poniedziałek, 24 styczeń 2022 18:59

Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem trenowania tenisa?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
buty tenisowe męskie buty tenisowe męskie pexels

Nie każdy wie, że tenis jest bardzo wymagającą dyscypliną sportową. Bez wątpienia, by ją uprawiać, trzeba się dobrze przygotować. To bardzo ważne, bo w przeciwnym razie nawet pierwszy trening może skończyć się kontuzją. Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem trenowania tego szlachetnego sportu?

 

Odpowiednie obuwie

Na początek warto pamiętać o odpowiednim obuwiu. Jego zadanie jest bardzo ważne. Po pierwsze - zapewnia ono odpowiednią przyczepność do powierzchni kortu i zmniejsza ryzyko przypadkowego poślizgnięcia się i wywrócenia. Po drugie - buty tenisowe męskie mają miękkie dno. Dzięki temu mogą one skutecznie amortyzować podskoki. To ważne, bo dzięki temu zmniejsza się ryzyko urazu kręgosłupa. Może wydawać się to pozornie niezwiązane, ale niewłaściwe obuwie podczas treningów może być przyczyną dokuczliwego bólu, a w skrajnych wypadkach nawet urazów kręgosłupa. Z tego powodu decydując się na uprawianie jakiegokolwiek sportu, powinno zacząć się od zakupu odpowiedniego typu obuwia. Wbrew pozorom to, co możemy kupić pod ogólnym hasłem "obuwia sportowego" wcale nie nadaje się do tenisa. Pamiętajmy też, że tenis jest sportem, w którym dużą rolę odgrywa etykieta. Zwykle na kort nie wchodzi się w zwykłych ubraniach sportowych, ale w specjalnych kompletach, które są nie tylko wygodne, ale też stylowe. Obuwie tenisowe również odgrywa w nim ważną rolę i powinno być dopasowane do reszty odzieży tenisowej.

Stabilizacja stawów

Podczas gry w tenisa bardzo narażone na urazy są wszystkie stawy - zarówno u rąk, jak i u nóg. Stąd też bardzo ważna jest odpowiednia ich stabilizacja. Dobrze jest na czas treningów zakładać odpowiednio dobrane miękkie stabilizatory, które można bez trudu kupić w każdym sklepie sportowym. Szczególnie trzeba zadbać o nadgarstek dłoni serwującej... ale jeśli wiesz, że któryś Twój staw jest osłabiony i może potrzebować dodatkowego wsparcia, to nie wahaj się go także zabezpieczyć. Możesz też skorzystać z tapingu, który zostanie wykonany przez profesjonalnego fizjoterapeutę. 

Rozgrzewka jest ważna

Wiele osób wierzy, że tenis nie jest wyczerpującym fizycznie sportem. Białe koszulki i zwiewne tenisowe spódniczki sprawiają wrażenie, że ta dyscyplina nie wymaga ogromnego wysiłku. Nic bardziej mylnego. Z tego też powodu bardzo ważne jest, by przed treningiem odpowiednio się rozgrzać, a po nim wykonać kilkuminutowe rozciąganie. Jeśli chodzi o rozgrzewkę, to koniecznie trzeba zadbać o przygotowanie wszystkich stawów do wytężonej pracy. Nie wystarczy więc wykonać kilka pajacyków czy też chwilę pobiegać. Każdemu stawowi należy poświęcić przynajmniej kilka minut, ze szczególnym naciskiem na kostki (staw skokowy) oraz nadgarstki. To właśnie one podczas gry w tenisa są szczególnie narażone na kontuzje, a od ich sprawności zależy wynik gry. Podczas rozgrzewki także warto mieć na sobie buty tenisowe męskie. Dzięki nim nie uderzysz się przypadkowo w stopę i nie zrobisz sobie krzywdy. To ważne, bo w przeciwnym wypadku Twój trening może się zakończyć jeszcze zanim na dobre się zacznie.

