piątek, 27 maj 2022 16:08

Zakup mieszkania za gotówkę - dlaczego warto?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
skup nieruchomości warszawa skup nieruchomości warszawa www.freepik.com

Kupno mieszkania za gotówkę staje się coraz rzadszym zjawiskiem, zwłaszcza kiedy rosnące ceny nieruchomości nie są adekwatne do wzrostu wynagrodzeń.

Średnia cena sprzedaży mieszkania w stanie deweloperskim z rynku pierwotnego w większych miastach w Polsce wynosi obecnie od 5400 do nawet 7000 zł za 1 metr kwadratowy, co utrudnia nawet najbardziej skrupulatnie oszczędzającym zebranie wystarczającej ilości gotówki na zakup własnego lokum. Zdecydowana większość kupujących finansuje swój zakup, korzystając z kredytu hipotecznego na pokrycie kosztów.

Jeśli jednak posiadasz odpowiednią sumę pieniędzy na koncie bankowym, zakup mieszkania za gotówkę może wydawać się sprytnym posunięciem finansowym, które niesie ze sobą wiele zalet. Jest to nie tylko bezpieczne ulokowanie kapitału przynoszące zyski w dłuższej perspektywie czasowej, ale również sposób na uniknięcie wielu trudności związanych z uzyskaniem kredytu hipotecznego.

Oto pozostałe zalety kupna mieszkania za gotówkę, które warto wziąć pod uwagę:

Nabywcy domów za gotówkę są często bardziej atrakcyjni dla sprzedających niż kredytobiorcy

Jeśli rynek nieruchomości jest konkurencyjny, bycie kupującym za gotówkę może dać Ci przewagę nad innymi, którzy planują sfinansowanie zakupu mieszkania za pomocą kredytu hipotecznego.

Sprzedający często wolą współpracować z kupującymi gotówką, ponieważ nie muszą się martwić, że finansowanie kupującego przepadnie w ostatniej chwili, co może się zdarzyć w przypadku kredytów hipotecznych, jeśli kupujący nie jest w stanie uzyskać zgody. Dodatkowo, ponieważ transakcje wyłącznie gotówkowe zazwyczaj odbywają się szybciej, sprzedawcy, którzy są chętni do szybkiego zamknięcia inwestycji, mogą być bardziej skłonni do negocjacji ceny z kupującym gotówką niż z kredytobiorcą posiadającym kredyt hipoteczny.

Zobacz też: https://transakcja24h.pl/skup-nieruchomosci-warszawa/

Brak spłat kredytu hipotecznego, odsetek i innych opłat

Brak miesięcznej raty kredytu, zwłaszcza przy wciąż rosnących stopach procentowych to całkiem spora zaleta. Płacenie gotówką oznacza pominięcie procesu hipotecznego i wszystkich związanych z nim kosztów, w tym oprocentowania lub ubezpieczenia kredytu hipotecznego. Odchodzą wszelkie koszty bankowe, czyli m.in. sporządzenie operatu szacunkowego, prowizja, marża i wiele innych dodatkowych opłat, które ponoszą kredytobiorcy. Zaoszczędzisz także czas, ponieważ nie będziesz musiał zajmować się wszystkimi formalnościami i obowiązkami administracyjnymi, które wiążą się z ubieganiem się o kredyt hipoteczny.

Decydując się na długoterminowe zobowiązanie, którego spłata zajmie Ci 20 lub 30 lat, musisz przygotować się również na to, że przez ten czas zmianie może ulec nie tylko stopa procentowa, ale również Twoja sytuacja finansowa, spowodowana chorobą lub utratą pracy.

Polowanie na mieszkanie w okazyjnej cenie

Klienci dysponujący gotówką mogą znacznie łatwiej upolować okazje na rynku nieruchomości, ponieważ mają możliwość szybkiego ustalenia ostatecznej ceny ze sprzedającym i sfinalizowania transakcji. Nie muszą czekać na decyzję banku, stąd często udaje im się kupić naprawdę atrakcyjne mieszkania w świetnej cenie.

