czwartek, 20 styczeń 2022 14:05

Jak urządzić małą sypialnię?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Pościel młodzieżowa 160x200 Pościel młodzieżowa 160x200 pixabay

Wielu Polaków mieszka w małych mieszkaniach, dlatego rozwiązania, które pozwalają je optycznie powiększyć są na wagę złota. Takie triki można zastosować również w sypialni. Dotyczą one m.in. doboru kolorystyki, mebli, dekoracji i pościeli.

 

Nic tak nie powiększa optycznie sypialni, jak odpowiednia kolorystyka. Dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że na ścianach najlepiej sprawdzą się jasne barwy. Dodatkowo, takie kolory wciąż pozostają w trendach. Możemy zdecydować się na chłodne wnętrze w stylu skandynawskim. Wtedy na ścianach najlepiej sprawdzą się biel lub delikatne odcienie szarości. Można też zdecydować się na błękit. Zwolennicy cieplejszych sypialni powinni postawić na kolor kremowy. Za pomocą kolorów można też skorygować kształt pomieszczenia. W wąskiej sypialni, warto pomalować krótsze ściany farbą w ciemniejszym odcieniu. Niski sufit można optycznie skorygować, malując ściany w pionowe pasy.

Mała sypialnia nie może być przeładowana meblami. Najlepiej ograniczyć się do łóżka i szafy ubraniowej. Można zrezygnować z mebli, które nie są niezbędne np. szafek nocnych. Najbardziej standardowy rozmiar pościeli to 160x200. Taki komplet sprawdzi się na wąskich łóżkach podwójnych, dość szerokich łóżkach pojedynczych oraz rozkładanych sofach i wersalkach. Pościel młodzieżowa 160x200 jest więc doskonałym wyborem do niewielkiej sypialni. Niektóre pary mogą jednak potrzebować większej pościeli 180x200.

Prosta pościel 180x200

Łóżko jest najważniejszym elementem sypialni, dlatego warto dobrze przemyśleć zakup pościeli. W małym pomieszczeniu lepiej zrezygnować z krzykliwych wzorów, ponieważ łatwo o powstanie chaosu. Lepiej wybrać jednolitą lub monochromatyczną pościel 180x200 w stonowanych kolorach. W kwestii zasłon i narzut również lepiej postawić na lekkie tkaniny. Welur czy żakard obciążą pomieszczenie, a tego zdecydowanie chcemy uniknąć w małej sypialni.

Nie można też zapominać o odpowiednich dekoracjach. W małych sypialniach sprawdzają się szczególnie lustra. Nawet małe lustro zawieszone na ścianie optycznie powiększa przestrzeń. Można też zdecydować się na podświetlenie go od spodu. Jeżeli przestrzeń pozwala na ustawienie dużej szafy, warto postawić na model wyposażony w lustro.

Ciekawą kwestią jest też dobór odpowiednich dekoracji. Oczywiście, należy zachować umiar. Nie oznacza to jednak, że w małej sypialni całkowicie trzeba rezygnować z bibelotów. Warto postawić na detale, które będą efektownie odbijać światło, a tym samym - optycznie powiększać pomieszczenie. Może to być np. elegancki, kryształowy żyrandol w komplecie z utrzymaną w tym samym stylu lampą stojącą.

Urządzenie małej sypialni może być wyzwaniem. Jeżeli jednak posłużymy się odpowiednią kolorystyką i dobierzemy właściwe tkaniny, pomieszczenie będzie wydawało się znacznie większe, niż jest w rzeczywistości.