środa, 26 styczeń 2022 16:27

PIT 37 - czym jest i kiedy należy go wypełnić?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
PIT 37 PIT 37 pixabay

PIT jest dokumentem urzędowym przygotowywanym okresowo i stanowi podstawę zapłaty podatku w określonej kwocie. Wśród jego różnych rodzajów znajduje się między innymi PIT 37 - dowiedz się, kto jest zobowiązany do jego wypełnienia.

 

PIT 37

PIT 37

PIT 37 - co to jest?

Początkowo warto wyjaśnić, czym dokładnie jest PIT 37. Deklaracja ta jest rozliczeniem rocznych przychodów, uzyskanych od płatnika składek. Oznacza to, że wykonując pracę, niezależnie od rodzaju zawartej z pomiędzy pracodawcą a pracownikiem umowy, pracownik otrzymuje wypłatę netto. W tym przypadku, pracodawca, według prawa podatkowego, określany jest płatnikiem. Obowiązkiem płatnika jest wpłacenie za pracownika zaliczki na ubezpieczenie zdrowotne oraz ZUS, a także na podatek dochodowy - opłaty te określają różnicę pomiędzy pensją netto, a pensją brutto. Pracownik otrzymując pensję netto, do chwili złożenia deklaracji podatkowej PIT 37, nie jest zobowiązany do uiszczania opłat urzędowi skarbowemu. 

PIT 37 - kogo dotyczy?

Rozliczenie PIT 37 obowiązuje praktycznie każdego podatnika, otrzymującego wynagrodzenie pomniejszone o obowiązujące składki, czyli wynagrodzenie netto. W pierwszej kolejności należy jednak dostarczyć urzędowi skarbowemu formularz PIT 11, który umożliwi prawidłowe rozliczenie deklaracji PIT 37. Deklaracja ta jest skierowana do podatników, którzy za miniony rok podatkowy otrzymali wynagrodzenie za pośrednictwem płatnika, którego firma mieści się na terenie Polski. Deklarację wypełniają wyłącznie osoby otrzymujące wynagrodzenie, które rozliczane jest zgodnie z zasadami ogólnymi oraz skalą podatkową. W celu złożenia deklaracji można skorzystać z programu e-pity, który ułatwi wypełnienie danego formularza.

Należą do nich podatnicy, którzy uzyskują dochód z tytułu stosunku pracy oraz stosunku służbowego, pracy nakładczej, zasiłków lub świadczeń emerytalnych, zasiłków otrzymywanych z tytułu ubezpieczenia społecznego, świadczeń z Funduszu Pracy lub Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, stypendiów naukowych, przychodów z praw autorskich lub majątkowych, należności, które wynikają z bycia członkiem w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych, a także podatnicy, którzy osobiście wykonują działalność z tytułu umowy zlecenia, kontraktów czy zasiadania w radach nadzorczych. 

Warto jednak podkreślić, że nawet, jeżeli podatnik na podstawie dochodów jest upoważniony do złożenia deklaracji PIT 37, musi on spełniać także inne kryteria. Formularz ten nie zezwala na rozliczanie się łącznie z niepełnoletnimi dziećmi, jak również uwzględnienie w osobistych rocznych dochodach strat, które wynikają z poprzednich lat. Deklarację podatkową PIT 37 można rozliczać wspólnie z małżonkiem, pod warunkiem, że druga ze stron również posiada obowiązek wypełniania tego dokładnie formularza. Formularz nie jest natomiast przeznaczony dla osób, które uzyskują przychody z tytułu działalności gospodarczej pozarolniczej, dla wspólników spółek jawnych, partnerskich i cywilnych, a także komandytariuszy oraz komplementariuszy w spółkach komandytowych. 

