czwartek, 02 marzec 2023 16:28

Pit 36 - kto go rozlicza i do kiedy należy wysłać deklarację?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
PIT 36 PIT 36

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, wykorzystujące podatek liniowy, ryczałt lub rozliczające się na ogólnych zasadach podatkowych, muszą wypełnić deklarację podatkową i rozliczyć się z fiskusem w taki sam sposób, jak wszystkie inne osoby, których podatek dochodowy dotyczy. Jaki numer deklaracji przypada na osoby prowadzące firmę? W jaki sposób najłatwiej jest się rozliczyć? Jakich terminów musimy pilnować, nie tylko w kontekście przesłania dokumentów, ale również ewentualnego wyrównania niedopłaty?

 

 1. Czym jest PIT 36?
 2. Kto rozlicza się na zasadach ogólnych z PIT 36?
 3. Do kiedy należy wypełnić i przesłać PIT 36?
 4. Jak najszybciej wypełnić PIT?
 5. Jak najszybciej przesłać formularz do urzędu?

Czym jest PIT 36?

Podatek dochodowy obowiązkowo płaci w Polsce każda osoba, która uzyskała przychód w wybranym roku podatkowym. Obecnie pełne zwolnienie z podatku mają tylko osoby do 26 roku życia - mogą one skorzystać z tak zwanej ulgi dla młodych lub PIT 0. W zależności od tego, w jaki sposób uzyskujemy swoje przychody, będą obowiązywać nas różne numery deklaracji podatkowych. Najpopularniejszym rodzajem deklaracji, z której korzystają co roku miliony Polaków, jest PIT 37 składany w przypadku, gdy uzyskujemy przychody ze względu na zawartą umowę o pracę, zlecenie lub dzieło. PIT 36 jest drugim najpowszechniej używanym formularzem, któremu również podlega wielu podatników w kraju.

pit 36

pit 36

Kto rozlicza się na zasadach ogólnych z PIT 36?

Formularz PIT 36 jest przeznaczony dla osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych wedle skali podatkowej, czyli w oparciu o dwa progi - 17 lub 32 procent. Przedsiębiorcy korzystający ze zryczałtowanego podatku dochodowego także powinni wybrać ten numer deklaracji. Będziemy rozliczać się na jego podstawie również w sytuacji, gdy skorzystaliśmy z tak zwanego kredytu podatkowego. Alternatywnym wariantem tej deklaracji jest PIT 36L, przeznaczony dla osób rozliczających się na zasadzie podatku liniowego.

Do kiedy należy wypełnić i przesłać PIT 36?

Każdy numer deklaracji podatkowej ma swoje własne zasady i terminy rozliczeń, jak również i zestaw ulg, które możemy przy ich pomocy odliczyć. W przypadku, gdy przychody opodatkowane są na podstawie PIT 36, naszym ustawowym czasem na złożenie deklaracji podatkowej jest dzień 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, który chcemy rozliczyć. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której 30 kwietnia przypada w dzień wolny od pracy, na przykład weekend. Ponieważ tak dzieje się w 2023 roku, deklaracje PIT 36 za 2022 musimy złożyć najpóźniej do pierwszego następującego dnia roboczego, czyli 2 maja.

Należy pamiętać, że termin ten nie dotyczy samego złożenia dokumentów do Urzędu Skarbowego. Jeżeli z deklaracji wyjdzie nam niedopłata, jesteśmy zobowiązani ją wyrównać również do dnia 2 maja 2023. Z kolei gdy nadpłaciliśmy podatek, będziemy musieli poczekać na zwrot. Urząd ma 90 dni od momentu, gdy wyślemy formularz, aby przelać nam nadwyżkę z powrotem.

Jak najszybciej wypełnić PIT?

Istnieje kilka różnych sposobów rozliczenia PIT dla działalności gospodarczej. Jeżeli prowadzimy własną firmę, zazwyczaj posiadamy również opiekę księgową. W takiej sytuacji nasze biuro powinno przygotować dokumenty za nas. W sytuacji, gdy nie posiadamy obsługi księgowej, mamy do wyboru dwie opcje: samodzielne wypełnienie deklaracji o podatku dochodowym lub wykorzystanie dedykowanego oprogramowania. Druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza dla osób rozliczających się przy zastosowaniu skali podatkowej, ponieważ używając dedykowanego programu minimalizujemy ryzyko popełnienia błędów, a także nie musimy martwić się o prawidłowe wykorzystanie ulg i innych odliczeń. Dodatkowo program stworzy nam schludną elektroniczną wersję deklaracji, którą później możemy przesłać elektronicznie do naszego urzędu.

Jak najszybciej przesłać formularz do urzędu?

