piątek, 27 maj 2022 16:08

Zakup mieszkania za gotówkę - dlaczego warto?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
skup nieruchomości warszawa skup nieruchomości warszawa www.freepik.com

Kupno mieszkania za gotówkę staje się coraz rzadszym zjawiskiem, zwłaszcza kiedy rosnące ceny nieruchomości nie są adekwatne do wzrostu wynagrodzeń.

Średnia cena sprzedaży mieszkania w stanie deweloperskim z rynku pierwotnego w większych miastach w Polsce wynosi obecnie od 5400 do nawet 7000 zł za 1 metr kwadratowy, co utrudnia nawet najbardziej skrupulatnie oszczędzającym zebranie wystarczającej ilości gotówki na zakup własnego lokum. Zdecydowana większość kupujących finansuje swój zakup, korzystając z kredytu hipotecznego na pokrycie kosztów.

Jeśli jednak posiadasz odpowiednią sumę pieniędzy na koncie bankowym, zakup mieszkania za gotówkę może wydawać się sprytnym posunięciem finansowym, które niesie ze sobą wiele zalet. Jest to nie tylko bezpieczne ulokowanie kapitału przynoszące zyski w dłuższej perspektywie czasowej, ale również sposób na uniknięcie wielu trudności związanych z uzyskaniem kredytu hipotecznego.

Oto pozostałe zalety kupna mieszkania za gotówkę, które warto wziąć pod uwagę:

Nabywcy domów za gotówkę są często bardziej atrakcyjni dla sprzedających niż kredytobiorcy

Jeśli rynek nieruchomości jest konkurencyjny, bycie kupującym za gotówkę może dać Ci przewagę nad innymi, którzy planują sfinansowanie zakupu mieszkania za pomocą kredytu hipotecznego.

Sprzedający często wolą współpracować z kupującymi gotówką, ponieważ nie muszą się martwić, że finansowanie kupującego przepadnie w ostatniej chwili, co może się zdarzyć w przypadku kredytów hipotecznych, jeśli kupujący nie jest w stanie uzyskać zgody. Dodatkowo, ponieważ transakcje wyłącznie gotówkowe zazwyczaj odbywają się szybciej, sprzedawcy, którzy są chętni do szybkiego zamknięcia inwestycji, mogą być bardziej skłonni do negocjacji ceny z kupującym gotówką niż z kredytobiorcą posiadającym kredyt hipoteczny.

Zobacz też: https://transakcja24h.pl/skup-nieruchomosci-warszawa/

Brak spłat kredytu hipotecznego, odsetek i innych opłat

Brak miesięcznej raty kredytu, zwłaszcza przy wciąż rosnących stopach procentowych to całkiem spora zaleta. Płacenie gotówką oznacza pominięcie procesu hipotecznego i wszystkich związanych z nim kosztów, w tym oprocentowania lub ubezpieczenia kredytu hipotecznego. Odchodzą wszelkie koszty bankowe, czyli m.in. sporządzenie operatu szacunkowego, prowizja, marża i wiele innych dodatkowych opłat, które ponoszą kredytobiorcy. Zaoszczędzisz także czas, ponieważ nie będziesz musiał zajmować się wszystkimi formalnościami i obowiązkami administracyjnymi, które wiążą się z ubieganiem się o kredyt hipoteczny.

Decydując się na długoterminowe zobowiązanie, którego spłata zajmie Ci 20 lub 30 lat, musisz przygotować się również na to, że przez ten czas zmianie może ulec nie tylko stopa procentowa, ale również Twoja sytuacja finansowa, spowodowana chorobą lub utratą pracy.

Polowanie na mieszkanie w okazyjnej cenie

Klienci dysponujący gotówką mogą znacznie łatwiej upolować okazje na rynku nieruchomości, ponieważ mają możliwość szybkiego ustalenia ostatecznej ceny ze sprzedającym i sfinalizowania transakcji. Nie muszą czekać na decyzję banku, stąd często udaje im się kupić naprawdę atrakcyjne mieszkania w świetnej cenie.

