poniedziałek, 31 marzec 2025 16:38

Ścieki w Bukowej i jeziorze Słoneczne w Szczecinie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ścieki w Bukowej i jeziorze Słoneczne w Szczecinie Ścieki w Bukowej i jeziorze Słoneczne w Szczecinie fot: pixabay

W Szczecinie doszło do skażenia wód Bukowej i jeziora Słoneczne. Ścieki trafiły do tych akwenów przez rów melioracyjny zlokalizowany w pobliżu ulic Taczaka i Witkiewicza. Pomimo przeprowadzonych kontroli nie udało się ustalić sprawcy zanieczyszczenia. Zakład Wodociągów i Kanalizacji oraz Wody Polskie zapowiadają wzmożony nadzór nad tym terenem.

Spis treści:

Kontrola kanalizacji i ustalenia ZWiK

Do skażenia doszło poprzez rów melioracyjny zlokalizowany na Gumieńcach. Ścieki przedostały się do wód Bukowej i jeziora Słoneczne.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie zakończył przegląd kanalizacji deszczowej w zlewni kolektora odprowadzającego wody opadowe. Celem prac było ustalenie źródła skażenia.

– Prace związane z przeglądem kanalizacji deszczowej w zlewni kolektora odprowadzającego wody deszczowe do rowu w obrębie ulic Taczaka i Witkiewicza zostały zakończone. Z uwagi na rozległość zlewni, liczne zakłady produkcyjno-usługowe zlokalizowane na tym terenie, nie była możliwa identyfikacja źródła zanieczyszczeń. Jednocześnie informujemy, że będziemy prowadzić szczególny nadzór na obszarze tej zlewni. - Hanna Pieczyńska (rzeczniczka prasowa ZWiK w Szczecinie)

Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa ZWiK, poinformowała, że nie było możliwe wskazanie sprawcy. Powodem była rozległość zlewni oraz duża liczba zakładów usługowych i produkcyjnych na tym terenie.

ZWiK zapowiedział objęcie zlewni szczególnym monitoringiem. Działania te mają ograniczyć ryzyko kolejnych zanieczyszczeń.

Badania próbek wody przez WIOŚ

Pracownicy Wód Polskich przeprowadzili oględziny Bukowej i jeziora Słoneczne. Nie stwierdzili śnięcia ryb. W celu potwierdzenia rodzaju skażenia pobrano próbki wody.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie przeprowadził szczegółowe badania. Michał Ruczyński przekazał, że próbki zostały pobrane w trzech miejscach:

  • z rowu melioracyjnego przy ul. Witkiewicza
  • z rzeki Bukowej przed ujściem rowu
  • z rzeki Bukowej za ujściem rowu

– Próbkobiorca Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Oddział w Szczecinie pobrał próbki wody z rowu melioracyjnego w działce przy ul. Witkiewicza w Szczecinie oraz próbki wody z rzeki Bukowej około 50 metrów przed i około 50 metrów za ujściem rowu melioracyjnego do rzeki. - Michał Ruczyński (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie)

Analiza potwierdziła obecność ścieków bytowych. Badania wykazały podwyższone wartości następujących wskaźników:

  • azot amonowy, azot ogólny, fosfor ogólny
  • zawiesiny ogólne i przewodność elektryczna
  • chemiczne zapotrzebowanie tlenu

Stężenie wapnia było niższe niż w Bukowej, co wykluczyło materiały budowlane jako źródło skażenia.

– Uzyskane wartości zbadanych wskaźników zanieczyszczeń takich jak: tlen rozpuszczony, przewodność elektryczna właściwa, zawiesiny ogólne, azot amonowy, azot Kjeldahla, azot ogólny, fosfor ogólny, chemiczne zapotrzebowanie tlenu, chlorki w próbce cieczy pobranej w rowie wskazują, że płynąca rowem ciecz nosi znamiona ścieku bytowego. Zmierzona w próbce cieczy w rowie wartość stężenia wapnia jest niższa od wartości tego pierwiastka w próbkach pobranych w wodzie z rzeki Bukowej, co wyklucza materiały budowlane jako potencjalne źródło zanieczyszczenia. - Michał Ruczyński (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie)

Środki prewencyjne Wód Polskich

Wody Polskie zadeklarowały gotowość do szybkiej reakcji w przypadku kolejnych incydentów.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie może tymczasowo zamknąć dopływ rowu melioracyjnego do Bukowej. Środek ten zostanie wykorzystany, jeśli ścieki znów wypłyną z kanalizacji.

Marek Synowiecki poinformował, że do dyspozycji służb pozostają:

  • korki pneumatyczne do zamykania wpustów i rur
  • urządzenia do doraźnej likwidacji skutków skażenia

– Dysponujemy specjalistycznym sprzętem, który umożliwia doraźną likwidację skutków zanieczyszczeń. To przede wszystkim specjalne korki pneumatyczne, przydatne wszędzie tam, gdzie konieczne jest tymczasowe zamknięcie wpustu lub rury. Zależnie od potrzeb możemy je udostępnić pracownikom ZWiK przy okazji przeglądu instalacji w pobliżu miejsca zanieczyszczenia - Marek Synowiecki (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie)

Sprzęt ten jest gotowy do użycia podczas przeglądów instalacji w pobliżu miejsca zanieczyszczenia.

Nadzór i monitoring zlewni

Sprawcy zanieczyszczenia nie udało się ustalić. ZWiK zadeklarował dalszy monitoring rejonu zlewni kolektora odprowadzającego wody deszczowe.

Spółka zobowiązała się do prowadzenia ścisłej kontroli terenu. Celem jest zapobieżenie podobnym incydentom w przyszłości.

Bezpośrednie zagrożenie dla fauny i flory zostało wyeliminowane. Jednak służby miejskie pozostają w gotowości do natychmiastowego działania, jeśli problem się powtórzy.

żródło: GS24.pl