czwartek, 02 marzec 2023 16:28

Pit 36 - kto go rozlicza i do kiedy należy wysłać deklarację?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
PIT 36 PIT 36

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, wykorzystujące podatek liniowy, ryczałt lub rozliczające się na ogólnych zasadach podatkowych, muszą wypełnić deklarację podatkową i rozliczyć się z fiskusem w taki sam sposób, jak wszystkie inne osoby, których podatek dochodowy dotyczy. Jaki numer deklaracji przypada na osoby prowadzące firmę? W jaki sposób najłatwiej jest się rozliczyć? Jakich terminów musimy pilnować, nie tylko w kontekście przesłania dokumentów, ale również ewentualnego wyrównania niedopłaty?

 

 1. Czym jest PIT 36?
 2. Kto rozlicza się na zasadach ogólnych z PIT 36?
 3. Do kiedy należy wypełnić i przesłać PIT 36?
 4. Jak najszybciej wypełnić PIT?
 5. Jak najszybciej przesłać formularz do urzędu?

Czym jest PIT 36?

Podatek dochodowy obowiązkowo płaci w Polsce każda osoba, która uzyskała przychód w wybranym roku podatkowym. Obecnie pełne zwolnienie z podatku mają tylko osoby do 26 roku życia - mogą one skorzystać z tak zwanej ulgi dla młodych lub PIT 0. W zależności od tego, w jaki sposób uzyskujemy swoje przychody, będą obowiązywać nas różne numery deklaracji podatkowych. Najpopularniejszym rodzajem deklaracji, z której korzystają co roku miliony Polaków, jest PIT 37 składany w przypadku, gdy uzyskujemy przychody ze względu na zawartą umowę o pracę, zlecenie lub dzieło. PIT 36 jest drugim najpowszechniej używanym formularzem, któremu również podlega wielu podatników w kraju.

pit 36

pit 36

Kto rozlicza się na zasadach ogólnych z PIT 36?

Formularz PIT 36 jest przeznaczony dla osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych wedle skali podatkowej, czyli w oparciu o dwa progi - 17 lub 32 procent. Przedsiębiorcy korzystający ze zryczałtowanego podatku dochodowego także powinni wybrać ten numer deklaracji. Będziemy rozliczać się na jego podstawie również w sytuacji, gdy skorzystaliśmy z tak zwanego kredytu podatkowego. Alternatywnym wariantem tej deklaracji jest PIT 36L, przeznaczony dla osób rozliczających się na zasadzie podatku liniowego.

Do kiedy należy wypełnić i przesłać PIT 36?

Każdy numer deklaracji podatkowej ma swoje własne zasady i terminy rozliczeń, jak również i zestaw ulg, które możemy przy ich pomocy odliczyć. W przypadku, gdy przychody opodatkowane są na podstawie PIT 36, naszym ustawowym czasem na złożenie deklaracji podatkowej jest dzień 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, który chcemy rozliczyć. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której 30 kwietnia przypada w dzień wolny od pracy, na przykład weekend. Ponieważ tak dzieje się w 2023 roku, deklaracje PIT 36 za 2022 musimy złożyć najpóźniej do pierwszego następującego dnia roboczego, czyli 2 maja.

Należy pamiętać, że termin ten nie dotyczy samego złożenia dokumentów do Urzędu Skarbowego. Jeżeli z deklaracji wyjdzie nam niedopłata, jesteśmy zobowiązani ją wyrównać również do dnia 2 maja 2023. Z kolei gdy nadpłaciliśmy podatek, będziemy musieli poczekać na zwrot. Urząd ma 90 dni od momentu, gdy wyślemy formularz, aby przelać nam nadwyżkę z powrotem.

Jak najszybciej wypełnić PIT?

Istnieje kilka różnych sposobów rozliczenia PIT dla działalności gospodarczej. Jeżeli prowadzimy własną firmę, zazwyczaj posiadamy również opiekę księgową. W takiej sytuacji nasze biuro powinno przygotować dokumenty za nas. W sytuacji, gdy nie posiadamy obsługi księgowej, mamy do wyboru dwie opcje: samodzielne wypełnienie deklaracji o podatku dochodowym lub wykorzystanie dedykowanego oprogramowania. Druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza dla osób rozliczających się przy zastosowaniu skali podatkowej, ponieważ używając dedykowanego programu minimalizujemy ryzyko popełnienia błędów, a także nie musimy martwić się o prawidłowe wykorzystanie ulg i innych odliczeń. Dodatkowo program stworzy nam schludną elektroniczną wersję deklaracji, którą później możemy przesłać elektronicznie do naszego urzędu.

Jak najszybciej przesłać formularz do urzędu?

Podobnie jak w przypadku wypełniania, rozliczenie PIT można dostarczyć na kilka różnych sposobów. Najprostszym z nich jest osobisty kontakt z Urzędem Skarbowym i zaniesienie dokumentów do instytucji w ramach wyznaczonych godzin jej pracy. Wymaga to od nas jednak fizycznego zagospodarowania czasu na pojawienie się w filii urzędu. Alternatywnym wyjściem jest poczta - formularze PIT możemy przesłać listem poleconym, obowiązkowo z potwierdzeniem nadania. Jest ono bowiem dowodem na to, że wywiązaliśmy się z naszego obowiązku podatkowego w wyznaczonym terminie.

