poniedziałek, 06 luty 2023 17:42

Mentoring biznesowy – jakie są jego zalety?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Mentoring biznesowy Mentoring biznesowy mat.prasowe

Osoby prowadzące własną działalność muszą każdego dnia podejmować wiele istotnych i często dość ryzykownych decyzji dotyczących biznesu.

Ponadto, szefowie firm powinni cieszyć się autorytetem swoich pracowników i służyć im wsparciem, kiedy i oni muszą podejmować ważne dla firmy decyzje dotyczące np. relacji z klientami. Pracownik może zapytać swojego szefa, a kogo może zapytać szef? Przedsiębiorcy jako osoby prowadzące firmy także potrzebują wsparcia. Wówczas z pomocą przychodzi mentor biznesowy. Na czym polega mentoring biznesowy? Dlaczego warto skorzystać z doradztwa biznesowego? Wyjaśniamy w naszym artykule!

 1. Co to jest mentoring biznesowy?
 2. Jakie są zalety mentoringu biznesowego?
 3. Kim jest mentor biznesowy?
 1. Jak znaleźć odpowiedniego mentora biznesowego
 2. Doradztwo biznesowe – jakie korzyści zyska firma i jej pracownicy dzięki pomocy mentora biznesowego?
 3. Dla kogo jest przeznaczony mentoring biznesowy?

Co to jest mentoring biznesowy?

Mentoring biznesowy to współpraca pomiędzy przedsiębiorcą a doświadczonym mentorem biznesowym, której celem jest pomoc przedsiębiorcy w rozwoju biznesu poprzez rozwój osobisty skierowany na pogłębianie świadomości biznesowej, a także poprzez udzielanie celnych i zgodnych z aktualnymi trendami wskazówek biznesowych opartych na dotychczasowych doświadczeniach mentora. Mentor biznesowy to zazwyczaj osoba, która pracuje lub przez wiele lat pracowała na stanowiskach kierowniczych w różnych firmach albo z powodzeniem prowadzi własny biznes. Zebrane doświadczenie i rozległa wiedza pomagają mentorowi wskazywać przedsiębiorcom konkretne i skuteczne rozwiązania, które rzeczywiście pomagają osiągnąć sukces i rozwinąć firmę, a nie są jedynie pustą obietnicą. Mentoring biznesowy może być wykorzystywany do radzenia sobie z konkretnymi wyzwaniami, przed którymi staje przedsiębiorca lub w celu opracowania ogólnej strategii działania firmy, którą potem przedsiębiorca wdraża z pomocą mentora.

Jakie są zalety mentoringu biznesowego?

Najważniejsze korzyści płynące z mentoringu biznesowego, to:

 • dzięki mentorowi odkrywanie dopasowanej do Twoich możliwości i oczekiwań ścieżki rozwoju biznesu stanie się znacznie łatwiejsze i szybsze;
 • zawsze możesz liczyć na dobre wskazówki biznesowe i życiowe, czyli wsparcie osoby, która rozumie istotę Twoich obaw i potrafi dobrać rozwiązania pasujące do różnych etapów rozwoju Twojej działalności;
 • dzięki wsparciu mentora możesz skupić całą uwagę na istotnych rzeczach, na które na co dzień brakowało Ci czasu, np. analiza danych, stworzenie i zapisanie Twojej misi i wartości, a także wybór działań, których wdrożenie przyniesie Ci najlepsze rezultaty;
 • mając u boku osobę, która Cię nieustannie motywuje i dzieli swoimi sukcesami, będziesz w stanie podejmować coraz odważniejsze kroki;
 • szybsze postępy, a tym samym szybsze i większe zyski;
 • pojawianie się nowych możliwości biznesowych.

Kim jest mentor biznesowy?

Mentor biznesowy to osoba z dużym doświadczeniem życiowym i biznesowym, która pomaga przedsiębiorcom rozwijać nowy sposób myślenia, a także służy wsparciem na etapie wdrażania nowych pomysłów biznesowych.  Mentor biznesowy pełni rolę przewodnika i pomaga w budowaniu sukcesu zawodowego. Jego świadomość biznesowa pozwala znacznie łatwiej i szybciej przechodzić przez biznesowe ścieżki i unikać czyhających pułapek na młodych przedsiębiorców. Dobry mentor biznesowy dysponuje dużą wiedzą i doświadczeniem, które poparte są wieloma referencjami od jego dotychczasowych klientów. Najlepszych mentorów wyróżnia także intuicja, która okazuje się pomocna w wielu sytuacjach - wartościowych informacji o współpracy z danym mentorem warto poszukać właśnie pośród opinii jego byłych i obecnych klientów.


