Czego się dowiesz:
- Jakie działania podejmują szczecińscy pogranicznicy w śledztwie dotyczącym kradzieży luksusowych aut?
- Ile samochodów zostało skradzionych w ramach działania zorganizowanej grupy przestępczej?
- Jakie zarzuty postawiono zatrzymanym osobom?
- Jakie kroki podjęto w związku z prowadzonym śledztwem?
- Kiedy skierowano akt oskarżenia do sądu i przeciwko ilu osobom?
Działania służb i zabezpieczone mienie
W ramach śledztwa, prowadzonego przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej, na terenie Polski zatrzymano trzy osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. „Zatrzymanym osobom prokurator przedstawił zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także kilkadziesiąt zarzutów kradzieży z włamaniem samochodów osobowych. Sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec zatrzymanych osób środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania” – wyjaśnia prokurator Przemysław Nowak z Prokuratury Krajowej.
Współpraca międzynarodowa
Materiał dowodowy gromadzony jest w ramach wspólnego Zespołu Śledczego (JIT), w którego skład wchodzą polscy prokuratorzy, funkcjonariusze CBŚP oraz niemieckie organy ścigania. W śledztwie uczestniczą również funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Placówki Straży Granicznej w Szczecinie. „Grupa przestępcza dysponowała specjalistycznym sprzętem i stosowała taktykę 'na komputer', co umożliwiało przełamywanie zabezpieczeń i bezpieczne przewożenie skradzionych aut do Polski” – dodaje prokurator Nowak.
Kolejne zatrzymania i oskarżenia
Do tej pory w śledztwie postawiono zarzuty 29 osobom, a 24 z nich zostały zatrzymane. Wobec większości zastosowano tymczasowy areszt. Akt oskarżenia przeciwko 17 osobom skierowano do Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim w czerwcu 2024 roku.
źródło: GS24.pl