środa, 15 luty 2023 14:30

Gdzie znaleźć recenzje książek i nie tylko?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
recenzja książek recenzja książek Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Pisanie recenzji jest sztuką, która nie każdemu może się udać przy pierwszym podejściu, można się jednak jej nauczyć. Przedmiotem recenzji często jest książka, film bądź praktycznie cokolwiek innego - można zrecenzować spektakl, samochód, kosmetyki. Recenzja zawiera nie tylko subiektywną ocenę recenzenta, ale również przedstawia wady bądź zalety recenzowanej treści. Jak zatem napisać dobrą recenzję i gdzie można znaleźć recenzje w internecie, szczególnie gdy jest się miłośnikiem książek i kultury? 

 

  1. Jak napisać dobrą recenzję - na co zwrócić uwagę w recenzjach?
  2. Ocena przedmiotu recenzji - jak powinna wyglądać?
  3. Dlaczego warto czytać recenzje książek i innych dzieł kultury?
  4. Czy warto czytać recenzje na portalach internetowych?
  5. Gdzie szukać dobrych recenzji książek i nie tylko?

Jak napisać dobrą recenzję - na co zwrócić uwagę w recenzjach?

Żeby dobrze zrecenzować przedmiot recenzji warto przybliżyć odbiorcy chociażby podstawowe informacje na jego temat - oczywiście nie oznacza to, żeby zdradzać mu jak prezentuje się całość i jaka akcja dzieje się czy to w filmie czy na kartach książki. Warto aby recenzja podejmowała próbę znalezienia zarówno zalet jak i wad dzieła i aby znajdowała się w niej także opinia osoby, która tę recenzję pisze. 

Ocena przedmiotu recenzji - jak powinna wyglądać?

Wyrażenie opinii jest niezwykle istotnym elementem każdej recenzji - nie można po prostu opisać treści książki, trzeba także ocenić recenzowane dzieło. Dlatego właśnie w przedmiocie recenzji warto doszukiwać się zarówno wad jak i zalet, chociaż oczywiście nie jest to zawsze takie proste, jakby mogło się wydawać. W przypadku powieści można ocenić styl autora, ciekawość fabuły, interesujące zwroty akcji (lub ich brak), kreację bohaterów i świata. W przypadku kosmetyków byłoby to: skład, działanie czy opakowanie. 

Dlaczego warto czytać recenzje książek i innych dzieł kultury?

Dlaczego warto czytać recenzje książek oraz innych dzieł kultury? Przede wszystkim w ten sposób można poznać zarys fabuły - filmu, książki, serialu czy spektaklu bez jednoczesnego martwienia się o to, że zdradzona zostanie ci treść książki. W ten sposób można zdecydować się czy sięgać po daną rzecz, czy też nie - czy warto poświęcać czas na przeczytanie książki lub obejrzenie filmu, czy lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po coś innego. 

Czy warto czytać recenzje na portalach internetowych?

Recenzje można znaleźć dziś praktycznie wszędzie - można je poczytać w magazynach branżowych, pojawiają się w codziennych gazetach lokalnych, znajdują się również na portalach internetowych. Czy warto czytać te ostatnie? Jak najbardziej! W internecie działa mnóstwo pasjonatów kultury, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i swoimi spostrzeżeniami z innymi osobami. Z pewnością można więc dowiedzieć się wiele z takich recenzji, które można znaleźć w różnych miejscach w internecie. Warto więc za nimi poszukać.

Gdzie szukać dobrych recenzji książek i nie tylko?

W internecie jest wiele portali poświęconych szeroko pojętej kulturze i sztuce. Jeżeli interesują cię tego rodzaju tematy, warto więc takie portale odwiedzać i czytać nie tylko zwykłe wpisy, ale również i recenzje na temat książek, filmów, seriali czy spektakli. Świetnym przykładem może okazać się Stacja Kultury, która regularnie publikuje na swoich łamach ciekawe artykuły, które mogą cię zainteresować. Warto więc wejść na ich stronę internetową i sprawdzić artykuły pojawiające się na niej. Na pewno znajdziesz tam wiele treści dla siebie.