niedziela, 26 luty 2023 14:27

Jakie buty robocze wybrać?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Buty robocze Buty robocze Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

W przypadku wielu zawodów konieczne jest noszenie odpowiedniej odzieży ochronnej. Jak wybrać wygodne i funkcjonalne obuwie robocze? Sprawdź!

 

Buty robocze – klasyfikacja

Na samym początku warto wspomnieć kilka słów na temat rodzajów butów ochronnych. Obuwie robocze możemy podzielić między innymi ze względu na stopień ochrony. Podział ten ułatwia idealne dopasowanie butów do wymagań konkretnego zawodu. Wyróżniamy tutaj trzy klasy obuwia dla pracowników:

  • Obuwie bezpieczne (oznaczane literą S) – nadaje się do użytkowania w najtrudniejszych warunkach, które wiążą się z dużym ryzykiem uszkodzenia stopy. Takie obuwie posiada właściwości ochronne oraz podnosek ochronny, który zabezpiecza stopę przed uderzeniem z energią 200 J.
  • Obuwie ochronne (litera P) – jest nieco mniej wytrzymałe niż obuwie bezpieczne. Posiada wzmocnione podnoski, które wytrzymują uderzenie z energią 100 J.
  • Obuwie zawodowe (do ich oznaczenia używa się litery O) – w przeciwieństwie do pozostałych klas nie posiada wzmocnionego podnoska. Przeznaczone jest więc do codziennego użytkowania wszędzie tam, gdzie nie jest wymagane zabezpieczenie palców stóp przy pomocy podnosków.

Podział butów roboczych ze względu na konstrukcję

Buty robocze możemy również podzielić z uwagi na ich konstrukcję. Pod tym względem wyróżniamy:

  • Sandały robocze – doskonale nadają się do ochrony nóg w okresie letnim, a także przez cały rok na ogrzewanych halach produkcyjnych czy magazynowych.
  • Półbuty robocze – sięgają do kostki; ich cechą charakterystyczną jest brak cholewki.
  • Trzewiki robocze – sięgają za kostkę, dzięki czemu zabezpieczają nie tylko stopę, ale także część nogi.
  • Buty gumowe – świetnie sprawdzają się do pracy w środowisku wilgotnym i mokrym (rolnictwo, sadownictwo, budownictwo, służby porządkowe itp.).

Dostosuj obuwie ochronne do swojej branży

Wybierając obuwie robocze, musisz wziąć pod uwagę to, gdzie pracujesz. Zarówno buty robocze męskie, jak i damskie, powinny być idealnie dopasowane do specyfiki wykonywanego zawodu. Przykładowo – do pracy na budowie najlepiej sprawdzą się buty z przedłużoną cholewką, podczas gdy pracownik ogrzewanego magazynu może pozwolić sobie na wybór lekkich sandałów roboczych. Buty robocze ochronne męskie i damskie dopasowane do różnych branż oferuje sklep BHP.

Dopasuj buty ochronne do warunków atmosferycznych

Buty robocze powinny być dopasowane do pory roku i panujących warunków atmosferycznych. Jeżeli wykonujesz pracę w pomieszczeniu zamkniętym (np. na magazynie), możesz zdecydować się na zakup butów całorocznych. Jeśli natomiast pracujesz na świeżym powietrzu, musisz zaopatrzyć się w dwa rodzaje obuwia. Będą Ci potrzebne lekkie buty robocze na sezon wiosenno-letni oraz buty z dodatkowym ociepleniem na okres jesienno-zimowy. Dzięki temu Twoje stopy będą odpowiednio zabezpieczone zarówno przed przemarznięciem, jak i przegrzaniem.

Zwróć uwagę na materiał wykonania

Kolejną ważną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę przy zakupie butów roboczych, jest materiał wykonania. Do wyboru mamy obuwie skórzane (wykonane ze skóry naturalnej lub sztucznej) oraz tekstylne. Wybór obuwia z konkretnego materiału zależy przede wszystkim od specyfiki wykonywanej pracy. Przykładowo – na budowie dobrze sprawdzi się obuwie skórzane, podczas gdy do pracy w suchych i stabilnych warunkach bardziej odpowiednie będą lekkie i przewiewne buty tekstylne lub buty skórzane z perforacją.

Obuwie robocze w odpowiednim rozmiarze

Istotnym aspektem, któremu trzeba się przyjrzeć podczas wyboru butów ochronnych, jest ich rozmiar. W butach roboczych spędzamy dużo czasu, dlatego wybrany model nie powinien być ani za ciasny, ani zbyt luźny. Aby precyzyjnie dobrać odpowiedni rozmiar obuwia, należy dokładnie zmierzyć długość i szerokość stopy, a wyniki pomiarów porównać z tabelą rozmiarów wybranego producenta.