czwartek, 09 marzec 2023 12:58

Jakie są zalety i wady różnych typów wibratorów do betonu?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
wibrator walizkowy do betonu Milwaukee wibrator walizkowy do betonu Milwaukee mat.prasowe

Wibratory do betonu to urządzenia, które pomagają w procesie wibrowania betonu, czyli procesie usuwania pęcherzyków powietrza z masy betonowej. Dzięki wibratorom beton staje się trwały i gęstszy. Jaki wibrator do betonu wybrać? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności sprawdź, jakie są zalety i wady różnych typów wibratorów do betonu.

 

  1. Czym wyróżnia się wibrator mechaniczny?
  2. Jakie zalety ma wibrator elektryczny?
  3. Kiedy warto wybrać wibrator spalinowy?
  4. Jak działa wibrator pneumatyczny?

Wibratory do betonu dostępne są w przeróżnych wariantach. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od wielkości i rodzaju prac, jakie mają być wykonane. Na rynku aktualnie można znaleźć takie rozwiązania jak wibrator wgłębny, wibrator doczepny, czy bardziej popularne modele mechaniczne, elektryczne, spalinowe i pneumatyczne. Każdy produkt ma swoje wady i zalety, z którymi warto się zapoznać, aby mieć pewność, że ostatecznie zdecydujemy się na odpowiedni wibrator do betonu.

Listwa wibracyjna Milwaukee

Listwa wibracyjna Milwaukee

Czym wyróżnia się wibrator mechaniczny?

Wibrator mechaniczny jest najpopularniejszym rodzajem wibratorów, który doskonale sprawdza się przy wibrowaniu betonu o niskiej lepkości. Jest także najtańszym rozwiązaniem, jednakże warto mieć na uwadze, że koszty eksploatacji są nieco wyższe, ponieważ wibrator mechaniczny wymaga regularnej konserwacji silnika spalinowego.

Mechaniczny wibrator do betonu, który wykorzystuje się w takim procesie, jak wibrowanie betonu, ma wiele zalet. Do najważniejszych plusów zalicza się wydajność i skuteczność, długą żywotność oraz bezpieczeństwo w użyciu. Wadą natomiast jest głośna praca, konieczność konserwacji oraz fakt, że urządzenia tego rodzaju są trudniejsze w obsłudze w porównaniu z innymi modelami.

Wibrator plecakowy do betonu Milwaukee

Wibrator plecakowy do betonu Milwaukee

Poza samym urządzeniem na rynku można znaleźć takie produkty, jak zestaw do wibrowania betonu, który składa się nie tylko z wibratora mechanicznego, ale także z następujących elementów: buława wibracyjna, łata wibracyjna, listwa wibracyjna. Koniecznie zastanów się, czego będziesz potrzebować w swojej pracy i wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Jakie zalety ma wibrator elektryczny?

Wibrator elektryczny ma dużo zalet. Po pierwsze jest on cichy i przyjazny dla środowiska. Po drugie stosunkowo łatwy zarówno w obsłudze, jak i konserwacji. Po trzecie wibrator elektryczny to doskonałe rozwiązanie dla prac przeprowadzanych w zamkniętych pomieszczeniach. Jeśli chodzi o wady, urządzenia tego typu wymagają dostępu do źródła zasilania. Ponadto są mniej wydajne od wibratorów spalinowych.

Wibrator pogrążalny Wacker Neuson

Wibrator pogrążalny Wacker Neuson

Jeśli interesuje Cię wibrator elektryczny, koniecznie sprawdź sklep internetowy Norwit.pl, gdzie znajdziesz urządzenia tego typu w przeróżnych wariantach. Na przykład sklep Norwit.pl oferuje swoim klientom modele o mocy 1,5 kW czy 2,2 kW. Pamiętaj, że wibratory elektryczne, którymi dysponuje sklep online Norwit.pl, sprawdzą się głównie w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie mamy dostęp do zasilania elektrycznego oraz gdzie trzeba zachować ciszę.

Kiedy warto wybrać wibrator spalinowy? 

Jeśli chodzi o wibrator spalinowy, urządzenie tego rodzaju wyróżnia się przede wszystkim wysoką wydajnością i skutecznością. Do zalet zalicza się także fakt, że jest to odpowiednie rozwiązanie dla betonu o dużej lepkości. Ponadto wibrator spalinowy sprawdzi się na większych roboczych powierzchniach. Wadą urządzeń tego typu jest głośna praca, emitowanie spalin, konieczność konserwacji i trudniejsza obsługa.

Wibrator pogrążalny do betonu z wałkiem i buławą Enar

Wibrator pogrążalny do betonu z wałkiem i buławą Enar

Wibratory spalinowe, które oferuje e-sklep Norwit.pl, sprawdzą się przede wszystkim przy wibrowaniu betonu o dużo wyższej lepkości oraz tam, gdzie mamy do czynienia z równie większą powierzchnią roboczą. Jeśli interesuje Cię urządzenie tego rodzaju, pamiętaj, że jest ono głośne i emituje spaliny. A to wpływa nie tylko na komfort pracy, ale i środowisko naturalne.

Jak działa wibrator pneumatyczny?

Pneumatyczny wibrator do betonu to model napędzany powietrzem, które następnie przekazuje drgania do betonu. Wibrator pneumatyczny jest cichym i przyjaznym dla środowiska urządzeniem. Zaletą urządzeń tej grupy jest skuteczność, wydajność i nieemitowanie spalin. Niestety wibrator pneumatyczny nie jest także pozbawiony wad. Minusem jest to, że wibrowanie betonu jest możliwe po dostarczeniu do urządzenia sprężonego powietrza. To natomiast przekłada się na wyższe koszty eksploatacyjne.

Kiedy warto wybrać wibrator pneumatyczny? Głównie wtedy, gdy zależy nam na ochronie środowiska i gdy jednocześnie potrzebujemy wydajnego rozwiązania.

Zarówno elektryczne wibratory, jak i sprzęty wyposażone w napęd spalinowy do zagęszczania betonu najlepiej kupować w sprawdzonym sklepie. Dzięki temu będzie można sprawnie przeprowadzić zagęszczanie betonu, a klient zyska najlepsze w danym momencie ceny, jakie są na rynku dostępne.