Najnowszą i najprostszą formą przekazania swojej deklaracji jest opcja elektroniczna. Z pomocą dedykowanego programu możemy przesłać plik cyfrowy do fiskusa, bez wychodzenia z domu. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko czas, ale także papier, który normalnie wykorzystalibyśmy na drukowanie deklaracji. Po prawidłowym przesłaniu pliku otrzymamy zwrotkę w postaci UPO. Jest to Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które stanowi odpowiednik potwierdzenia nadania listu - stanowi dowód na to, że przesłaliśmy wymagane dokumenty w zadanym przez prawo terminie.

 • Incydent z samolotem LOT nad Szczecinem: Bezpieczne lądowanie po uderzeniu pioruna
  Incydent z samolotem LOT nad Szczecinem: Bezpieczne lądowanie po uderzeniu pioruna

  Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT doświadczył nieoczekiwanego zdarzenia, gdy piorun uderzył w maszynę nad Szczecinem. Incydent miał miejsce w poniedziałek wieczorem, a samolot musiał zawrócić do Warszawy.

  Written on wtorek, 16 kwiecień 2024 13:13
 • Szczecin na stronie życia. Tłumy w Marszu dla Życia obchodzili jubileuszową edycję
  Szczecin na stronie życia. Tłumy w Marszu dla Życia obchodzili jubileuszową edycję

  Tłumy Szczecinian przeszły ulicami miasta, by uczestniczyć w jubileuszowej, dwudziestej edycji Marszu dla Życia, wydarzeniu, które rokrocznie jednoczy społeczność w obronie najbardziej fundamentalnych wartości. Pod hasłem "Życie nie zna granic" uczestnicy wyruszyli z Jasnych Błoni, przechodząc trasę prowadzącą do szczecińskiej katedry. Za organizację odpowiadała Fundacja Małych Stópek, znana z licznych inicjatyw pro-life.

  Written on poniedziałek, 15 kwiecień 2024 15:01
 • Skazany za przestępstwa pedofilskie w rękach szczecińskiej policji
  Skazany za przestępstwa pedofilskie w rękach szczecińskiej policji

  Szczecińscy funkcjonariusze, działając na podstawie Europejskiego Nakazu Zatrzymania, zatrzymali mężczyznę poszukiwanego za przestępstwa pedofilskie. Skazany, za którym wydano międzynarodowy list gończy, został odnaleziony i aresztowany po ponad roku poszukiwań. Jego przeszłość i działania stanowią przestrogę o ciągłej potrzebie czujności w obrębie społeczności.

  Written on piątek, 12 kwiecień 2024 16:38
 • Mężczyzna w szpitalu po incydencie z grupą osób pod wpływem alkoholu na dworcu w Szczecinie
  Mężczyzna w szpitalu po incydencie z grupą osób pod wpływem alkoholu na dworcu w Szczecinie

  W okolicach dworca kolejowego w Szczecinie rozegrała się awantura, w której główną rolę odegrał 30-latek. Incydent miał miejsce w nocy z 6 na 7 kwietnia i składał się z serii wydarzeń, które skutkowały raną dla jednego z uczestników oraz koniecznością interwencji policji i pogotowia ratunkowego.

  Written on czwartek, 11 kwiecień 2024 15:42
 • Kolizja pojazdów tworzy mieszankę emocji na Krzekowie w Poznaniu
  Kolizja pojazdów tworzy mieszankę emocji na Krzekowie w Poznaniu

  Poranek 10 kwietnia na szczecińskim Krzekowie przyniósł mieszankę emocji na drodze, gdy kolizja z udziałem czterech pojazdów zakłóciła spokój ulicy Szerokiej. Około godziny 10 doszło do zderzenia samochodu ciężarowego z trzema osobówkami, tworząc krętą sztafetę metalu i frustracji. Na szczęście wszyscy kierowcy wyszli z tego incydentu bez większych obrażeń, a jeszcze większe szczęście, że wszyscy byli trzeźwi, minimalizując ryzyko poważniejszych konsekwencji.

  Written on środa, 10 kwiecień 2024 15:12
 • Integracja nowych pracowników jako sekret skutecznego wprowadzenia do zespołu
  Integracja nowych pracowników jako sekret skutecznego wprowadzenia do zespołu

  Odkryj, jak efektywna integracja nowych pracowników wpływa na sukces organizacji. Dowiedz się, w jaki sposób szkolenia, zwłaszcza z facylitacji, mogą ułatwić ten proces, budując silne, zaangażowane i produktywne zespoły.

  Written on środa, 10 kwiecień 2024 11:05
 • Tajemnicza bójka z szablą na dworcu w Szczecinie
  Tajemnicza bójka z szablą na dworcu w Szczecinie

  Zdarzenie, które miało miejsce w miniony weekend przy ulicy Kolumba w Szczecinie, w pobliżu dworca Szczecin Główny, wstrząsnęło mieszkańcami miasta. Grupa osób zaatakowała mężczyznę, co skutkowało jego ranami, koniecznością pomocy medycznej oraz tajemniczym zniknięciem ofiary.

  Written on wtorek, 09 kwiecień 2024 14:37