PIT 37 - ulgi podatkowe

Do składania deklaracji PIT 37 nie są również zobowiązane osoby, których dotyczy tak zwany PIT zerowy, czyli osoby objęte ulgą dla młodych. Dotyczy to osób uzyskujących dochody od pracodawcy, które nie ukończyły jednak 26 roku życia. Warunkiem tego jednak są przychody nieprzekraczające w danym roku podatkowym określonej prawnie kwoty. W takim przypadku, osoby te są zwolnione z odprowadzania podatku, dlatego jeżeli płatnik nie uiścił zaliczek do urzędu skarbowego, osoba taka nie ma obowiązku rozliczania formularza PIT 37. Jeżeli jednak dana osoba uzyskuje również inne przychody, których opodatkowanie określa określony przez ministerstwo finansów ryczałt od przychodów ewidencjonowanych bądź podatek liniowy, formularz ten należy wypełnić łącznie z PIT 28. W przypadku konieczności wypełnienia tej deklaracji podatkowej, warto jednak wcześniej poznać ulgi w PIT 37, które określają konkretne grupy osób uprawnionych do skorzystania z odliczenia pewnej kwoty od podatku. 

 • Czy jest jeszcze ktoś, kto nie wierzy w moc eventów firmowych? Agencja eventowa podpowiada, jak przygotować event roku!
  Czy jest jeszcze ktoś, kto nie wierzy w moc eventów firmowych? Agencja eventowa podpowiada, jak przygotować event roku!

  Imprezy firmowe to w ostatnich latach coraz częściej wybierana przez pracodawców forma pogłębiania relacji z pracownikami i klientami. Event firmowy to nie tylko okazja do spędzenia wspólnie czasu poza biurem i zabawy.

  Written on czwartek, 19 maj 2022 14:36
 • Co to jest astaksantyna?
  Co to jest astaksantyna?

  Astaksantyna  jest związkiem chemicznym zaliczanym do grupy ksantofili - pochodnych tlenowych karotenów. Występuje naturalnie w przyrodzie - jest produktem syntezy grzybów i innych mikroorganizmów. Ważnym jest fakt, że nie wytwarza go nasz organizm. 

  Written on środa, 18 maj 2022 13:21
 • Dobra praca bez wychodzenia z domu, czyli jak znaleźć pracę przez Internet
  Dobra praca bez wychodzenia z domu, czyli jak znaleźć pracę przez Internet

  Nadchodzące zmiany w życiu zawodowym to zawsze stres i silne emocje, które mogą nieco przytłaczać. Nie warto jednak tracić chęci do działania, bo nowa praca czeka na Ciebie na ekranie komputera.

  Written on poniedziałek, 16 maj 2022 07:00
 • Laweta Magdeburg Niemcy, czyli całodobowe wsparcie kierowców w trasie
  Laweta Magdeburg Niemcy, czyli całodobowe wsparcie kierowców w trasie

  Gdy wyruszasz w trasę, musisz liczyć się z tym, że podróż może zostać przerwana w najbardziej niespodziewanym momencie. Zdarzenia drogowe to coś, czego nie sposób przewidzieć, jednak można przygotować się na ich wypadek.

  Written on środa, 11 maj 2022 13:04
 • Gryka - zastosowanie, skład i właściwości odżywcze
  Gryka - zastosowanie, skład i właściwości odżywcze

  Gryka stanowi rodzaj zboża, mającego szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, ze względu na cenne właściwości zdrowotne. Jest źródłem białka wysokiej jakości, a także aminokwasów egzogennych.

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 16:41
 • Sąd Najwyższy po raz kolejny po stronie frankowiczów
  Sąd Najwyższy po raz kolejny po stronie frankowiczów

  W dniu 28 kwietnia 2022 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, której skutki mogą być istotne przede wszystkim dla frankowiczów-przedsiębiorców (a dokładniej: kredytobiorców, którzy nie mają statusu konsumenta).

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 08:31
 • Jak przygotować niemowlę na wiosenny spacer!
  Jak przygotować niemowlę na wiosenny spacer!

  Wiosna to okres w roku, na który wszyscy czekają z utęsknieniem. Mimo że czasem nieprzewidywalna, wietrzna lub bardzo zimna, wiosna to czas, kiedy spacery z maluszkiem pozwalają na budowanie naturalnej bariery ochronnej organizmu. 

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 08:27