poniedziałek, 06 luty 2023 17:42

Mentoring biznesowy – jakie są jego zalety?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Mentoring biznesowy Mentoring biznesowy mat.prasowe

Osoby prowadzące własną działalność muszą każdego dnia podejmować wiele istotnych i często dość ryzykownych decyzji dotyczących biznesu.

Ponadto, szefowie firm powinni cieszyć się autorytetem swoich pracowników i służyć im wsparciem, kiedy i oni muszą podejmować ważne dla firmy decyzje dotyczące np. relacji z klientami. Pracownik może zapytać swojego szefa, a kogo może zapytać szef? Przedsiębiorcy jako osoby prowadzące firmy także potrzebują wsparcia. Wówczas z pomocą przychodzi mentor biznesowy. Na czym polega mentoring biznesowy? Dlaczego warto skorzystać z doradztwa biznesowego? Wyjaśniamy w naszym artykule!

 1. Co to jest mentoring biznesowy?
 2. Jakie są zalety mentoringu biznesowego?
 3. Kim jest mentor biznesowy?
 1. Jak znaleźć odpowiedniego mentora biznesowego
 2. Doradztwo biznesowe – jakie korzyści zyska firma i jej pracownicy dzięki pomocy mentora biznesowego?
 3. Dla kogo jest przeznaczony mentoring biznesowy?

Co to jest mentoring biznesowy?

Mentoring biznesowy to współpraca pomiędzy przedsiębiorcą a doświadczonym mentorem biznesowym, której celem jest pomoc przedsiębiorcy w rozwoju biznesu poprzez rozwój osobisty skierowany na pogłębianie świadomości biznesowej, a także poprzez udzielanie celnych i zgodnych z aktualnymi trendami wskazówek biznesowych opartych na dotychczasowych doświadczeniach mentora. Mentor biznesowy to zazwyczaj osoba, która pracuje lub przez wiele lat pracowała na stanowiskach kierowniczych w różnych firmach albo z powodzeniem prowadzi własny biznes. Zebrane doświadczenie i rozległa wiedza pomagają mentorowi wskazywać przedsiębiorcom konkretne i skuteczne rozwiązania, które rzeczywiście pomagają osiągnąć sukces i rozwinąć firmę, a nie są jedynie pustą obietnicą. Mentoring biznesowy może być wykorzystywany do radzenia sobie z konkretnymi wyzwaniami, przed którymi staje przedsiębiorca lub w celu opracowania ogólnej strategii działania firmy, którą potem przedsiębiorca wdraża z pomocą mentora.

Jakie są zalety mentoringu biznesowego?

Najważniejsze korzyści płynące z mentoringu biznesowego, to:

 • dzięki mentorowi odkrywanie dopasowanej do Twoich możliwości i oczekiwań ścieżki rozwoju biznesu stanie się znacznie łatwiejsze i szybsze;
 • zawsze możesz liczyć na dobre wskazówki biznesowe i życiowe, czyli wsparcie osoby, która rozumie istotę Twoich obaw i potrafi dobrać rozwiązania pasujące do różnych etapów rozwoju Twojej działalności;
 • dzięki wsparciu mentora możesz skupić całą uwagę na istotnych rzeczach, na które na co dzień brakowało Ci czasu, np. analiza danych, stworzenie i zapisanie Twojej misi i wartości, a także wybór działań, których wdrożenie przyniesie Ci najlepsze rezultaty;
 • mając u boku osobę, która Cię nieustannie motywuje i dzieli swoimi sukcesami, będziesz w stanie podejmować coraz odważniejsze kroki;
 • szybsze postępy, a tym samym szybsze i większe zyski;
 • pojawianie się nowych możliwości biznesowych.

Kim jest mentor biznesowy?

Mentor biznesowy to osoba z dużym doświadczeniem życiowym i biznesowym, która pomaga przedsiębiorcom rozwijać nowy sposób myślenia, a także służy wsparciem na etapie wdrażania nowych pomysłów biznesowych.  Mentor biznesowy pełni rolę przewodnika i pomaga w budowaniu sukcesu zawodowego. Jego świadomość biznesowa pozwala znacznie łatwiej i szybciej przechodzić przez biznesowe ścieżki i unikać czyhających pułapek na młodych przedsiębiorców. Dobry mentor biznesowy dysponuje dużą wiedzą i doświadczeniem, które poparte są wieloma referencjami od jego dotychczasowych klientów. Najlepszych mentorów wyróżnia także intuicja, która okazuje się pomocna w wielu sytuacjach - wartościowych informacji o współpracy z danym mentorem warto poszukać właśnie pośród opinii jego byłych i obecnych klientów.


