiekiem mięśnie dna miednicy słabną i potrzebują dodatkowego wsparcia. Możemy jednak wzmacniać je za pomocą ćwiczeń, dzięki którym szybko odczujemy znaczącą różnicę.

Aby trenować mięśnie w domowym zaciszu, należy ułożyć się w pozycji leżącej, która odciąża te partie mięśniowe. Następnie należy kilkukrotnie zacisnąć je (tak, jakby celem było wstrzymanie strumienia moczu) i rozluźnić, utrzymując kilkusekundowe interwały. Istotnym jest, by podczas tych ćwiczeń unikać napinania mięśni brzucha, a także pośladków.

Nawyki mają znaczenie

Prawidłowe nawyki oraz odpowiednia masa ciała mają kluczowe znaczenie, jeśli chcemy zachować optymalne funkcjonowanie mięśni dna miednicy. Warto zatem pamiętać o tym, by nasza dieta była zróżnicowana i pełnowartościowa. Należy unikać przetworzonego jedzenia oraz nadmiaru cukru, a także używek. Dodatkowo, dobrze jest zadbać o zachowanie odpowiedniej masy ciała, dzięki czemu odciążymy mięśnie dna miednicy.

Czego unikać, by nie osłabiać mięśni dna miednicy?

Dawniej zdarzało się, że polecano trenowanie mięśni dna miednicy podczas oddawania moczu. Jest to jednak nieprawidłowe: wyrabiamy w ten sposób nieprawidłowe odruchy mięśniowe, wysyłając do mózgu sygnał, że mięśnie odpowiadające za mikcję funkcjonują nieprawidłowo.

Ponadto, jeśli zauważymy pierwsze oznaki nietrzymania moczu związanego z nieprawidłową pracą mięśni dna miednicy, należy działać od razu. Pierwszą czynnością jest zadbanie o odpowiednią higienę (np. poprzez wkładki urologiczne Biedronka), a następnie należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zdiagnozuje źródło problemów i pomoże w poradzeniu sobie z nimi.

Mięśnie dna miednicy są wyjątkowo istotne z punktu widzenia funkcjonowania całego organizmu, a także ogólnego komfortu życia. Dlatego też, mając na uwadze, że wraz z biegiem lat są one coraz bardziej narażone na słabnięcie, należy dbać o nie jak najwcześniej!