wtorek, 03 styczeń 2023 12:12

Fornir kamienny- czym jest i jakie są jego zastosowania?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
fornir kamienny fornir kamienny Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Kamień naturalny nie od dziś jest materiałem chętnie wybieranym do wykończeń wnętrza. Nic więc dziwnego, że jego popularność jest ogromna, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego trwałość.

Istnieje jednak tańsza alternatywa- jest nią fornir kamienny. To zdecydowanie bardziej elastyczna opcja, dająca bardzo szerokie możliwości zastosowania. Czym jest fornir i jakie są jego zastosowania? Dlaczego warto zdecydować się na fornir i jakie ma on zalety? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Czym jest fornir kamienny?

Fornir kamienny jest kamieniem dekoracyjnym, występującym w postaci cienkich arkuszy o grubości 2-3 mm. Przykleja się je bezpośrednio do danej powierzchni. Fornir kamienny to przyklejenie bardzo cienkiej warstwy łupka do specjalnego podkładu wykonanego z żywicy poliestrowej i włókna szklanego. Wykorzystane do produkcji kamienie pochodzenia naturalnego cechują się tym, że zmieniają nieco swoje kolory, dzięki czemu efekt jest zdecydowanie zachwycający. Fornir dostępny jest zarówno w dużych, jak i w małych arkuszach, co również pozwala na jego różnorodne zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Warto zaznaczyć, że fornir jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym także na wilgoć czy mróz.

Do czego wykorzystuje się forniry kamienne?

Fornir kamienny najczęściej wykorzystuje się do wykończeń ścian, choć możliwości jego zastosowania są o wiele szersze. Doskonale sprawdza się do dekoracji drzwi wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Można zastosować go do oklejania elewacji, altan czy bram, a nawet do renowacji mebli. Ciekawym zastosowaniem forniru jest wykorzystanie go jako tło w akwarium, a także jako dekoracja kominka. Ogranicza nas w zasadzie jedynie wyobraźnia, gdyż fornir jest materiałem uniwersalnym o wielu możliwościach zastosowania. Nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować go nie tylko wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków z racji jego wytrzymałości i trwałości. 

Jakie zalety ma kamienny fornir?

Fornir z kamienia naturalnego posiada wiele zalet. Przede wszystkim, jest o wiele lżejszy niż płytki kamienne. To pozwala na jego zastosowanie tam, gdzie nie jest możliwe zastosowanie ciężkich płytek. Poza tym, fornir jest materiałem bardzo uniwersalnym i elastycznym. Poddaje się modelowaniu, co również poszerza możliwości jego zastosowania. To ciekawe zwłaszcza dlatego, że mimo swojej lekkości, fornir zachowuje wszelkie cechy naturalnego kamienia, łącznie z nieregularną strukturą i trwałością. Dużą zaletą jest także fakt, że każdy arkusz forniru naturalnego jest niepowtarzalny.

Ile kosztuje fornir kamienny?

Cena za metr kwadratowy forniru to około 100 do 180zł. To o wiele taniej, niż cena zwykłych płytek z kamienia. Trzeba również pamiętać o tym, że fornir możemy zamontować sami w krótkim czasie i przy minimalnym nakładzie wysiłku. Nie musimy więc płacić ekipie za montaż, co jest sporą oszczędnością. Płytek kamiennych nie położymy sami, trzeba więc do kosztów doliczyć jeszcze koszty montażu. Fornir kamienny jest rozwiązaniem o wiele bardziej opłacalnym.

Dlaczego warto zastosować fornir z kamienia naturalnego?

Forniry kamienne doskonale sprawdzą się jako element wykończeniowy nie tylko w Twoim domu, ale także wokół niego. Doskonale sprawdzi się jako część elewacji bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne, podobnie, jak kamień naturalny. Szerokie zastosowanie forniru kamiennego sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na jego zakup. Ponadto, tapeta kamienna wygląda niezwykle i jest o wiele lżejsza niż tradycyjne płytki kamienne. Więcej informacji znajdziesz na https://kamiennewnetrza.pl/kamien-naturalny/fornir-kamienny.