poniedziałek, 06 luty 2023 17:42

Mentoring biznesowy – jakie są jego zalety?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Mentoring biznesowy Mentoring biznesowy mat.prasowe

Osoby prowadzące własną działalność muszą każdego dnia podejmować wiele istotnych i często dość ryzykownych decyzji dotyczących biznesu.

Ponadto, szefowie firm powinni cieszyć się autorytetem swoich pracowników i służyć im wsparciem, kiedy i oni muszą podejmować ważne dla firmy decyzje dotyczące np. relacji z klientami. Pracownik może zapytać swojego szefa, a kogo może zapytać szef? Przedsiębiorcy jako osoby prowadzące firmy także potrzebują wsparcia. Wówczas z pomocą przychodzi mentor biznesowy. Na czym polega mentoring biznesowy? Dlaczego warto skorzystać z doradztwa biznesowego? Wyjaśniamy w naszym artykule!

 1. Co to jest mentoring biznesowy?
 2. Jakie są zalety mentoringu biznesowego?
 3. Kim jest mentor biznesowy?
 1. Jak znaleźć odpowiedniego mentora biznesowego
 2. Doradztwo biznesowe – jakie korzyści zyska firma i jej pracownicy dzięki pomocy mentora biznesowego?
 3. Dla kogo jest przeznaczony mentoring biznesowy?

Co to jest mentoring biznesowy?

Mentoring biznesowy to współpraca pomiędzy przedsiębiorcą a doświadczonym mentorem biznesowym, której celem jest pomoc przedsiębiorcy w rozwoju biznesu poprzez rozwój osobisty skierowany na pogłębianie świadomości biznesowej, a także poprzez udzielanie celnych i zgodnych z aktualnymi trendami wskazówek biznesowych opartych na dotychczasowych doświadczeniach mentora. Mentor biznesowy to zazwyczaj osoba, która pracuje lub przez wiele lat pracowała na stanowiskach kierowniczych w różnych firmach albo z powodzeniem prowadzi własny biznes. Zebrane doświadczenie i rozległa wiedza pomagają mentorowi wskazywać przedsiębiorcom konkretne i skuteczne rozwiązania, które rzeczywiście pomagają osiągnąć sukces i rozwinąć firmę, a nie są jedynie pustą obietnicą. Mentoring biznesowy może być wykorzystywany do radzenia sobie z konkretnymi wyzwaniami, przed którymi staje przedsiębiorca lub w celu opracowania ogólnej strategii działania firmy, którą potem przedsiębiorca wdraża z pomocą mentora.

Jakie są zalety mentoringu biznesowego?

Najważniejsze korzyści płynące z mentoringu biznesowego, to:

 • dzięki mentorowi odkrywanie dopasowanej do Twoich możliwości i oczekiwań ścieżki rozwoju biznesu stanie się znacznie łatwiejsze i szybsze;
 • zawsze możesz liczyć na dobre wskazówki biznesowe i życiowe, czyli wsparcie osoby, która rozumie istotę Twoich obaw i potrafi dobrać rozwiązania pasujące do różnych etapów rozwoju Twojej działalności;
 • dzięki wsparciu mentora możesz skupić całą uwagę na istotnych rzeczach, na które na co dzień brakowało Ci czasu, np. analiza danych, stworzenie i zapisanie Twojej misi i wartości, a także wybór działań, których wdrożenie przyniesie Ci najlepsze rezultaty;
 • mając u boku osobę, która Cię nieustannie motywuje i dzieli swoimi sukcesami, będziesz w stanie podejmować coraz odważniejsze kroki;
 • szybsze postępy, a tym samym szybsze i większe zyski;
 • pojawianie się nowych możliwości biznesowych.

Kim jest mentor biznesowy?

Mentor biznesowy to osoba z dużym doświadczeniem życiowym i biznesowym, która pomaga przedsiębiorcom rozwijać nowy sposób myślenia, a także służy wsparciem na etapie wdrażania nowych pomysłów biznesowych.  Mentor biznesowy pełni rolę przewodnika i pomaga w budowaniu sukcesu zawodowego. Jego świadomość biznesowa pozwala znacznie łatwiej i szybciej przechodzić przez biznesowe ścieżki i unikać czyhających pułapek na młodych przedsiębiorców. Dobry mentor biznesowy dysponuje dużą wiedzą i doświadczeniem, które poparte są wieloma referencjami od jego dotychczasowych klientów. Najlepszych mentorów wyróżnia także intuicja, która okazuje się pomocna w wielu sytuacjach - wartościowych informacji o współpracy z danym mentorem warto poszukać właśnie pośród opinii jego byłych i obecnych klientów.