Na początku współpracy mentor zapoznaje się ze specyfiką Twojej działalności biznesowej albo Twoją sylwetką jako przedsiębiorcy działającego w określonej branży. Mentor pyta o Twoją historię, cele biznesowe i wyzwania, z którymi przyszło Ci się mierzyć. Zgromadzenie tych informacji pozwala mentorowi lepiej dobrać metody i narzędzia pracy w procesie mentoringowym. Na pierwszych spotkaniach z mentorem wspólnie stworzycie planu rozwoju, który będzie planem działania dla Twojej firmy oraz wskazaniem umiejętności, jakie będziesz doskonalił w toku procesu mentoringowego. Kolejnym krokiem, jaki podejmie Twój mentor będzie towarzyszenie Ci w realizacji wytyczonych planów oraz wspieranie we wprowadzaniu odpowiednich korekt do strategii biznesowej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Perspektywa mentora biznesowego na Twój biznes jest inna od Twojej - przede wszystkim - jest pozbawiona Twoich emocji, a zatem spojrzenie mentora na Twoje sprawy będzie bardziej obiektywne od Twojego. 

Jak znaleźć odpowiedniego mentora biznesowego?

Wiele osób zastanawia się, jak znaleźć właściwego mentora i czym tak naprawdę warto się kierować podczas takich poszukiwań. Po pierwsze, sprawdź, co dana osoba publikuje w sieci. Może np. prowadzić bloga, vloga albo podcast na temat, który Cię interesuje. Po drugie, sprawdź, jakie są możliwości współpracy z danym mentorem. Bardzo często taką osobą zostaje ktoś, kogo po prostu śledzimy albo w jakiś sposób podziwiamy za to, co osiągnął. Często również przemawia do nas to, czym się dzieli i sposób, w jaki to robi. Zdaj się na własne poszukiwania, bo w ten sposób trafisz na osobę, która pasuje Ci pod względem doświadczenia, ale także osobowości. To ważne, bo w procesie mentoringowym poziom wzajemnego zaufania decyduje o tym jak bardzo rozwiniesz siebie i Twoją firmę, więc wybierz osobę, z którą dobrze się czujesz. Jak to sprawdzić? Umów się na spotkanie. Profesjonalni mentorzy zazwyczaj oferują możliwość krótkiego spotkania online lub rozmowy telefonicznej bezpłatnie. Skorzystaj z takiej możliwości, szczególnie jeśli interesuje Cię długofalowa współpraca z mentorem.

mentoring biznesowy online wrocław

mentoring biznesowy online wrocław

Doradztwo biznesowe – jakie korzyści zyska firma i jej pracownicy dzięki pomocy mentora biznesowego?

Twój mentor biznesowy może być jednocześnie Twoim doradcą biznesowym i mentorem Twoich pracowników. Mentoring biznesowy to bez wątpienia inwestycja, która w przyszłości zwróci się z nawiązką. Jeśli każdy z pracowników w firmie będzie miał stworzone odpowiednie warunki, wówczas łatwo o rozwój osobisty, a mentor wskaże Ci jak te warunki stworzyć. Przedsiębiorca może w ten prosty sposób odkryć najbardziej uzdolnione, zaangażowane i doświadczone osoby w gronie swoich pracowników i sfinansować im proces mentoringowy z wybranym przez siebie i sprawdzonym mentorem. Proces mentoringowy pomaga edukować przyszłych liderów i ujawniać największe talenty. Korzystnie wpływa także na wzmacnianie więzi między firmą i pracownikami. Dodatkowo pomaga rozwijać te umiejętności pracowników, które wydatnie wpłyną na rozwój firmy i pomogą osiągnąć sukces w biznesie.

Dla kogo jest przeznaczony mentoring biznesowy?

Mentoring biznesowy to działanie skierowane do każdego przedsiębiorcy, który chciałby w swojej firmie wdrażać nowe rozwiązania. Wszystkim przedsiębiorcom zależy na rozwoju ich działalności, jednak nie każdy wie, jak się za to odpowiednio zabrać. W takiej sytuacji bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z wiedzy mentora. Jego doświadczenie pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu, ale także pozwoli uniknąć testowania wielu rozwiązań metodą prób i błędów.
Osoby, które rozważają założenie spółki z.o.o., także powinny postawić na profesjonalny mentoring. Dla wielu młodych przedsiębiorców dużymi przeszkodami – i nie ma się co dziwić – są skomplikowane procedury i przepisy przyprawiające o prawdziwy o zawrót głowy. W takiej sytuacji mentor wspiera swoim praktycznym doświadczeniem biznesowym i wskazuje sposoby na skuteczne prowadzenie i zarządzanie spółką. W ten sposób unikniesz poważniejszych kłopotów w przyszłości. Sprawdź wykształcenie mentora - pośród mentorów z doświadczeniem biznesowym, którzy prowadzą swoje firmy, znajdziesz osoby z wykształceniem prawniczym czy ekonomicznym, a to zawsze dodatkowy atut i konkretna wiedza, jaką możesz pozyskać w ramach doradztwa biznesowego.

Czerpanie z wiedzy i doświadczenia osób, które osiągnęły sukces w biznesie jest dobrym sposobem na zwiększenie swoich szans na sukces w biznesie. Uczenie się od najlepszych i wprowadzanie w życie skutecznych sposobów działania jest dobrą drogą dla rozwoju Twojej działalności. Współpraca z mentorem biznesowym pozwoli oszczędzić dużo czasu i nerwów. Wiele przetestowanych strategii biznesowych sprawia, że mentor doradzi tę, która będzie dla Ciebie najlepsza.

