środa, 26 styczeń 2022 16:27

PIT 37 - czym jest i kiedy należy go wypełnić?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
PIT 37 PIT 37 pixabay

PIT jest dokumentem urzędowym przygotowywanym okresowo i stanowi podstawę zapłaty podatku w określonej kwocie. Wśród jego różnych rodzajów znajduje się między innymi PIT 37 - dowiedz się, kto jest zobowiązany do jego wypełnienia.

 

PIT 37

PIT 37

PIT 37 - co to jest?

Początkowo warto wyjaśnić, czym dokładnie jest PIT 37. Deklaracja ta jest rozliczeniem rocznych przychodów, uzyskanych od płatnika składek. Oznacza to, że wykonując pracę, niezależnie od rodzaju zawartej z pomiędzy pracodawcą a pracownikiem umowy, pracownik otrzymuje wypłatę netto. W tym przypadku, pracodawca, według prawa podatkowego, określany jest płatnikiem. Obowiązkiem płatnika jest wpłacenie za pracownika zaliczki na ubezpieczenie zdrowotne oraz ZUS, a także na podatek dochodowy - opłaty te określają różnicę pomiędzy pensją netto, a pensją brutto. Pracownik otrzymując pensję netto, do chwili złożenia deklaracji podatkowej PIT 37, nie jest zobowiązany do uiszczania opłat urzędowi skarbowemu. 

PIT 37 - kogo dotyczy?

Rozliczenie PIT 37 obowiązuje praktycznie każdego podatnika, otrzymującego wynagrodzenie pomniejszone o obowiązujące składki, czyli wynagrodzenie netto. W pierwszej kolejności należy jednak dostarczyć urzędowi skarbowemu formularz PIT 11, który umożliwi prawidłowe rozliczenie deklaracji PIT 37. Deklaracja ta jest skierowana do podatników, którzy za miniony rok podatkowy otrzymali wynagrodzenie za pośrednictwem płatnika, którego firma mieści się na terenie Polski. Deklarację wypełniają wyłącznie osoby otrzymujące wynagrodzenie, które rozliczane jest zgodnie z zasadami ogólnymi oraz skalą podatkową. W celu złożenia deklaracji można skorzystać z programu e-pity, który ułatwi wypełnienie danego formularza.

Należą do nich podatnicy, którzy uzyskują dochód z tytułu stosunku pracy oraz stosunku służbowego, pracy nakładczej, zasiłków lub świadczeń emerytalnych, zasiłków otrzymywanych z tytułu ubezpieczenia społecznego, świadczeń z Funduszu Pracy lub Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, stypendiów naukowych, przychodów z praw autorskich lub majątkowych, należności, które wynikają z bycia członkiem w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych, a także podatnicy, którzy osobiście wykonują działalność z tytułu umowy zlecenia, kontraktów czy zasiadania w radach nadzorczych. 

Warto jednak podkreślić, że nawet, jeżeli podatnik na podstawie dochodów jest upoważniony do złożenia deklaracji PIT 37, musi on spełniać także inne kryteria. Formularz ten nie zezwala na rozliczanie się łącznie z niepełnoletnimi dziećmi, jak również uwzględnienie w osobistych rocznych dochodach strat, które wynikają z poprzednich lat. Deklarację podatkową PIT 37 można rozliczać wspólnie z małżonkiem, pod warunkiem, że druga ze stron również posiada obowiązek wypełniania tego dokładnie formularza. Formularz nie jest natomiast przeznaczony dla osób, które uzyskują przychody z tytułu działalności gospodarczej pozarolniczej, dla wspólników spółek jawnych, partnerskich i cywilnych, a także komandytariuszy oraz komplementariuszy w spółkach komandytowych. 

