piątek, 10 luty 2023 11:21

Giżycko – stolica żeglarstwa w Polsce

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Giżycko stolica żeglarstwa Giżycko stolica żeglarstwa mat.prasowe

Giżycko to miasto położone w obszarze warmińsko-mazurskim. Jest to centrala powiatu giżyckiego oraz gminy wiejskiej Giżycko. Lokalizacja ta jest znana z żeglarstwa, gdyż ulokowana jest między jeziorami Kisajno i Niegocin. Z tego powodu do Giżycka regularnie przybywa mnóstwo odwiedzających zainteresowanych wspaniałością mazurskich regionów. Często meldują się też zawodnicy, zapisani do regionalnych komitetów, w których uprawia się rozmaite wodne dyscypliny sportowe.

W miasteczku jest jednak wiele innych terenów, które trzeba obejrzeć podczas wypadu w te obszary. Dowiedz się, jakie strefy miejscowości są niebywale urokliwe i wybierz się na wypad swoich snów.

Jakie miejsca trzeba zwiedzić w Giżycku?

Giżycko jest znane z dużej ilości miejsc z bogatą roślinnością. Pokaźną część miejscowości zajmują bory, parki miejskie oraz skwery. Są to lokalizacje idealnie nadające się do rekreacji na wolnym powietrzu. W obrębie Giżycka znajduje się aż dziewięć pomników przyrody, z których większość to pojedyncze, gigantyczne drzewa. Na brzegach jezior można odnaleźć piękne porty, przystanie, a także ośrodki żeglarstwa i turystyki wodnej. Do największych obiektów kultury w Giżycku zalicza się też stary zamek krzyżacki oraz Twierdzę Boyen. Obecnie w zamku zlokalizowany jest hotel, gdzie można spędzić kilka dni w czasie wypoczynku w tej przeuroczej krainie. Boyen to twierdza w kształcie gwiazdy, która została wzniesiona w XIX wieku zgodnie z rozporządzeniem suwerena Prus – Fryderyka Wilhelma IV. Jej historia jest nieprzeciętnie wspaniała, ponieważ była ona niezmiernie ważnym ośrodkiem strategicznym w czasie dwóch wojen światowych. Teraz okręg twierdzy jest urządzony i udostępniony dla turystów i fanatyków historii wojennej. Oprócz klasycznego zwiedzania baraków z przewodnikiem w Twierdzy Boyen organizowane są rekonstrukcje historyczne, a także zjazdy motocyklowe czy różne koncerty. Interesującym miejscem na obszarze Giżycka jest most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim. Jest to wyjątek w skali kraju. Ponadto, jest to jedna z niewielu tego typu instalacji w Europie. W lato atrakcja przyciąga mnóstwo podróżnych, którzy chcą obejrzeć moment otwierania.

Giżycko – nie tylko na wakacje

W Giżycku każda usługa turystyczna ma niebagatelne znaczenie dla aktywności całego miasteczka. Jednakowoż nieustannie powiększają się inne części gospodarki. Zwiększającą się popularnością cechuje się przemysł lekki, a przede wszystkim wytwarzanie rozdzielni elektrycznych, oświetlenia fabrycznego oraz światełek ekologicznych pod postacią szeroko znanych łańcuchów świątecznych. Do przodu idzie także przemysł spożywczy. Jego przedstawicielami są przetwórnia mleczarska, wytwórnia sękaczy oraz kilka piekarń. Pełną listę przedsiębiorstw znajdujących się w Giżycku z łatwością możesz znaleźć na stronie: https://gizycko.info.pl/. Znajdują się tam zarówno sklepy, jak i punkty usługowe. Przede wszystkim warto zapoznać się z katalogiem hoteli i noclegów. Te miejsca mogą okazać się potrzebne w wielu wypadkach.

Imprezy w Giżycku

W Giżycku organizowane są cykliczne wydarzenia, które przyciągają mnóstwo fanów z każdej strony państwa. Do najchętniej odwiedzanych wydarzeń należą Festiwale Piosenki Żeglarskiej i Morskiej oraz koncerty organowe, które są ciekawą atrakcją w lato. Ośrodki kultury w mieście dbają też o rozrywkach młodszych osób i dzieci. Organizowane są kluby w sektorach tanecznych, muzycznych, aktorskich, plastycznych i fotograficznych. Dla starszych osób dobrymi zamiennikami są chór, grupa szachowa lub Klub Seniora. W Giżycku jest też kilka lokalnych gazet oraz portali internetowych. Informacji z województwa nadawane są też przez warmińsko-mazurskie rozgłośnie radiowe.