czwartek, 12 styczeń 2023 14:05

Fotowoltaika - kogo obejmuje dofinansowanie?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Fotowoltaika Fotowoltaika Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Fotowoltaika zyskała miano bodaj najbardziej popularnego źródła odnawialnej energii w Polsce. Czy instalacja fotowoltaiczna rzeczywiście generuje darmową energię elektryczną? Jak zamówić fotowoltaikę na swój dach?

 

Montaż i zalety instalacji fotowoltaicznej

Panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną na energię elektryczną. Nie emitują przy tym zanieczyszczeń ani szkodliwych substancji do atmosfery, są więc neutralne dla środowiska naturalnego. Prąd stały, który generują instalacje fotowoltaiczne, w wyniku konwersji przekształcony zostaje w prąd zmienny przez falownik czyli tzw. inwerter. Korzystanie z instalacji fotowoltaicznej jest w sezonie całkowicie darmowe, możemy też sprzedawać nadwyżki energii do sieci elektroenergetycznej. Główną zaletą paneli fotowoltaicznych jest fakt, że korzystają z energii promieniowania słonecznego nie tylko w pogodne dni. Panele przekształcają także światło odbite w pochmurne dni.

Gdzie zamontować instalację fotowoltaiczną?

Moduły fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachu. Jedynym wymogiem jest swobodny dostęp do promieniowania słonecznego. Montaż instalacji fotowoltaicznej można przeprowadzić na dachach płaskich i skośnych, a także na ścianie lub gruncie. Dzięki temu mogą być zamontowane niemalże wszędzie, także ze względu na swoją odporność na różnorodne warunki pogodowe. Nawet intensywne opady deszczu czy śniegu, silny wiatr czy siarczysty mróz nie uszkodzą paneli. Kolejną zaletą przy montażu paneli jest ich niska awaryjność. Dzięki długiej gwarancji profesjonaliści zajmą się w razie potrzeby konserwacją i serwisem instalacji fotowoltaicznej.

Cena instalacji fotowoltaicznej

Zanim uzyskasz dostęp do własnej energii elektrycznej, warto przeanalizować możliwą do uzyskania dla propagatorów zielonej energii pomoc finansową. Korzystając z rządowego programu Mój Prąd 4.0 można dostać nawet do 26 tysięcy złotych dotacji na instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Można otrzymać także zwrot do 3000 złotych za koszty inwestycji już istniejącej. Nabór trwa od 15 kwietnia 2022 roku do wyczerpania środków. Składając wniosek należy wziąć pod uwagę rozmiar instalacji oraz połączenie z systemami inteligentnego zarządzania energią. Sprawdzona firma montująca fotowoltaikę pomoże Ci także w wypełnieniu dokumentacji.

Fotowoltaika plus pompa ciepła

Fotowoltaika to bez dwóch zdań niewyczerpalne źródło energii dla Twojego domu, warto jednak połączyć instalację z pompą ciepła. Pozwoli to zredukować nie tylko koszty ogrzewania domu, ale również ciepłej wody użytkowej. Warto wykorzystać to najbardziej ekonomiczne obecnie rozwiązanie.

 • Incydent z samolotem LOT nad Szczecinem: Bezpieczne lądowanie po uderzeniu pioruna
  Incydent z samolotem LOT nad Szczecinem: Bezpieczne lądowanie po uderzeniu pioruna

  Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT doświadczył nieoczekiwanego zdarzenia, gdy piorun uderzył w maszynę nad Szczecinem. Incydent miał miejsce w poniedziałek wieczorem, a samolot musiał zawrócić do Warszawy.

  Written on wtorek, 16 kwiecień 2024 13:13
 • Szczecin na stronie życia. Tłumy w Marszu dla Życia obchodzili jubileuszową edycję
  Szczecin na stronie życia. Tłumy w Marszu dla Życia obchodzili jubileuszową edycję

  Tłumy Szczecinian przeszły ulicami miasta, by uczestniczyć w jubileuszowej, dwudziestej edycji Marszu dla Życia, wydarzeniu, które rokrocznie jednoczy społeczność w obronie najbardziej fundamentalnych wartości. Pod hasłem "Życie nie zna granic" uczestnicy wyruszyli z Jasnych Błoni, przechodząc trasę prowadzącą do szczecińskiej katedry. Za organizację odpowiadała Fundacja Małych Stópek, znana z licznych inicjatyw pro-life.

  Written on poniedziałek, 15 kwiecień 2024 15:01
 • Skazany za przestępstwa pedofilskie w rękach szczecińskiej policji
  Skazany za przestępstwa pedofilskie w rękach szczecińskiej policji

  Szczecińscy funkcjonariusze, działając na podstawie Europejskiego Nakazu Zatrzymania, zatrzymali mężczyznę poszukiwanego za przestępstwa pedofilskie. Skazany, za którym wydano międzynarodowy list gończy, został odnaleziony i aresztowany po ponad roku poszukiwań. Jego przeszłość i działania stanowią przestrogę o ciągłej potrzebie czujności w obrębie społeczności.

  Written on piątek, 12 kwiecień 2024 16:38
 • Mężczyzna w szpitalu po incydencie z grupą osób pod wpływem alkoholu na dworcu w Szczecinie
  Mężczyzna w szpitalu po incydencie z grupą osób pod wpływem alkoholu na dworcu w Szczecinie

  W okolicach dworca kolejowego w Szczecinie rozegrała się awantura, w której główną rolę odegrał 30-latek. Incydent miał miejsce w nocy z 6 na 7 kwietnia i składał się z serii wydarzeń, które skutkowały raną dla jednego z uczestników oraz koniecznością interwencji policji i pogotowia ratunkowego.

  Written on czwartek, 11 kwiecień 2024 15:42
 • Kolizja pojazdów tworzy mieszankę emocji na Krzekowie w Poznaniu
  Kolizja pojazdów tworzy mieszankę emocji na Krzekowie w Poznaniu

  Poranek 10 kwietnia na szczecińskim Krzekowie przyniósł mieszankę emocji na drodze, gdy kolizja z udziałem czterech pojazdów zakłóciła spokój ulicy Szerokiej. Około godziny 10 doszło do zderzenia samochodu ciężarowego z trzema osobówkami, tworząc krętą sztafetę metalu i frustracji. Na szczęście wszyscy kierowcy wyszli z tego incydentu bez większych obrażeń, a jeszcze większe szczęście, że wszyscy byli trzeźwi, minimalizując ryzyko poważniejszych konsekwencji.

  Written on środa, 10 kwiecień 2024 15:12
 • Integracja nowych pracowników jako sekret skutecznego wprowadzenia do zespołu
  Integracja nowych pracowników jako sekret skutecznego wprowadzenia do zespołu

  Odkryj, jak efektywna integracja nowych pracowników wpływa na sukces organizacji. Dowiedz się, w jaki sposób szkolenia, zwłaszcza z facylitacji, mogą ułatwić ten proces, budując silne, zaangażowane i produktywne zespoły.

  Written on środa, 10 kwiecień 2024 11:05
 • Tajemnicza bójka z szablą na dworcu w Szczecinie
  Tajemnicza bójka z szablą na dworcu w Szczecinie

  Zdarzenie, które miało miejsce w miniony weekend przy ulicy Kolumba w Szczecinie, w pobliżu dworca Szczecin Główny, wstrząsnęło mieszkańcami miasta. Grupa osób zaatakowała mężczyznę, co skutkowało jego ranami, koniecznością pomocy medycznej oraz tajemniczym zniknięciem ofiary.

  Written on wtorek, 09 kwiecień 2024 14:37