piątek, 09 sierpień 2024 10:51

Usunięcie bomby z czasów II wojny światowej w Szczecinie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Usuwanie bomby w Szczecinie Usuwanie bomby w Szczecinie fot: pixabay

W Szczecinie przeprowadzono ewakuację mieszkańców dziewięciu ulic na Gumieńcach z powodu znalezienia bomby lotniczej z czasów II wojny światowej. Saperzy z 5. Pułku Inżynieryjnego usunęli niewybuch, a akcja wymagała wstrzymania ruchu na części dzielnicy.

Czego się dowiesz:

  • Dlaczego przeprowadzono ewakuację na Gumieńcach w Szczecinie?
  • Jakie ulice zostały objęte ewakuacją w związku z usunięciem niewybuchu?
  • Kto przeprowadził akcję usunięcia bomby z czasów II wojny światowej?
  • Jakie zmiany w komunikacji miejskiej wprowadzono podczas akcji?

Znalezienie bomby i decyzja o ewakuacji

W czwartek na prywatnej posesji przy ul. Wierzbowej w Szczecinie odkryto bombę lotniczą o wadze około 50-60 kg. Ze względu na duży promień rażenia, oszacowany na 1 km, konieczna była ewakuacja mieszkańców dziewięciu ulic oraz wprowadzenie zakazu przebywania na otwartej przestrzeni na kolejnych 19 ulicach. Ewakuacja rozpoczęła się w piątek rano, a teren zabezpieczała policja i straż miejska.

Prace saperów i zmiany w komunikacji

Saperzy z 5. Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie rozpoczęli usuwanie bomby o godz. 10:00. Operacja trwała kilkadziesiąt minut, po czym niewybuch został bezpiecznie przetransportowany na poligon, gdzie zostanie zdetonowany. W związku z akcją, część ulic, w tym ul. Mieszka I, została wyłączona z ruchu, co spowodowało zmiany w rozkładach jazdy kilku linii autobusowych.

Bezpieczeństwo mieszkańców

Jak poinformowała rzeczniczka straży miejskiej w Szczecinie, Joanna Wojtach, z pomocy miasta przy ewakuacji skorzystało tylko dziewięć osób. Mimo znacznych utrudnień, działania przebiegły sprawnie i bezpiecznie.

źródło: interia.pl