czwartek, 02 marzec 2023 16:28

Pit 36 - kto go rozlicza i do kiedy należy wysłać deklarację?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
PIT 36 PIT 36

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, wykorzystujące podatek liniowy, ryczałt lub rozliczające się na ogólnych zasadach podatkowych, muszą wypełnić deklarację podatkową i rozliczyć się z fiskusem w taki sam sposób, jak wszystkie inne osoby, których podatek dochodowy dotyczy. Jaki numer deklaracji przypada na osoby prowadzące firmę? W jaki sposób najłatwiej jest się rozliczyć? Jakich terminów musimy pilnować, nie tylko w kontekście przesłania dokumentów, ale również ewentualnego wyrównania niedopłaty?

 

 1. Czym jest PIT 36?
 2. Kto rozlicza się na zasadach ogólnych z PIT 36?
 3. Do kiedy należy wypełnić i przesłać PIT 36?
 4. Jak najszybciej wypełnić PIT?
 5. Jak najszybciej przesłać formularz do urzędu?

Czym jest PIT 36?

Podatek dochodowy obowiązkowo płaci w Polsce każda osoba, która uzyskała przychód w wybranym roku podatkowym. Obecnie pełne zwolnienie z podatku mają tylko osoby do 26 roku życia - mogą one skorzystać z tak zwanej ulgi dla młodych lub PIT 0. W zależności od tego, w jaki sposób uzyskujemy swoje przychody, będą obowiązywać nas różne numery deklaracji podatkowych. Najpopularniejszym rodzajem deklaracji, z której korzystają co roku miliony Polaków, jest PIT 37 składany w przypadku, gdy uzyskujemy przychody ze względu na zawartą umowę o pracę, zlecenie lub dzieło. PIT 36 jest drugim najpowszechniej używanym formularzem, któremu również podlega wielu podatników w kraju.

pit 36

pit 36

Kto rozlicza się na zasadach ogólnych z PIT 36?

Formularz PIT 36 jest przeznaczony dla osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych wedle skali podatkowej, czyli w oparciu o dwa progi - 17 lub 32 procent. Przedsiębiorcy korzystający ze zryczałtowanego podatku dochodowego także powinni wybrać ten numer deklaracji. Będziemy rozliczać się na jego podstawie również w sytuacji, gdy skorzystaliśmy z tak zwanego kredytu podatkowego. Alternatywnym wariantem tej deklaracji jest PIT 36L, przeznaczony dla osób rozliczających się na zasadzie podatku liniowego.

Do kiedy należy wypełnić i przesłać PIT 36?

Każdy numer deklaracji podatkowej ma swoje własne zasady i terminy rozliczeń, jak również i zestaw ulg, które możemy przy ich pomocy odliczyć. W przypadku, gdy przychody opodatkowane są na podstawie PIT 36, naszym ustawowym czasem na złożenie deklaracji podatkowej jest dzień 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, który chcemy rozliczyć. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której 30 kwietnia przypada w dzień wolny od pracy, na przykład weekend. Ponieważ tak dzieje się w 2023 roku, deklaracje PIT 36 za 2022 musimy złożyć najpóźniej do pierwszego następującego dnia roboczego, czyli 2 maja.

Należy pamiętać, że termin ten nie dotyczy samego złożenia dokumentów do Urzędu Skarbowego. Jeżeli z deklaracji wyjdzie nam niedopłata, jesteśmy zobowiązani ją wyrównać również do dnia 2 maja 2023. Z kolei gdy nadpłaciliśmy podatek, będziemy musieli poczekać na zwrot. Urząd ma 90 dni od momentu, gdy wyślemy formularz, aby przelać nam nadwyżkę z powrotem.

Jak najszybciej wypełnić PIT?

Istnieje kilka różnych sposobów rozliczenia PIT dla działalności gospodarczej. Jeżeli prowadzimy własną firmę, zazwyczaj posiadamy również opiekę księgową. W takiej sytuacji nasze biuro powinno przygotować dokumenty za nas. W sytuacji, gdy nie posiadamy obsługi księgowej, mamy do wyboru dwie opcje: samodzielne wypełnienie deklaracji o podatku dochodowym lub wykorzystanie dedykowanego oprogramowania. Druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza dla osób rozliczających się przy zastosowaniu skali podatkowej, ponieważ używając dedykowanego programu minimalizujemy ryzyko popełnienia błędów, a także nie musimy martwić się o prawidłowe wykorzystanie ulg i innych odliczeń. Dodatkowo program stworzy nam schludną elektroniczną wersję deklaracji, którą później możemy przesłać elektronicznie do naszego urzędu.

Jak najszybciej przesłać formularz do urzędu?