Szybkie zamknięcie transakcji

Proces  sfinalizowania transakcji przy zakupie nieruchomości z kredytem hipotecznym może zająć ponad miesiąc. Natomiast kupując mieszkanie za gotówkę, można zamknąć cały proces w ciągu tygodnia lub dwóch. Czas ten obejmuje wtedy jedynie skompletowanie dokumentów przez sprzedającego i przygotowanie aktu notarialnego. Kiedy nie ubiegasz się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, nie musisz czekać na zatwierdzenie, poręczenie i jego przetworzenie przez bank, co znacznie skraca czas oczekiwania na zamknięcie transakcji.

Może Cię również zainteresować: https://transakcja24h.pl/skup-zadluzonych-mieszkan/

Mieszkanie należy tylko do Ciebie

Kiedy jesteś właścicielem mieszkania, nie musisz się martwić, że je stracisz. Spokój świadomości, że zawsze będziesz miał dach nad głową, może być jedną z największych i najbardziej znaczących korzyści płynących z zakupu nieruchomości za gotówkę.

 • Jakie kalosze dla dzieci sprawdzą się w deszczowe dni?
  Jakie kalosze dla dzieci sprawdzą się w deszczowe dni?

  Kalosze to wyjątkowe buty, które są szczególnie lubiany przez dzieci. Ze względu na to, że bywają ona kolorowe i atrakcyjna wizualnie, maluchy mogą świetnie się w nich bawić. Dodatkowo dzięki temu, że są one nieprzemakalne, zapewniają dużo frajdy podczas zabaw w deszczowe dni.

  Written on czwartek, 29 wrzesień 2022 08:42
 • Jak wybrać pierwsze kolczyki? Zalety biżuterii tytanowej
  Jak wybrać pierwsze kolczyki? Zalety biżuterii tytanowej

  Założenie kolczyków to wymagająca procedura. Dla prawidłowego gojenia się skóry istotna jest bowiem zarówno higiena samego zabiegu wykonania dziurek w uchu, jak i rodzaj noszonej biżuterii oraz sposób pielęgnacji miejsca, w którym noszony jest kolczyk.

  Written on wtorek, 27 wrzesień 2022 11:01
 • Zespól Suchego Oka - objawy, nowoczesna diagnostyka i skuteczne leczenie
  Zespól Suchego Oka - objawy, nowoczesna diagnostyka i skuteczne leczenie

  Szacuje się, że ponad jedna trzecia światowej populacji, cierpi na Zespół Suchego Oka (ZSO). Wśród osób noszących szkła kontaktowe, ten odsetek jest jeszcze wyższy, bo sięga aż trzech czwartych mieszkańców globu. Jeśli chodzi o Polskę, to z tym schorzeniem boryka się około 60% pacjentów zgłaszających się do poradni okulistycznych.

  Written on poniedziałek, 26 wrzesień 2022 10:43
 • Pościel na każdą porę roku
  Pościel na każdą porę roku

  Obecnie w sklepach z tekstyliami domowymi można znaleźć wiele propozycji dotyczących pościeli

  Written on poniedziałek, 26 wrzesień 2022 09:50
 • Potrzebujesz dodatkowej przestrzeni? Wynajmij magazyn samoobsługowy!
  Potrzebujesz dodatkowej przestrzeni? Wynajmij magazyn samoobsługowy!

  Rynek magazynowy w Polsce rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Świadczone w jego ramach usługi przybierają różne formy. Jedną z nich jest wynajem magazynów samoobsługowych. Usługa ta powstała z myślą o osobach prywatnych oraz niedużych firmach.

  Written on środa, 21 wrzesień 2022 10:14
 • Jak wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie na kupujących dom - 3 ciekawe wskazówki
  Jak wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie na kupujących dom - 3 ciekawe wskazówki

  Sprzedawcy domów mogą napotkać kupujących z różnych środowisk. Sprzedawcy nieruchomości chcą znaleźć jak najlepszych nabywców dla swojej oferty .

  Written on sobota, 17 wrzesień 2022 11:48
 • Pierwszy wyjazd opiekunki do Niemiec – jak się przygotować?
  Pierwszy wyjazd opiekunki do Niemiec – jak się przygotować?

  Wyjeżdżasz po raz pierwszy do pracy w opiece w Niemczech? Z pewnością towarzyszy Ci ekscytacja, ale też i spora dawka stresu.

  Written on sobota, 17 wrzesień 2022 11:44