czwartek, 12 styczeń 2023 14:05

Fotowoltaika - kogo obejmuje dofinansowanie?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Fotowoltaika Fotowoltaika Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Fotowoltaika zyskała miano bodaj najbardziej popularnego źródła odnawialnej energii w Polsce. Czy instalacja fotowoltaiczna rzeczywiście generuje darmową energię elektryczną? Jak zamówić fotowoltaikę na swój dach?

 

Montaż i zalety instalacji fotowoltaicznej

Panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną na energię elektryczną. Nie emitują przy tym zanieczyszczeń ani szkodliwych substancji do atmosfery, są więc neutralne dla środowiska naturalnego. Prąd stały, który generują instalacje fotowoltaiczne, w wyniku konwersji przekształcony zostaje w prąd zmienny przez falownik czyli tzw. inwerter. Korzystanie z instalacji fotowoltaicznej jest w sezonie całkowicie darmowe, możemy też sprzedawać nadwyżki energii do sieci elektroenergetycznej. Główną zaletą paneli fotowoltaicznych jest fakt, że korzystają z energii promieniowania słonecznego nie tylko w pogodne dni. Panele przekształcają także światło odbite w pochmurne dni.

Gdzie zamontować instalację fotowoltaiczną?

Moduły fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachu. Jedynym wymogiem jest swobodny dostęp do promieniowania słonecznego. Montaż instalacji fotowoltaicznej można przeprowadzić na dachach płaskich i skośnych, a także na ścianie lub gruncie. Dzięki temu mogą być zamontowane niemalże wszędzie, także ze względu na swoją odporność na różnorodne warunki pogodowe. Nawet intensywne opady deszczu czy śniegu, silny wiatr czy siarczysty mróz nie uszkodzą paneli. Kolejną zaletą przy montażu paneli jest ich niska awaryjność. Dzięki długiej gwarancji profesjonaliści zajmą się w razie potrzeby konserwacją i serwisem instalacji fotowoltaicznej.

Cena instalacji fotowoltaicznej

Zanim uzyskasz dostęp do własnej energii elektrycznej, warto przeanalizować możliwą do uzyskania dla propagatorów zielonej energii pomoc finansową. Korzystając z rządowego programu Mój Prąd 4.0 można dostać nawet do 26 tysięcy złotych dotacji na instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Można otrzymać także zwrot do 3000 złotych za koszty inwestycji już istniejącej. Nabór trwa od 15 kwietnia 2022 roku do wyczerpania środków. Składając wniosek należy wziąć pod uwagę rozmiar instalacji oraz połączenie z systemami inteligentnego zarządzania energią. Sprawdzona firma montująca fotowoltaikę pomoże Ci także w wypełnieniu dokumentacji.

Fotowoltaika plus pompa ciepła

Fotowoltaika to bez dwóch zdań niewyczerpalne źródło energii dla Twojego domu, warto jednak połączyć instalację z pompą ciepła. Pozwoli to zredukować nie tylko koszty ogrzewania domu, ale również ciepłej wody użytkowej. Warto wykorzystać to najbardziej ekonomiczne obecnie rozwiązanie.

 • Dieta pudełkowa - dlaczego warto?
  Dieta pudełkowa - dlaczego warto?

  Życie w ciągłym pędzie, nadmiar obowiązków, a co za tym idzie - brakiem czasu na przygotowywanie własnych i zdrowych posiłków czasem graniczy z cudem. Zdrowemu odżywianiu nie sprzyja również rosnąca liczba fast foodów czy restauracji z jedzeniem.

  Written on środa, 08 luty 2023 17:07
 • Laptopy poleasingowe – dlaczego warto je kupować?
  Laptopy poleasingowe – dlaczego warto je kupować?

  Laptopy poleasingowe to nic innego jak sprzęt zakupiony przez firmę na leasing. Zazwyczaj po zakończeniu umowy, która trwa do 3 lat, zostaje on ponownie wystawiony do sprzedaży przez leasingodawcę. Rzecz jasna taki sprzęt poleasingowy będzie dostępny w atrakcyjnej cenie. Nie oznacza to wcale złego stanu urządzenia. Komputery przeważnie wykorzystywane są do prac biurowych i wiąże się to z niską eksploatacją tych urządzeń. Dlaczego warto wybrać poleasingowe laptopy?

  Written on wtorek, 07 luty 2023 16:24
 • Mentoring biznesowy – jakie są jego zalety?
  Mentoring biznesowy – jakie są jego zalety?

  Osoby prowadzące własną działalność muszą każdego dnia podejmować wiele istotnych i często dość ryzykownych decyzji dotyczących biznesu.

  Written on poniedziałek, 06 luty 2023 17:42
 • Jakościowe parasole do restauracji - wybierz stylowe i stabilne produkty
  Jakościowe parasole do restauracji - wybierz stylowe i stabilne produkty

  Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, możliwość spożywania posiłków i napojów na zewnątrz w trakcie letniej, ciepłej pogody, sprawia dużo radości tym, którzy cenią sobie czas poświęcany na relaks ze swoimi bliskimi i znajomymi.

  Written on poniedziałek, 06 luty 2023 13:54
 • Renomowana marka Pepe Jeans
  Renomowana marka Pepe Jeans

  Pepe Jeans to marka modowa obecna na rynku ponad 40 lat. Wypracowała sobie wysoką pozycję, dzięki ciekawym projektom. Ceniona jest za styl, najwyższą jakość produktów i szeroką ofertę ubrań, butów i dodatków.

  Written on poniedziałek, 06 luty 2023 13:51
 • Jaką funkcję pełnią szafy BHP?
  Jaką funkcję pełnią szafy BHP?

  Chyba każdy doskonale zna to pojęcie. BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy to podstawowy element, który obowiązuje we wszystkich zakładach i punktach usługowych, bez względu na to ilu zatrudnionych pracowników się w nim znajduje i jaką ma powierzchnię.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:55
 • Jak wybrać odpowiedniego dentystę?
  Jak wybrać odpowiedniego dentystę?

  Jak wybrać odpowiedniego dentystę, aby mieć pewność, że zapewnimy sobie dobrą opiekę stomatologiczną? Na co zwrócić uwagę, decydując się na wizytę w konkretnym gabinecie dentystycznym? Na pytania odpowiadamy w niniejszym wpisie.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:42