Podobnie jak w przypadku wypełniania, rozliczenie PIT można dostarczyć na kilka różnych sposobów. Najprostszym z nich jest osobisty kontakt z Urzędem Skarbowym i zaniesienie dokumentów do instytucji w ramach wyznaczonych godzin jej pracy. Wymaga to od nas jednak fizycznego zagospodarowania czasu na pojawienie się w filii urzędu. Alternatywnym wyjściem jest poczta - formularze PIT możemy przesłać listem poleconym, obowiązkowo z potwierdzeniem nadania. Jest ono bowiem dowodem na to, że wywiązaliśmy się z naszego obowiązku podatkowego w wyznaczonym terminie.

Najnowszą i najprostszą formą przekazania swojej deklaracji jest opcja elektroniczna. Z pomocą dedykowanego programu możemy przesłać plik cyfrowy do fiskusa, bez wychodzenia z domu. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko czas, ale także papier, który normalnie wykorzystalibyśmy na drukowanie deklaracji. Po prawidłowym przesłaniu pliku otrzymamy zwrotkę w postaci UPO. Jest to Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które stanowi odpowiednik potwierdzenia nadania listu - stanowi dowód na to, że przesłaliśmy wymagane dokumenty w zadanym przez prawo terminie.

 • Kurtki jesienne damskie propozycje na sezon 2023
  Kurtki jesienne damskie propozycje na sezon 2023

  Kurtki jesienne damskie to nieodzowny element garderoby każdej kobiety, która ceni sobie styl i komfort w chłodniejsze dni. Kurtki jesienne damskie mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak bawełna, wełna, skóra, poliester czy nylon. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego warto dopasować kurtkę do swoich potrzeb i upodobań.

  Written on środa, 20 wrzesień 2023 18:34
 • Skuteczna integracja pracowników- fundament trwałego sukcesu
  Skuteczna integracja pracowników- fundament trwałego sukcesu

  Integracja w firmie, jest jednym z najważniejszych elementów, które mają nieoceniony wpływ na przyszły sukces firmy. Integracja pracowników, to nie tylko budowanie relacji zawodowych, ale także tworzenie przestrzeni, w której różnorodność, indywidualne zdolności, wiedza i doświadczenie, wspólnie tworzą harmonijną całość. To klucz do tworzenia zespołu zdolnego do realizacji wspólnych celów!

  Written on środa, 20 wrzesień 2023 14:57
 • Above The Line – jak ATL marketing podnosi świadomość marki?
  Above The Line – jak ATL marketing podnosi świadomość marki?

  Przedsiębiorcy na co dzień stosują strategie marketingowe, dzięki którym promują produkty i marki. Popularnym sposobem jest wzmocnienie pozycji marki poprzez dotarcie do dużej liczby odbiorców z pomocą środków masowego przekazu. Jakie zalety ma ATL marketing? Sprawdź, dlaczego warto postawić na masowe kampanie reklamowe.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 17:50
 • Materac 90x190 dla Dziecka w Szkole Podstawowej - Klucz do Zdrowego Snu i Rozwoju
  Materac 90x190 dla Dziecka w Szkole Podstawowej - Klucz do Zdrowego Snu i Rozwoju

  Sen odgrywa kluczową rolę w rozwoju dzieci i ma wpływ na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Dla dzieci w wieku szkolnym ważne jest, aby zapewnić im odpowiedni komfort podczas snu, aby mogły w pełni odprężyć się i regenerować po dniu pełnym nauki i zabawy. Wybór odpowiedniego materaca jest zatem niezwykle istotny.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 11:07
 • Klucze do sukcesu w biznesie: marketing i specjalizacja w erze cyfrowej
  Klucze do sukcesu w biznesie: marketing i specjalizacja w erze cyfrowej

  Współczesny świat biznesu jest miejscem pełnym wyzwań i możliwości. W coraz bardziej zglobalizowanym i cyfrowym środowisku sukces osiągają ci przedsiębiorcy, którzy potrafią łączyć różnorodne kompetencje. Z jednej strony, znaczenie ma agencja social media, która pozwala budować silną obecność w sieci i komunikować się z klientami. Z drugiej, szczegółowe umiejętności, takie jak montaż elewacji wentylowanych, które odpowiadają na konkretne potrzeby rynku.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 08:07
 • Dlaczego depilacja laserowa jest dziś tak bardzo popularna?
  Dlaczego depilacja laserowa jest dziś tak bardzo popularna?

  Laserowa depilacja to rewolucyjna metoda usuwania zbędnego owłosienia, która zdobywa coraz większą popularność wśród osób poszukujących trwałego rozwiązania problemu niechcianych włosków. Dlaczego więc ta metoda zdobywa serca pacjentów na całym świecie? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których laserowa depilacja jest dziś tak bardzo popularna.

  Written on wtorek, 05 wrzesień 2023 12:43
 • Diamon-service.eu - profesjonalne narzędzia dla glazurników
  Diamon-service.eu - profesjonalne narzędzia dla glazurników

  Poznaj firmę diamond-service.eu

  Written on środa, 23 sierpień 2023 14:54