Na początku współpracy mentor zapoznaje się ze specyfiką Twojej działalności biznesowej albo Twoją sylwetką jako przedsiębiorcy działającego w określonej branży. Mentor pyta o Twoją historię, cele biznesowe i wyzwania, z którymi przyszło Ci się mierzyć. Zgromadzenie tych informacji pozwala mentorowi lepiej dobrać metody i narzędzia pracy w procesie mentoringowym. Na pierwszych spotkaniach z mentorem wspólnie stworzycie planu rozwoju, który będzie planem działania dla Twojej firmy oraz wskazaniem umiejętności, jakie będziesz doskonalił w toku procesu mentoringowego. Kolejnym krokiem, jaki podejmie Twój mentor będzie towarzyszenie Ci w realizacji wytyczonych planów oraz wspieranie we wprowadzaniu odpowiednich korekt do strategii biznesowej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Perspektywa mentora biznesowego na Twój biznes jest inna od Twojej - przede wszystkim - jest pozbawiona Twoich emocji, a zatem spojrzenie mentora na Twoje sprawy będzie bardziej obiektywne od Twojego. 

Jak znaleźć odpowiedniego mentora biznesowego?

Wiele osób zastanawia się, jak znaleźć właściwego mentora i czym tak naprawdę warto się kierować podczas takich poszukiwań. Po pierwsze, sprawdź, co dana osoba publikuje w sieci. Może np. prowadzić bloga, vloga albo podcast na temat, który Cię interesuje. Po drugie, sprawdź, jakie są możliwości współpracy z danym mentorem. Bardzo często taką osobą zostaje ktoś, kogo po prostu śledzimy albo w jakiś sposób podziwiamy za to, co osiągnął. Często również przemawia do nas to, czym się dzieli i sposób, w jaki to robi. Zdaj się na własne poszukiwania, bo w ten sposób trafisz na osobę, która pasuje Ci pod względem doświadczenia, ale także osobowości. To ważne, bo w procesie mentoringowym poziom wzajemnego zaufania decyduje o tym jak bardzo rozwiniesz siebie i Twoją firmę, więc wybierz osobę, z którą dobrze się czujesz. Jak to sprawdzić? Umów się na spotkanie. Profesjonalni mentorzy zazwyczaj oferują możliwość krótkiego spotkania online lub rozmowy telefonicznej bezpłatnie. Skorzystaj z takiej możliwości, szczególnie jeśli interesuje Cię długofalowa współpraca z mentorem.

mentoring biznesowy online wrocław

mentoring biznesowy online wrocław

Doradztwo biznesowe – jakie korzyści zyska firma i jej pracownicy dzięki pomocy mentora biznesowego?

Twój mentor biznesowy może być jednocześnie Twoim doradcą biznesowym i mentorem Twoich pracowników. Mentoring biznesowy to bez wątpienia inwestycja, która w przyszłości zwróci się z nawiązką. Jeśli każdy z pracowników w firmie będzie miał stworzone odpowiednie warunki, wówczas łatwo o rozwój osobisty, a mentor wskaże Ci jak te warunki stworzyć. Przedsiębiorca może w ten prosty sposób odkryć najbardziej uzdolnione, zaangażowane i doświadczone osoby w gronie swoich pracowników i sfinansować im proces mentoringowy z wybranym przez siebie i sprawdzonym mentorem. Proces mentoringowy pomaga edukować przyszłych liderów i ujawniać największe talenty. Korzystnie wpływa także na wzmacnianie więzi między firmą i pracownikami. Dodatkowo pomaga rozwijać te umiejętności pracowników, które wydatnie wpłyną na rozwój firmy i pomogą osiągnąć sukces w biznesie.

Dla kogo jest przeznaczony mentoring biznesowy?

Mentoring biznesowy to działanie skierowane do każdego przedsiębiorcy, który chciałby w swojej firmie wdrażać nowe rozwiązania. Wszystkim przedsiębiorcom zależy na rozwoju ich działalności, jednak nie każdy wie, jak się za to odpowiednio zabrać. W takiej sytuacji bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z wiedzy mentora. Jego doświadczenie pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu, ale także pozwoli uniknąć testowania wielu rozwiązań metodą prób i błędów.
Osoby, które rozważają założenie spółki z.o.o., także powinny postawić na profesjonalny mentoring. Dla wielu młodych przedsiębiorców dużymi przeszkodami – i nie ma się co dziwić – są skomplikowane procedury i przepisy przyprawiające o prawdziwy o zawrót głowy. W takiej sytuacji mentor wspiera swoim praktycznym doświadczeniem biznesowym i wskazuje sposoby na skuteczne prowadzenie i zarządzanie spółką. W ten sposób unikniesz poważniejszych kłopotów w przyszłości. Sprawdź wykształcenie mentora - pośród mentorów z doświadczeniem biznesowym, którzy prowadzą swoje firmy, znajdziesz osoby z wykształceniem prawniczym czy ekonomicznym, a to zawsze dodatkowy atut i konkretna wiedza, jaką możesz pozyskać w ramach doradztwa biznesowego.