Na początku współpracy mentor zapoznaje się ze specyfiką Twojej działalności biznesowej albo Twoją sylwetką jako przedsiębiorcy działającego w określonej branży. Mentor pyta o Twoją historię, cele biznesowe i wyzwania, z którymi przyszło Ci się mierzyć. Zgromadzenie tych informacji pozwala mentorowi lepiej dobrać metody i narzędzia pracy w procesie mentoringowym. Na pierwszych spotkaniach z mentorem wspólnie stworzycie planu rozwoju, który będzie planem działania dla Twojej firmy oraz wskazaniem umiejętności, jakie będziesz doskonalił w toku procesu mentoringowego. Kolejnym krokiem, jaki podejmie Twój mentor będzie towarzyszenie Ci w realizacji wytyczonych planów oraz wspieranie we wprowadzaniu odpowiednich korekt do strategii biznesowej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Perspektywa mentora biznesowego na Twój biznes jest inna od Twojej - przede wszystkim - jest pozbawiona Twoich emocji, a zatem spojrzenie mentora na Twoje sprawy będzie bardziej obiektywne od Twojego. 

Jak znaleźć odpowiedniego mentora biznesowego?

Wiele osób zastanawia się, jak znaleźć właściwego mentora i czym tak naprawdę warto się kierować podczas takich poszukiwań. Po pierwsze, sprawdź, co dana osoba publikuje w sieci. Może np. prowadzić bloga, vloga albo podcast na temat, który Cię interesuje. Po drugie, sprawdź, jakie są możliwości współpracy z danym mentorem. Bardzo często taką osobą zostaje ktoś, kogo po prostu śledzimy albo w jakiś sposób podziwiamy za to, co osiągnął. Często również przemawia do nas to, czym się dzieli i sposób, w jaki to robi. Zdaj się na własne poszukiwania, bo w ten sposób trafisz na osobę, która pasuje Ci pod względem doświadczenia, ale także osobowości. To ważne, bo w procesie mentoringowym poziom wzajemnego zaufania decyduje o tym jak bardzo rozwiniesz siebie i Twoją firmę, więc wybierz osobę, z którą dobrze się czujesz. Jak to sprawdzić? Umów się na spotkanie. Profesjonalni mentorzy zazwyczaj oferują możliwość krótkiego spotkania online lub rozmowy telefonicznej bezpłatnie. Skorzystaj z takiej możliwości, szczególnie jeśli interesuje Cię długofalowa współpraca z mentorem.

mentoring biznesowy online wrocław

mentoring biznesowy online wrocław

Doradztwo biznesowe – jakie korzyści zyska firma i jej pracownicy dzięki pomocy mentora biznesowego?

Twój mentor biznesowy może być jednocześnie Twoim doradcą biznesowym i mentorem Twoich pracowników. Mentoring biznesowy to bez wątpienia inwestycja, która w przyszłości zwróci się z nawiązką. Jeśli każdy z pracowników w firmie będzie miał stworzone odpowiednie warunki, wówczas łatwo o rozwój osobisty, a mentor wskaże Ci jak te warunki stworzyć. Przedsiębiorca może w ten prosty sposób odkryć najbardziej uzdolnione, zaangażowane i doświadczone osoby w gronie swoich pracowników i sfinansować im proces mentoringowy z wybranym przez siebie i sprawdzonym mentorem. Proces mentoringowy pomaga edukować przyszłych liderów i ujawniać największe talenty. Korzystnie wpływa także na wzmacnianie więzi między firmą i pracownikami. Dodatkowo pomaga rozwijać te umiejętności pracowników, które wydatnie wpłyną na rozwój firmy i pomogą osiągnąć sukces w biznesie.

Dla kogo jest przeznaczony mentoring biznesowy?

Mentoring biznesowy to działanie skierowane do każdego przedsiębiorcy, który chciałby w swojej firmie wdrażać nowe rozwiązania. Wszystkim przedsiębiorcom zależy na rozwoju ich działalności, jednak nie każdy wie, jak się za to odpowiednio zabrać. W takiej sytuacji bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z wiedzy mentora. Jego doświadczenie pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu, ale także pozwoli uniknąć testowania wielu rozwiązań metodą prób i błędów.
Osoby, które rozważają założenie spółki z.o.o., także powinny postawić na profesjonalny mentoring. Dla wielu młodych przedsiębiorców dużymi przeszkodami – i nie ma się co dziwić – są skomplikowane procedury i przepisy przyprawiające o prawdziwy o zawrót głowy. W takiej sytuacji mentor wspiera swoim praktycznym doświadczeniem biznesowym i wskazuje sposoby na skuteczne prowadzenie i zarządzanie spółką. W ten sposób unikniesz poważniejszych kłopotów w przyszłości. Sprawdź wykształcenie mentora - pośród mentorów z doświadczeniem biznesowym, którzy prowadzą swoje firmy, znajdziesz osoby z wykształceniem prawniczym czy ekonomicznym, a to zawsze dodatkowy atut i konkretna wiedza, jaką możesz pozyskać w ramach doradztwa biznesowego.

Czerpanie z wiedzy i doświadczenia osób, które osiągnęły sukces w biznesie jest dobrym sposobem na zwiększenie swoich szans na sukces w biznesie. Uczenie się od najlepszych i wprowadzanie w życie skutecznych sposobów działania jest dobrą drogą dla rozwoju Twojej działalności. Współpraca z mentorem biznesowym pozwoli oszczędzić dużo czasu i nerwów. Wiele przetestowanych strategii biznesowych sprawia, że mentor doradzi tę, która będzie dla Ciebie najlepsza.