Wydrukuj tę stronę
wtorek, 07 grudzień 2021 15:49

Zaburzenia snu – nie ignoruj ich, zgłoś się do specjalisty

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Zaburzenia snu Zaburzenia snu pixabay

Odpowiednio długi, nieprzerwany sen ze wszystkimi jego fizjologicznymi fazami jest równie niezbędny dla naszego zdrowia jak właściwie dobrane pożywienie czy wysiłek fizyczny.

Niestety, zaburzenia snu to coraz częściej spotykana przypadłość. Jeśli bezsenność czy senne koszmary mają charakter przejściowy, najprawdopodobniej odzwierciedlają po prostu trudniejszy okres w naszym życiu. Kiedy jednak utrzymują się przez dłuższy czas – nie odwlekajmy wizyty u specjalisty. Zaburzenia snu można i trzeba leczyć.

Zaburzenia snu – objawy

Myśląc o zaburzeniach snu, z pewnością pierwsza przychodzi nam do głowy bezsenność. Rzeczywiście, jeśli nie możesz zasnąć mimo zmęczenia, albo zasypiasz, ale dopiero nad ranem, a takie sytuacje powtarzają się codziennie lub bardzo często, prawdopodobnie cierpisz na bezsenność. Insomnia oraz jej objawy, to jednak tylko jeden z rodzajów zaburzeń snu. Niekiedy są one oczywiste, np. lunatykowanie czy katapleksja, innym razem nieswoiste. O problemie, który zdiagnozować powinien lekarz, mogą świadczyć choćby takie symptomy jak zła jakość snu albo nadmierna senność.

Zaburzenia snu – rodzaje

Zaburzenia snu dzieli się zwykle na trzy grupy: dyssomnie, parasomnie i inne, nie zakwalifikowane ani do pierwszej, ani do drugiej kategorii.

Dyssomnia to zaburzenia snu, które charakteryzują się jego nieprawidłową ilością, jakością lub porą. Do tej grupy zaliczana jest:

  • bezsenność (insomnia)
  • nadmierna senność;
  • narkolepsja.
  • Do dyssomni kwalifikuje się także dobowe zaburzenia rytmu snu i czuwania.

Parasomnia jest zaburzeniem snu, które polega na wystąpieniu niepożądanych zachowań podczas jego trwania, wybudzania lub zasypiania. Parasomniami będą:

  • somnambulizm (potocznie nazywany lunatykowaniem);
  • koszmary senne;
  • lęki nocne;
  • zaburzenia zachowania w czasie fazy REM.
  • Zaburzeniami związanymi ze snem, które również powinny być leczone są także bezdech senny i zespół niespokojnych nóg.

Zaburzenia snu – leczenie

Leczenie zaburzeń snu zależy oczywiście od diagnozy. Najczęściej prowadzone jest we współpracy psychiatry i neurologa. Zaburzenia snu mogą być również związane z innymi chorobami, dlatego podczas pierwszej wizyty możemy zostać skierowani na badania krwi lub inne badania specjalistyczne, a także na konsultacje do lekarzy innych specjalności, np. pulmonologa czy laryngologa.

Zaburzenia snu mogą mieć wiele przyczyn, a ich leczenie wymagać pomocy zespołu specjalistów. Dlatego jeśli stwierdzimy u siebie lub swoich bliskich niepokojące objawy, warto zgłosić się do poradni, która zapewni opiekę lekarzy odpowiednich specjalności w jednym miejscu, tak jak np. Harmonia LUX MED.