 • Kurtki jesienne damskie propozycje na sezon 2023
  Kurtki jesienne damskie propozycje na sezon 2023

  Kurtki jesienne damskie to nieodzowny element garderoby każdej kobiety, która ceni sobie styl i komfort w chłodniejsze dni. Kurtki jesienne damskie mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak bawełna, wełna, skóra, poliester czy nylon. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego warto dopasować kurtkę do swoich potrzeb i upodobań.

  Written on środa, 20 wrzesień 2023 18:34
 • Skuteczna integracja pracowników- fundament trwałego sukcesu
  Skuteczna integracja pracowników- fundament trwałego sukcesu

  Integracja w firmie, jest jednym z najważniejszych elementów, które mają nieoceniony wpływ na przyszły sukces firmy. Integracja pracowników, to nie tylko budowanie relacji zawodowych, ale także tworzenie przestrzeni, w której różnorodność, indywidualne zdolności, wiedza i doświadczenie, wspólnie tworzą harmonijną całość. To klucz do tworzenia zespołu zdolnego do realizacji wspólnych celów!

  Written on środa, 20 wrzesień 2023 14:57
 • Above The Line – jak ATL marketing podnosi świadomość marki?
  Above The Line – jak ATL marketing podnosi świadomość marki?

  Przedsiębiorcy na co dzień stosują strategie marketingowe, dzięki którym promują produkty i marki. Popularnym sposobem jest wzmocnienie pozycji marki poprzez dotarcie do dużej liczby odbiorców z pomocą środków masowego przekazu. Jakie zalety ma ATL marketing? Sprawdź, dlaczego warto postawić na masowe kampanie reklamowe.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 17:50
 • Materac 90x190 dla Dziecka w Szkole Podstawowej - Klucz do Zdrowego Snu i Rozwoju
  Materac 90x190 dla Dziecka w Szkole Podstawowej - Klucz do Zdrowego Snu i Rozwoju

  Sen odgrywa kluczową rolę w rozwoju dzieci i ma wpływ na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Dla dzieci w wieku szkolnym ważne jest, aby zapewnić im odpowiedni komfort podczas snu, aby mogły w pełni odprężyć się i regenerować po dniu pełnym nauki i zabawy. Wybór odpowiedniego materaca jest zatem niezwykle istotny.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 11:07
 • Klucze do sukcesu w biznesie: marketing i specjalizacja w erze cyfrowej
  Klucze do sukcesu w biznesie: marketing i specjalizacja w erze cyfrowej

  Współczesny świat biznesu jest miejscem pełnym wyzwań i możliwości. W coraz bardziej zglobalizowanym i cyfrowym środowisku sukces osiągają ci przedsiębiorcy, którzy potrafią łączyć różnorodne kompetencje. Z jednej strony, znaczenie ma agencja social media, która pozwala budować silną obecność w sieci i komunikować się z klientami. Z drugiej, szczegółowe umiejętności, takie jak montaż elewacji wentylowanych, które odpowiadają na konkretne potrzeby rynku.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 08:07
 • Dlaczego depilacja laserowa jest dziś tak bardzo popularna?
  Dlaczego depilacja laserowa jest dziś tak bardzo popularna?

  Laserowa depilacja to rewolucyjna metoda usuwania zbędnego owłosienia, która zdobywa coraz większą popularność wśród osób poszukujących trwałego rozwiązania problemu niechcianych włosków. Dlaczego więc ta metoda zdobywa serca pacjentów na całym świecie? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których laserowa depilacja jest dziś tak bardzo popularna.

  Written on wtorek, 05 wrzesień 2023 12:43
 • Diamon-service.eu - profesjonalne narzędzia dla glazurników
  Diamon-service.eu - profesjonalne narzędzia dla glazurników

  Poznaj firmę diamond-service.eu

  Written on środa, 23 sierpień 2023 14:54