PIT 37 - ulgi podatkowe

Do składania deklaracji PIT 37 nie są również zobowiązane osoby, których dotyczy tak zwany PIT zerowy, czyli osoby objęte ulgą dla młodych. Dotyczy to osób uzyskujących dochody od pracodawcy, które nie ukończyły jednak 26 roku życia. Warunkiem tego jednak są przychody nieprzekraczające w danym roku podatkowym określonej prawnie kwoty. W takim przypadku, osoby te są zwolnione z odprowadzania podatku, dlatego jeżeli płatnik nie uiścił zaliczek do urzędu skarbowego, osoba taka nie ma obowiązku rozliczania formularza PIT 37. Jeżeli jednak dana osoba uzyskuje również inne przychody, których opodatkowanie określa określony przez ministerstwo finansów ryczałt od przychodów ewidencjonowanych bądź podatek liniowy, formularz ten należy wypełnić łącznie z PIT 28. W przypadku konieczności wypełnienia tej deklaracji podatkowej, warto jednak wcześniej poznać ulgi w PIT 37, które określają konkretne grupy osób uprawnionych do skorzystania z odliczenia pewnej kwoty od podatku. 

 • Jakie kalosze dla dzieci sprawdzą się w deszczowe dni?
  Jakie kalosze dla dzieci sprawdzą się w deszczowe dni?

  Kalosze to wyjątkowe buty, które są szczególnie lubiany przez dzieci. Ze względu na to, że bywają ona kolorowe i atrakcyjna wizualnie, maluchy mogą świetnie się w nich bawić. Dodatkowo dzięki temu, że są one nieprzemakalne, zapewniają dużo frajdy podczas zabaw w deszczowe dni.

  Written on czwartek, 29 wrzesień 2022 08:42
 • Dlaczego kobiety uwielbiają zakładać pończochy na różne okazje?
  Dlaczego kobiety uwielbiają zakładać pończochy na różne okazje?

  Pończochy to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów kobiecej garderoby. Uwielbiają go nie tylko mężczyźni, ale również same kobiety, które coraz chętniej zastępują pończochami tradycyjne rajstopy. Dlaczego cieszą się one tak dużą popularnością?

  Written on wtorek, 27 wrzesień 2022 16:20
 • Jak wybrać pierwsze kolczyki? Zalety biżuterii tytanowej
  Jak wybrać pierwsze kolczyki? Zalety biżuterii tytanowej

  Założenie kolczyków to wymagająca procedura. Dla prawidłowego gojenia się skóry istotna jest bowiem zarówno higiena samego zabiegu wykonania dziurek w uchu, jak i rodzaj noszonej biżuterii oraz sposób pielęgnacji miejsca, w którym noszony jest kolczyk.

  Written on wtorek, 27 wrzesień 2022 11:01
 • Perfumy damskie idealne na jesień i zimę
  Perfumy damskie idealne na jesień i zimę

  Urzekający zapach perfum potrafi poprawić nastrój i dodać optymizmu w krótkie, często szare i ponure jesienne czy zimowe dni. Stanowią one bez wątpienia najlepszy dodatek do każdej eleganckiej oraz zmysłowej kreacji.

  Written on poniedziałek, 26 wrzesień 2022 16:14
 • Zespól Suchego Oka - objawy, nowoczesna diagnostyka i skuteczne leczenie
  Zespól Suchego Oka - objawy, nowoczesna diagnostyka i skuteczne leczenie

  Szacuje się, że ponad jedna trzecia światowej populacji, cierpi na Zespół Suchego Oka (ZSO). Wśród osób noszących szkła kontaktowe, ten odsetek jest jeszcze wyższy, bo sięga aż trzech czwartych mieszkańców globu. Jeśli chodzi o Polskę, to z tym schorzeniem boryka się około 60% pacjentów zgłaszających się do poradni okulistycznych.

  Written on poniedziałek, 26 wrzesień 2022 10:43
 • Pościel na każdą porę roku
  Pościel na każdą porę roku

  Obecnie w sklepach z tekstyliami domowymi można znaleźć wiele propozycji dotyczących pościeli

  Written on poniedziałek, 26 wrzesień 2022 09:50
 • Potrzebujesz dodatkowej przestrzeni? Wynajmij magazyn samoobsługowy!
  Potrzebujesz dodatkowej przestrzeni? Wynajmij magazyn samoobsługowy!

  Rynek magazynowy w Polsce rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Świadczone w jego ramach usługi przybierają różne formy. Jedną z nich jest wynajem magazynów samoobsługowych. Usługa ta powstała z myślą o osobach prywatnych oraz niedużych firmach.

  Written on środa, 21 wrzesień 2022 10:14