 • Jak tabletki na stres pomagają zmniejszyć napięcie i niepokój.
  Jak tabletki na stres pomagają zmniejszyć napięcie i niepokój.

  W dzisiejszym zabieganym świecie, gdzie stres i niepokój stały się codziennością, coraz więcej osób szuka skutecznych sposobów na radzenie sobie z tymi wyzwaniami.

  Written on piątek, 01 grudzień 2023 10:09
 • Co jest lepsze na lato: pościel bawełniana, satynowa, czy lniana?
  Co jest lepsze na lato: pościel bawełniana, satynowa, czy lniana?

  Gdy nadchodzi lato, nachodzi nas naturalna chęć, aby coś zmienić. Dotyczy to ubioru, dodatków, które wybieramy, ale także pościeli, w której śpimy. Gdy temperatury rosną, nie po drodze nam z pluszowymi kocami i miękką flanelą. Szukamy lżejszej powłoki dla naszej kołdry i poduszki. Jaką pościel latem najlepiej jest więc wybierać?

  Written on czwartek, 23 listopad 2023 18:15
 • W jakie kosmetyki do włosów zaopatrzyć się, jeśli chcemy, aby nasza fryzura i zarost wyglądały lepiej?
  W jakie kosmetyki do włosów zaopatrzyć się, jeśli chcemy, aby nasza fryzura i zarost wyglądały lepiej?

  Gdy po serii nieudanych zabiegów pielęgnacyjnych na włosach dochodzimy do wniosku, że potrzebne są nam kosmetyki do włosów z prawdziwego zdarzenia, nachodzą nas natychmiast pytania: jak ich szukać i co konkretnie kupić? Które kosmetyki do włosów sprawią, że nasze włosy i broda będą się poddawały stylizacji nieco łatwiej oraz które sprawią, że kosmyki nabiorą blasku i objętości? Poniżej postaram się podsunąć Wam kilka niezawodnych pomysłów na to, jak wyposażyć kompletną półkę dedykowaną włosom w swojej łazience!

  Written on czwartek, 23 listopad 2023 18:07
 • Zalety optymalizacji interfejsu użytkownika i oprogramowania we flagowych telefonach
  Zalety optymalizacji interfejsu użytkownika i oprogramowania we flagowych telefonach

  Jeśli chodzi o flagowe smartfony, nie chodzi tylko o imponujący sprzęt i najnowocześniejsze funkcje. Interfejs użytkownika i optymalizacja oprogramowania są równie istotne w kształtowaniu ogólnego doświadczenia. W tym artykule zagłębimy się w świat przyjaznych dla użytkownika interfejsów i ulepszeń oprogramowania, które sprawiają, że korzystanie z flagowych urządzeń staje się przyjemnością. Od intuicyjnych gestów po terminowe aktualizacje, smartfony te są zaprojektowane tak, aby nadać priorytet i poprawić wrażenia użytkownika.

  Written on środa, 15 listopad 2023 16:50
 • Wybierz dla siebie najlepszy rodzaj kurtki damskiej zimowej
  Wybierz dla siebie najlepszy rodzaj kurtki damskiej zimowej

  Ciepłe okrycie wierzchnie jest niezbędne podczas zimowych dni, bo bez niego chłód staje się niezwykle uciążliwy. Nie powinno się kierować wyłącznie najnowszymi trendami modowymi, bo zdecydowanie ważniejszy staje się dobór niewłaściwego rozmiaru, dopasowanie do figury i preferowanego stylu. Wyróżnia się wiele rodzajów kurtek zimowych damskich, mogą być one pikowane, krótkie, długie, puchowe. Dla niektórych idealna będzie bombka, inni wybiorą budrysówkę, parkę lub pilotkę. Na cieplejsze dni sprawdzi się nawet ocieplana ramoneska skórzana, przyozdobiona kożuszkiem, który zapewnia dodatkową izolację.

  Written on poniedziałek, 13 listopad 2023 16:44
 • Jak oczyścić swoją energię?
  Jak oczyścić swoją energię?

  W dzisiejszych czasach pozbycie się negatywnych myśli jest naprawdę bardzo trudne, szczególnie gdy zewsząd każdego dnia atakuje nas ogrom niezbyt pozytywnych informacji. Czy w takim świecie można skutecznie oczyścić swoją energię? Jak najbardziej tak. Choć metod jest całkiem sporo, to jednak warto pamiętać o tym, że często kluczem do osiągnięcia sukcesu w tej dziedzinie są odpromienniki.

  Written on środa, 08 listopad 2023 08:57
 • Bramy szybkiego otwierania — wszystko, co musisz wiedzieć!
  Bramy szybkiego otwierania — wszystko, co musisz wiedzieć!

  Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest, że niektóre bramy otwierają się z taką prędkością, że zanim zdążysz mrugnąć okiem, już są w pełni otwarte? To właśnie bramy szybkiego otwierania — innowacyjne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność w różnych sektorach przemysłu. Ich kluczowe znaczenie wynika z wielu zalet, które przekładają się na efektywność i bezpieczeństwo pracy.

  Written on wtorek, 31 październik 2023 16:39