poniedziałek, 24 styczeń 2022 18:59

Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem trenowania tenisa?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
buty tenisowe męskie buty tenisowe męskie pexels

Nie każdy wie, że tenis jest bardzo wymagającą dyscypliną sportową. Bez wątpienia, by ją uprawiać, trzeba się dobrze przygotować. To bardzo ważne, bo w przeciwnym razie nawet pierwszy trening może skończyć się kontuzją. Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem trenowania tego szlachetnego sportu?

 

Odpowiednie obuwie

Na początek warto pamiętać o odpowiednim obuwiu. Jego zadanie jest bardzo ważne. Po pierwsze - zapewnia ono odpowiednią przyczepność do powierzchni kortu i zmniejsza ryzyko przypadkowego poślizgnięcia się i wywrócenia. Po drugie - buty tenisowe męskie mają miękkie dno. Dzięki temu mogą one skutecznie amortyzować podskoki. To ważne, bo dzięki temu zmniejsza się ryzyko urazu kręgosłupa. Może wydawać się to pozornie niezwiązane, ale niewłaściwe obuwie podczas treningów może być przyczyną dokuczliwego bólu, a w skrajnych wypadkach nawet urazów kręgosłupa. Z tego powodu decydując się na uprawianie jakiegokolwiek sportu, powinno zacząć się od zakupu odpowiedniego typu obuwia. Wbrew pozorom to, co możemy kupić pod ogólnym hasłem "obuwia sportowego" wcale nie nadaje się do tenisa. Pamiętajmy też, że tenis jest sportem, w którym dużą rolę odgrywa etykieta. Zwykle na kort nie wchodzi się w zwykłych ubraniach sportowych, ale w specjalnych kompletach, które są nie tylko wygodne, ale też stylowe. Obuwie tenisowe również odgrywa w nim ważną rolę i powinno być dopasowane do reszty odzieży tenisowej.

Stabilizacja stawów

Podczas gry w tenisa bardzo narażone na urazy są wszystkie stawy - zarówno u rąk, jak i u nóg. Stąd też bardzo ważna jest odpowiednia ich stabilizacja. Dobrze jest na czas treningów zakładać odpowiednio dobrane miękkie stabilizatory, które można bez trudu kupić w każdym sklepie sportowym. Szczególnie trzeba zadbać o nadgarstek dłoni serwującej... ale jeśli wiesz, że któryś Twój staw jest osłabiony i może potrzebować dodatkowego wsparcia, to nie wahaj się go także zabezpieczyć. Możesz też skorzystać z tapingu, który zostanie wykonany przez profesjonalnego fizjoterapeutę. 

Rozgrzewka jest ważna

Wiele osób wierzy, że tenis nie jest wyczerpującym fizycznie sportem. Białe koszulki i zwiewne tenisowe spódniczki sprawiają wrażenie, że ta dyscyplina nie wymaga ogromnego wysiłku. Nic bardziej mylnego. Z tego też powodu bardzo ważne jest, by przed treningiem odpowiednio się rozgrzać, a po nim wykonać kilkuminutowe rozciąganie. Jeśli chodzi o rozgrzewkę, to koniecznie trzeba zadbać o przygotowanie wszystkich stawów do wytężonej pracy. Nie wystarczy więc wykonać kilka pajacyków czy też chwilę pobiegać. Każdemu stawowi należy poświęcić przynajmniej kilka minut, ze szczególnym naciskiem na kostki (staw skokowy) oraz nadgarstki. To właśnie one podczas gry w tenisa są szczególnie narażone na kontuzje, a od ich sprawności zależy wynik gry. Podczas rozgrzewki także warto mieć na sobie buty tenisowe męskie. Dzięki nim nie uderzysz się przypadkowo w stopę i nie zrobisz sobie krzywdy. To ważne, bo w przeciwnym wypadku Twój trening może się zakończyć jeszcze zanim na dobre się zacznie.

 • Jakie kalosze dla dzieci sprawdzą się w deszczowe dni?
  Jakie kalosze dla dzieci sprawdzą się w deszczowe dni?

  Kalosze to wyjątkowe buty, które są szczególnie lubiany przez dzieci. Ze względu na to, że bywają ona kolorowe i atrakcyjna wizualnie, maluchy mogą świetnie się w nich bawić. Dodatkowo dzięki temu, że są one nieprzemakalne, zapewniają dużo frajdy podczas zabaw w deszczowe dni.

  Written on czwartek, 29 wrzesień 2022 08:42
 • Jak wybrać pierwsze kolczyki? Zalety biżuterii tytanowej
  Jak wybrać pierwsze kolczyki? Zalety biżuterii tytanowej

  Założenie kolczyków to wymagająca procedura. Dla prawidłowego gojenia się skóry istotna jest bowiem zarówno higiena samego zabiegu wykonania dziurek w uchu, jak i rodzaj noszonej biżuterii oraz sposób pielęgnacji miejsca, w którym noszony jest kolczyk.

  Written on wtorek, 27 wrzesień 2022 11:01
 • Zespól Suchego Oka - objawy, nowoczesna diagnostyka i skuteczne leczenie
  Zespól Suchego Oka - objawy, nowoczesna diagnostyka i skuteczne leczenie

  Szacuje się, że ponad jedna trzecia światowej populacji, cierpi na Zespół Suchego Oka (ZSO). Wśród osób noszących szkła kontaktowe, ten odsetek jest jeszcze wyższy, bo sięga aż trzech czwartych mieszkańców globu. Jeśli chodzi o Polskę, to z tym schorzeniem boryka się około 60% pacjentów zgłaszających się do poradni okulistycznych.

  Written on poniedziałek, 26 wrzesień 2022 10:43
 • Pościel na każdą porę roku
  Pościel na każdą porę roku

  Obecnie w sklepach z tekstyliami domowymi można znaleźć wiele propozycji dotyczących pościeli

  Written on poniedziałek, 26 wrzesień 2022 09:50
 • Potrzebujesz dodatkowej przestrzeni? Wynajmij magazyn samoobsługowy!
  Potrzebujesz dodatkowej przestrzeni? Wynajmij magazyn samoobsługowy!

  Rynek magazynowy w Polsce rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Świadczone w jego ramach usługi przybierają różne formy. Jedną z nich jest wynajem magazynów samoobsługowych. Usługa ta powstała z myślą o osobach prywatnych oraz niedużych firmach.

  Written on środa, 21 wrzesień 2022 10:14
 • Jak wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie na kupujących dom - 3 ciekawe wskazówki
  Jak wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie na kupujących dom - 3 ciekawe wskazówki

  Sprzedawcy domów mogą napotkać kupujących z różnych środowisk. Sprzedawcy nieruchomości chcą znaleźć jak najlepszych nabywców dla swojej oferty .

  Written on sobota, 17 wrzesień 2022 11:48
 • Pierwszy wyjazd opiekunki do Niemiec – jak się przygotować?
  Pierwszy wyjazd opiekunki do Niemiec – jak się przygotować?

  Wyjeżdżasz po raz pierwszy do pracy w opiece w Niemczech? Z pewnością towarzyszy Ci ekscytacja, ale też i spora dawka stresu.

  Written on sobota, 17 wrzesień 2022 11:44