czwartek, 26 styczeń 2023 16:52

Przygotowanie do zimowej sesji egzaminacyjnej nie musi być trudne

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
notatek.pl, notatek.pl, Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Wielu studentów podczas sesji organizowanych na przełomie lutego i marca po raz pierwszy mają styczność z egzaminami na studiach. Dla wielu z nich są to sytuacje bardzo stresujące. Co można zrobić, żeby łatwiej przejść przez sesję egzaminacyjną?

 

Uczmy się regularnie

Najskuteczniejszym sposobem na redukcję stresu przed egzaminami do sesji zimowej jest regularne uczenie się od początku semestru. Jeżeli jednak do sesji zostało nam zaledwie kilka tygodni, musimy się pospieszyć. Być może nie uda się nam przeczytać wszystkich lektur i podręczników. Niemniej jednak powinniśmy znać ich zawartość. Warto jest odwiedzić serwis notatek.pl, w którym znajdziemy notatki ze wszystkich przedmiotów wykładanych na polskich uczelniach. Jeżeli dobrze poszukamy, mamy szansę znaleźć także streszczenia lektur i podręczników.

Nie wpadajmy w panikę

Wielu studentów pierwszych lat studiów przed sesją wpada w panikę. Zdają sobie sprawę, że niewiele wiedzą i zaczynają sobie wyobrażać konsekwencje oblanych egzaminów. Należy zdawać sobie sprawę, że niezależnie od tego w jak trudnej sytuacji się znajdujemy, uleganie emocjom w niczym nam nie pomoże. Jeżeli jest już bardzo późno i nie mamy czasu na kompleksowe przygotowanie do egzaminów, poszukajmy na notatek.pl przykładowych pytań egzaminacyjnych z lat ubiegłych. Pamiętajmy, że egzaminatorzy przeprowadzają egzaminy z tego samego przedmiotu co rok. Jest mało prawdopodobne, że za każdym razem będą mieli ochotę wymyślać nowe pytania egzaminacyjne.

Nie rezygnujmy ze snu

Studenci uczący się do sesji mają często skłonności do przesady. Zdarza się, że bezpośrednio przed sesją uczą się tak dużo, że zapominają o tym, żeby się wysypiać. Wbrew pozorom nie jest to dobra strategia. Nasz mózg potrzebuje co najmniej 8 godzin snu, żeby prawidłowo funkcjonować. Jeżeli doprowadzimy swój organizm na skraj wyczerpania, nie poradzimy sobie dobrze na egzaminach.

Nie przesadzajmy z używkami

Ucząc się do egzaminów bardzo chętnie sięgamy po kawę i napoje energetyczne zawierające duże ilości kofeiny. Należy zdawać sobie sprawę, że kofeina działa jedynie przez chwilę. Po jej zażyciu przez pewien czas nasz mózg rzeczywiście funkcjonuje na zwiększonych obrotach, jednak już po dwóch godzinach będziemy prawdopodobnie bardziej senni i zmęczeni niż przed wypiciem kawy.

Jeżeli nie jesteśmy introwertykami – nie uczmy się przez cały czas sami

Są osoby, którym nauka najlepiej przychodzi w samotności, jednak należą one do mniejszości. Jeżeli chcemy lepiej przyswajać materiał do egzaminów – wykorzystajmy go w praktyce. Możemy na przykład uczyć naszych kolegów. Dobrym rozwiązaniem jest umawianie się w większych grupach, przygotowanie przykładowych pytań egzaminacyjnych, na następnie wzajemne odpytywanie się, dyskutowanie.

Przed sesją pozwólmy sobie na odpoczynek

Bezpośrednio przed sesją egzaminacyjną nie powinniśmy powtarzać materiału. Dzień przed egzaminem nie ma to już większego sensu i może jedynie nam zaszkodzić. Jeżeli nie opanowaliśmy niezbędnych zagadnień egzaminacyjnych do tej pory, nie łudźmy się, że w ostatniej chwili uda się nam to zrobić. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wypoczynek. Przed sesją należy dobrze się wyspać i zrobić coś, co nas zrelaksuje. Możemy iść do kina, na siłownię, na basen lub po prostu spotkać się z przyjaciółmi. Pamiętajmy jedynie o tym, żeby unikać spożywania dużej ilości węglowodanów (sprawiają one, że na drugi dzień czujemy się senni), a także napojów z dużą zawartością alkoholu.

