czwartek, 14 listopad 2024 09:20

Masowe zatrucie pokarmowe w Szczecinie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zatrucie w Szczecinie Zatrucie w Szczecinie Fot: pixabay

Pod koniec października w Szczecinie i okolicach doszło do masowego zatrucia pokarmowego, które dotknęło pracowników jednej z firm w Mierzynie oraz osoby prywatne. Jak potwierdziły badania, przyczyną zatrucia była enterotoksyna gronkowcowa obecna w jedzeniu. Wśród 50 poszkodowanych aż 36 to pracownicy firmy w Mierzynie, którzy spożywali posiłki dostarczane przez firmę cateringową ze Szczecina.

Spis treści:

Opis zdarzenia i działania sanepidu

Nadzór kontrolny nad zakładem produkcyjnym

Charakterystyka zatrucia gronkowcowego

Dalsze działania sanepidu

Opis zdarzenia i działania sanepidu

Do zatrucia doszło po spożyciu zapiekanki makaronowej dostarczonej przez firmę cateringową ze Szczecina. Posiłki zawierały toksynę wywołaną przez gronkowca. Sanepid natychmiast nakazał wstrzymanie działalności zakładu, do czasu przeprowadzenia skutecznej dezynfekcji. Firma cateringowa została także ukarana mandatem w wysokości 300 złotych za nieskuteczne wdrożenie zasad systemu HACCP.

„Wydaliśmy decyzję nakazującą zaprzestania prowadzenia działalności do czasu przeprowadzenia skutecznej dezynfekcji pomieszczeń, sprzętu oraz uzyskania prawidłowych wyników badań, które potwierdzają skuteczność tych zabiegów” – Grzegorz Galiński z Oddziału Nadzoru Sanitarnego Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

Nadzór kontrolny nad zakładem produkcyjnym

Zakład produkujący posiłki dla firmy cateringowej podlegał kontroli Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. 12 listopada przeprowadzono kontrolę, która wykazała zgodność działań dezynfekcyjnych z wymogami sanepidu. 13 listopada zakład wznowił produkcję po potwierdzeniu wykonania wszystkich zaleceń. Dodatkowo sanepid zapowiedział częstsze kontrole, aby zapewnić, że zakład przestrzega wszystkich zasad higieny i bezpieczeństwa.

Charakterystyka zatrucia gronkowcowego

Gronkowcowe zatrucie pokarmowe jest spowodowane spożyciem żywności zawierającej enterotoksyny. Najczęściej dotyczy ono produktów mięsnych, ciast, sałatek oraz produktów mlecznych. Ryzyko zakażenia gronkowcem zwiększa się przy wielokrotnym kontakcie z dłońmi pracowników, co podkreśla znaczenie przestrzegania zasad higieny osobistej i czystości pomieszczeń.

Dalsze działania sanepidu

Sanepid planuje dalsze kontrole i nadzór nad zakładem. Przeprowadzone będą szczegółowe badania, które mają potwierdzić skuteczność podjętych działań oraz ocenić, czy wprowadzone procedury zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa produkcji żywności. Wzmożony nadzór ma zminimalizować ryzyko kolejnych zakażeń i zagwarantować spełnienie wymagań higienicznych w zakładzie.

„Na pewno zakład będzie pod uważniejszym nadzorem, czyli kontrole będą częstsze w tym zakładzie niż to miało miejsce do tej pory” – Grzegorz Galiński z Oddziału Nadzoru Sanitarnego Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

źródło: GS24.pl