Czerpanie z wiedzy i doświadczenia osób, które osiągnęły sukces w biznesie jest dobrym sposobem na zwiększenie swoich szans na sukces w biznesie. Uczenie się od najlepszych i wprowadzanie w życie skutecznych sposobów działania jest dobrą drogą dla rozwoju Twojej działalności. Współpraca z mentorem biznesowym pozwoli oszczędzić dużo czasu i nerwów. Wiele przetestowanych strategii biznesowych sprawia, że mentor doradzi tę, która będzie dla Ciebie najlepsza.

 • Jak wykorzystać kody rabatowe w Media Markt i oszczędzać na swoich zakupach online?
  Jak wykorzystać kody rabatowe w Media Markt i oszczędzać na swoich zakupach online?

  Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak oszczędzać na swoich zakupach w sklepie internetowym Media Markt? Cóż, istnieje kilka sposobów, ale jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych jest wykorzystanie kodów rabatowych. W tym artykule omówimy dokładnie, jak możesz wykorzystać kody rabatowe, aby zaoszczędzić na swoich zakupach online w sklepie Media Markt.

  Written on piątek, 31 marzec 2023 18:31
 • Aranżacja wnętrz — jaki styl wybrać?
  Aranżacja wnętrz — jaki styl wybrać?

  Styl wnętrza jest jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na atmosferę i charakter pomieszczenia. Wykorzystanie swojego ulubionego stylu podczas aranżacji wnętrz może pomóc nam w stworzeniu miejsca, które będzie oryginalne i w którym będziemy czuć się komfortowo. 

  Written on czwartek, 30 marzec 2023 13:04
 • Najlepsze prezenty dla dziecka - co wybrać?
  Najlepsze prezenty dla dziecka - co wybrać?

  Kupowanie prezentów dla dzieci może być trudne, szczególnie gdy nie jesteśmy rodzicami i nie wiemy, co lubią najmłodsi. Dlatego przedstawiamy kilka pomysłów na najlepsze prezenty dla dzieci, które z pewnością sprawią im radość i zapewnią długie godziny zabawy.

  Written on środa, 29 marzec 2023 18:21
 • Czym powinny charakteryzować się najlepsze płytki balkonowe?
  Czym powinny charakteryzować się najlepsze płytki balkonowe?

  Balkon pełen kwiatów, ozdobiony eleganckimi meblami tarasowymi, to marzenie wielu osób. Nic dziwnego, ponieważ nie tylko wygląda doskonale, ale też spełnia funkcje praktyczne. Pomaga w organizowaniu przyjęć, w samotnym spędzaniu czasu na łonie natury albo w spokojnej rozmowie z osobą bliską. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia balkonu stają się zawsze płytki, które będą dobrze odpowiadać jego potrzebom. Jakim zatem i jakiego rodzaju płytki wybrać?

  Written on wtorek, 28 marzec 2023 12:44
 • Materac miękki z pianką visco memory
  Materac miękki z pianką visco memory

  Kupując materac chcemy aby był wygodny i trwały. Materace obecnie są dostępne na różnorodnych konstrukcjach sprężynowych, piankowych czy lateksowych. Dobór konstrukcji materaca to połowa sukcesu. Drugą bardzo istotną kwestią jest twardość materaca czyli jak będzie wykończony i jakie da ostateczne odczucia.

  Written on poniedziałek, 27 marzec 2023 17:07
 • Z jakiego materiału wybrać meble ogrodowe?
  Z jakiego materiału wybrać meble ogrodowe?

  Kiedy urządzamy przestrzeń wokół domu, bardzo często decydujemy się na to, by na altanie, tarasie lub w ogrodzie umieścić funkcjonalny komplet mebli ogrodowych. Podczas ich wyboru, należy jednak zwrócić uwagę na wiele czynników, między innymi to, ile osób będzie korzystało z takiego kompletu, a także gdzie zamierzamy go umieścić.

  Written on poniedziałek, 27 marzec 2023 11:42
 • Lekarz endokrynolog - w jakich problemach może pomóc?
  Lekarz endokrynolog - w jakich problemach może pomóc?

  Lekarz endokrynolog to aktualnie coraz częściej odwiedzany przez Polaków specjalista. Niestety nadal duża część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z istoty leczenia endokrynologicznego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

  Written on poniedziałek, 27 marzec 2023 09:37