Tkanina która posiada pewną elastyczność i w zależności od swojej wytrzymałości pozwala na delikatne haftowanie.
W rzeczywistości tiul wykonany jest z kilku włókien połączonych w taki sposób, aby tworzyły delikatną siateczkę. Włókna te obejmują nylon, jedwab i sztuczny jedwab.
Powstał we Francji i faktycznie nosi nazwę miasta, w którym został stworzony. Tiul jest częścią świata mody od osiemnastego wieku, kiedy został zauważony i użytkowany przez elegancką elitę.
Tiul łatwo barwi się na dowolny kolor a kolorów jest do wyboru w dzisiejszych czasach wiele, dlatego możliwości użytkowania i dekoracji, w których tiul można użytkować jest sporo.
Sam proces tworzenia tiulu jest w rzeczywistości dość skomplikowany. Musi być wykonany dokładnie i precyzyjnie, w taki sposób, aby zachował swoją lekkość, a jednocześnie był mocny jak na swoją wagę a jest wyjątkowo lekki. Nici osnowy są owijane w taki sposób, aby tworzyły sześciokątny kształt. Dzięki temu kształtowi nitka nie traci mocy i nie skręca się sama.
Ze sztywniejszego nylonowego tiulu przyszywane są spódnice, ozdobne kokardki czy welony na kapelusze. Z miękkiego tiulu natomiast zdobienia, falbany i aplikacje wykonywane na eleganckich sukienkach, welonach czy lamówkach do sukien ślubnych. Oprócz balerinek i sukien ślubnych tiul użytkowany jest do produkcji sukienek wieczorowych. Tiul elastyczny znajduje także szerokie zastosowanie w gorsetach, strojach kąpielowych czy innych sportowych strojach.
Tiulu można stosować również poza modą. Opakowania prezentowe to drugie pod względem popularności zastosowanie tiulu. Tiul jest również używany do moskitier w miejscach, w których tego rodzaju ochrona jest potrzebna. Szczególnie skuteczny jest do tego krochmalony tiul.
Tiul dekoracyjny jako element dekoracyjny użytkowany jest jako dekoracje przy różnego rodzaju uroczystościach do dekoracji ścian, sufitów, stołów czy krzeseł chociażby. Możliwości jest tyle ile sprzętów domowych a ogranicza je tylko wyobraźnia projektującego takie dekoracje.