Podobnie jak w przypadku wypełniania, rozliczenie PIT można dostarczyć na kilka różnych sposobów. Najprostszym z nich jest osobisty kontakt z Urzędem Skarbowym i zaniesienie dokumentów do instytucji w ramach wyznaczonych godzin jej pracy. Wymaga to od nas jednak fizycznego zagospodarowania czasu na pojawienie się w filii urzędu. Alternatywnym wyjściem jest poczta - formularze PIT możemy przesłać listem poleconym, obowiązkowo z potwierdzeniem nadania. Jest ono bowiem dowodem na to, że wywiązaliśmy się z naszego obowiązku podatkowego w wyznaczonym terminie.

Najnowszą i najprostszą formą przekazania swojej deklaracji jest opcja elektroniczna. Z pomocą dedykowanego programu możemy przesłać plik cyfrowy do fiskusa, bez wychodzenia z domu. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko czas, ale także papier, który normalnie wykorzystalibyśmy na drukowanie deklaracji. Po prawidłowym przesłaniu pliku otrzymamy zwrotkę w postaci UPO. Jest to Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które stanowi odpowiednik potwierdzenia nadania listu - stanowi dowód na to, że przesłaliśmy wymagane dokumenty w zadanym przez prawo terminie.

 • Jak wykorzystać kody rabatowe w Media Markt i oszczędzać na swoich zakupach online?
  Jak wykorzystać kody rabatowe w Media Markt i oszczędzać na swoich zakupach online?

  Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak oszczędzać na swoich zakupach w sklepie internetowym Media Markt? Cóż, istnieje kilka sposobów, ale jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych jest wykorzystanie kodów rabatowych. W tym artykule omówimy dokładnie, jak możesz wykorzystać kody rabatowe, aby zaoszczędzić na swoich zakupach online w sklepie Media Markt.

  Written on piątek, 31 marzec 2023 18:31
 • Aranżacja wnętrz — jaki styl wybrać?
  Aranżacja wnętrz — jaki styl wybrać?

  Styl wnętrza jest jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na atmosferę i charakter pomieszczenia. Wykorzystanie swojego ulubionego stylu podczas aranżacji wnętrz może pomóc nam w stworzeniu miejsca, które będzie oryginalne i w którym będziemy czuć się komfortowo. 

  Written on czwartek, 30 marzec 2023 13:04
 • Najlepsze prezenty dla dziecka - co wybrać?
  Najlepsze prezenty dla dziecka - co wybrać?

  Kupowanie prezentów dla dzieci może być trudne, szczególnie gdy nie jesteśmy rodzicami i nie wiemy, co lubią najmłodsi. Dlatego przedstawiamy kilka pomysłów na najlepsze prezenty dla dzieci, które z pewnością sprawią im radość i zapewnią długie godziny zabawy.

  Written on środa, 29 marzec 2023 18:21
 • Czym powinny charakteryzować się najlepsze płytki balkonowe?
  Czym powinny charakteryzować się najlepsze płytki balkonowe?

  Balkon pełen kwiatów, ozdobiony eleganckimi meblami tarasowymi, to marzenie wielu osób. Nic dziwnego, ponieważ nie tylko wygląda doskonale, ale też spełnia funkcje praktyczne. Pomaga w organizowaniu przyjęć, w samotnym spędzaniu czasu na łonie natury albo w spokojnej rozmowie z osobą bliską. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia balkonu stają się zawsze płytki, które będą dobrze odpowiadać jego potrzebom. Jakim zatem i jakiego rodzaju płytki wybrać?

  Written on wtorek, 28 marzec 2023 12:44
 • Materac miękki z pianką visco memory
  Materac miękki z pianką visco memory

  Kupując materac chcemy aby był wygodny i trwały. Materace obecnie są dostępne na różnorodnych konstrukcjach sprężynowych, piankowych czy lateksowych. Dobór konstrukcji materaca to połowa sukcesu. Drugą bardzo istotną kwestią jest twardość materaca czyli jak będzie wykończony i jakie da ostateczne odczucia.

  Written on poniedziałek, 27 marzec 2023 17:07
 • Z jakiego materiału wybrać meble ogrodowe?
  Z jakiego materiału wybrać meble ogrodowe?

  Kiedy urządzamy przestrzeń wokół domu, bardzo często decydujemy się na to, by na altanie, tarasie lub w ogrodzie umieścić funkcjonalny komplet mebli ogrodowych. Podczas ich wyboru, należy jednak zwrócić uwagę na wiele czynników, między innymi to, ile osób będzie korzystało z takiego kompletu, a także gdzie zamierzamy go umieścić.

  Written on poniedziałek, 27 marzec 2023 11:42
 • Lekarz endokrynolog - w jakich problemach może pomóc?
  Lekarz endokrynolog - w jakich problemach może pomóc?

  Lekarz endokrynolog to aktualnie coraz częściej odwiedzany przez Polaków specjalista. Niestety nadal duża część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z istoty leczenia endokrynologicznego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

  Written on poniedziałek, 27 marzec 2023 09:37