Szybkie zamknięcie transakcji

Proces  sfinalizowania transakcji przy zakupie nieruchomości z kredytem hipotecznym może zająć ponad miesiąc. Natomiast kupując mieszkanie za gotówkę, można zamknąć cały proces w ciągu tygodnia lub dwóch. Czas ten obejmuje wtedy jedynie skompletowanie dokumentów przez sprzedającego i przygotowanie aktu notarialnego. Kiedy nie ubiegasz się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, nie musisz czekać na zatwierdzenie, poręczenie i jego przetworzenie przez bank, co znacznie skraca czas oczekiwania na zamknięcie transakcji.

Może Cię również zainteresować: https://transakcja24h.pl/skup-zadluzonych-mieszkan/

Mieszkanie należy tylko do Ciebie

Kiedy jesteś właścicielem mieszkania, nie musisz się martwić, że je stracisz. Spokój świadomości, że zawsze będziesz miał dach nad głową, może być jedną z największych i najbardziej znaczących korzyści płynących z zakupu nieruchomości za gotówkę.

 • Dieta pudełkowa - dlaczego warto?
  Dieta pudełkowa - dlaczego warto?

  Życie w ciągłym pędzie, nadmiar obowiązków, a co za tym idzie - brakiem czasu na przygotowywanie własnych i zdrowych posiłków czasem graniczy z cudem. Zdrowemu odżywianiu nie sprzyja również rosnąca liczba fast foodów czy restauracji z jedzeniem.

  Written on środa, 08 luty 2023 17:07
 • Laptopy poleasingowe – dlaczego warto je kupować?
  Laptopy poleasingowe – dlaczego warto je kupować?

  Laptopy poleasingowe to nic innego jak sprzęt zakupiony przez firmę na leasing. Zazwyczaj po zakończeniu umowy, która trwa do 3 lat, zostaje on ponownie wystawiony do sprzedaży przez leasingodawcę. Rzecz jasna taki sprzęt poleasingowy będzie dostępny w atrakcyjnej cenie. Nie oznacza to wcale złego stanu urządzenia. Komputery przeważnie wykorzystywane są do prac biurowych i wiąże się to z niską eksploatacją tych urządzeń. Dlaczego warto wybrać poleasingowe laptopy?

  Written on wtorek, 07 luty 2023 16:24
 • Mentoring biznesowy – jakie są jego zalety?
  Mentoring biznesowy – jakie są jego zalety?

  Osoby prowadzące własną działalność muszą każdego dnia podejmować wiele istotnych i często dość ryzykownych decyzji dotyczących biznesu.

  Written on poniedziałek, 06 luty 2023 17:42
 • Jakościowe parasole do restauracji - wybierz stylowe i stabilne produkty
  Jakościowe parasole do restauracji - wybierz stylowe i stabilne produkty

  Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, możliwość spożywania posiłków i napojów na zewnątrz w trakcie letniej, ciepłej pogody, sprawia dużo radości tym, którzy cenią sobie czas poświęcany na relaks ze swoimi bliskimi i znajomymi.

  Written on poniedziałek, 06 luty 2023 13:54
 • Renomowana marka Pepe Jeans
  Renomowana marka Pepe Jeans

  Pepe Jeans to marka modowa obecna na rynku ponad 40 lat. Wypracowała sobie wysoką pozycję, dzięki ciekawym projektom. Ceniona jest za styl, najwyższą jakość produktów i szeroką ofertę ubrań, butów i dodatków.

  Written on poniedziałek, 06 luty 2023 13:51
 • Jaką funkcję pełnią szafy BHP?
  Jaką funkcję pełnią szafy BHP?

  Chyba każdy doskonale zna to pojęcie. BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy to podstawowy element, który obowiązuje we wszystkich zakładach i punktach usługowych, bez względu na to ilu zatrudnionych pracowników się w nim znajduje i jaką ma powierzchnię.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:55
 • Jak wybrać odpowiedniego dentystę?
  Jak wybrać odpowiedniego dentystę?

  Jak wybrać odpowiedniego dentystę, aby mieć pewność, że zapewnimy sobie dobrą opiekę stomatologiczną? Na co zwrócić uwagę, decydując się na wizytę w konkretnym gabinecie dentystycznym? Na pytania odpowiadamy w niniejszym wpisie.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:42