 • Jak wykorzystać kody rabatowe w Media Markt i oszczędzać na swoich zakupach online?
  Jak wykorzystać kody rabatowe w Media Markt i oszczędzać na swoich zakupach online?

  Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak oszczędzać na swoich zakupach w sklepie internetowym Media Markt? Cóż, istnieje kilka sposobów, ale jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych jest wykorzystanie kodów rabatowych. W tym artykule omówimy dokładnie, jak możesz wykorzystać kody rabatowe, aby zaoszczędzić na swoich zakupach online w sklepie Media Markt.

  Written on piątek, 31 marzec 2023 18:31
 • Aranżacja wnętrz — jaki styl wybrać?
  Aranżacja wnętrz — jaki styl wybrać?

  Styl wnętrza jest jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na atmosferę i charakter pomieszczenia. Wykorzystanie swojego ulubionego stylu podczas aranżacji wnętrz może pomóc nam w stworzeniu miejsca, które będzie oryginalne i w którym będziemy czuć się komfortowo. 

  Written on czwartek, 30 marzec 2023 13:04
 • Najlepsze prezenty dla dziecka - co wybrać?
  Najlepsze prezenty dla dziecka - co wybrać?

  Kupowanie prezentów dla dzieci może być trudne, szczególnie gdy nie jesteśmy rodzicami i nie wiemy, co lubią najmłodsi. Dlatego przedstawiamy kilka pomysłów na najlepsze prezenty dla dzieci, które z pewnością sprawią im radość i zapewnią długie godziny zabawy.

  Written on środa, 29 marzec 2023 18:21
 • Czym powinny charakteryzować się najlepsze płytki balkonowe?
  Czym powinny charakteryzować się najlepsze płytki balkonowe?

  Balkon pełen kwiatów, ozdobiony eleganckimi meblami tarasowymi, to marzenie wielu osób. Nic dziwnego, ponieważ nie tylko wygląda doskonale, ale też spełnia funkcje praktyczne. Pomaga w organizowaniu przyjęć, w samotnym spędzaniu czasu na łonie natury albo w spokojnej rozmowie z osobą bliską. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia balkonu stają się zawsze płytki, które będą dobrze odpowiadać jego potrzebom. Jakim zatem i jakiego rodzaju płytki wybrać?

  Written on wtorek, 28 marzec 2023 12:44
 • Materac miękki z pianką visco memory
  Materac miękki z pianką visco memory

  Kupując materac chcemy aby był wygodny i trwały. Materace obecnie są dostępne na różnorodnych konstrukcjach sprężynowych, piankowych czy lateksowych. Dobór konstrukcji materaca to połowa sukcesu. Drugą bardzo istotną kwestią jest twardość materaca czyli jak będzie wykończony i jakie da ostateczne odczucia.

  Written on poniedziałek, 27 marzec 2023 17:07
 • Z jakiego materiału wybrać meble ogrodowe?
  Z jakiego materiału wybrać meble ogrodowe?

  Kiedy urządzamy przestrzeń wokół domu, bardzo często decydujemy się na to, by na altanie, tarasie lub w ogrodzie umieścić funkcjonalny komplet mebli ogrodowych. Podczas ich wyboru, należy jednak zwrócić uwagę na wiele czynników, między innymi to, ile osób będzie korzystało z takiego kompletu, a także gdzie zamierzamy go umieścić.

  Written on poniedziałek, 27 marzec 2023 11:42
 • Lekarz endokrynolog - w jakich problemach może pomóc?
  Lekarz endokrynolog - w jakich problemach może pomóc?

  Lekarz endokrynolog to aktualnie coraz częściej odwiedzany przez Polaków specjalista. Niestety nadal duża część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z istoty leczenia endokrynologicznego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

  Written on poniedziałek, 27 marzec 2023 09:37