poniedziałek, 06 marzec 2023 18:49

Poradnik remontowy – mądre i skuteczne wsparcie

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
poradnik remontowy poradnik remontowy Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Remont mieszkania czy domu to poważne przedsięwzięcie. I to nie tylko finansowe. Aby wszystko poszło gładko i by nie przypłacić całego procesu utratą nerwów i nadmiarem stresu, warto podejść do tematu taktycznie. Pozwoli to zaoszczędzić czas, pieniądze i zdrowie. Poradnik remontowy będzie miał w tym niemały udział.

 

Remont – nawet ten najmniejszy – to często duża próba wielu naszych umiejętności, nawet jeśli nie zajmujemy się remontem samodzielnie, a powierzyliśmy to zadanie ekipie remontowej. Malowanie, równanie ścian, często ich burzenie, wybór odpowiednich materiałów tak, by wszystko pasowało do naszej wizji nadal wymaga naszego zaangażowania – pod względem logistycznym i finansowym. Zaangażowanie jest tym większe, im więcej remontowych prac wykonujemy samodzielnie. Krótki poradnik remontowy dotyczący remontu mieszkania może okazać się w tym szerokim temacie pomocny.

Remont domu czy mieszkania – dlaczego to wyzwanie

Jak już wcześniej wspomniano, remont to wyzwanie właściwie na każdym polu. Angażuje nas zarówno czasowo, finansowo, jak i emocjonalnie. Poza tym zanim remont rozpocznie się pełną parą, trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie się do niego. Jednym z punktów, od którego należy zacząć, jest na przykład zamówienie pod wskazany adres kontenera na gruz. A to dlatego, że tzw. efektów ubocznych naszego remontu nie można wyrzucać do na przykład wspólnej pergoli. Warto też – a nawet należy – w przypadku remontów obejmujących burzenie ścian, zgłosić ten fakt do administracji. Jeśli zależy nam na dobrych relacjach z sąsiadami, czy też po prostu chcemy zachować się, jak należy, warto o tym, że będziemy robić remont, uprzedzić sąsiadów. Jeśli wykonujemy kapitalny remont domu czy mieszkania, dobrze też zadbać o swoją czasową przeprowadzkę w inne miejsce. Należy też odpowiednio zabezpieczyć pozostające na czas remontu w mieszkaniu meble czy sprzęty.

Remont – poradnik remontowy: plan to podstawa

Przeciągający się remont to jeden z większych koszmarów. A taka sytuacja wynika z chaosu. Dlatego też warto już na samym początku opracować plan. Powinien on dotyczyć nie tylko zakresu wykonywanych prac, ale i ich kolejności. Od czego zacząć? Warto pamiętać o tym, że remont należy zaczynać od prac rozbiórkowych, potem wykonywane są prace instalacyjne, w tym momencie warto też zrobić montaż nowych drzwi i okien. W następnej kolejności czekają prace murarskie i tynkarskie oraz kładzenie płytek i podłóg. Potem można wziąć się do malowania ścian i sufitów. Przedostatni etap to prace wykończeniowe, czyli montowanie listew czy karniszy. Na sam koniec do tak wyremontowanych pomieszczeń wjeżdżają meble i sprzęty RTV oraz AGD. 

Wybór ekipy remontowej – poradnik remontowy

Jeśli nie czujemy się z jakichś względów na siłach, by zrobić remont domu czy mieszkania samodzielnie, warto zaufać ekipie remontowej. Dobrze zadbać o to, by była to ekipa z doświadczeniem, która ma udokumentowane, np. na zdjęciach, efekty swoich prac. To prosty sposób weryfikacji. Wiarygodne w związku z tym są ekipy mające swoje strony internetowe, na których jest jasno określony cennik. Ekipa remontowa powinna być też skłonna do rozmów przed samym remontem, tak by jasno określić oczekiwania jednej ze stron i możliwość ich realizacji z drugiej strony. Konieczne jest też ustalenie ram czasowych, w których remont powinien się zamknąć. 

Remont to szeroki temat i – mimo wszystko – zawierający wiele indywidualnych aspektów. Warto w tym temacie zasięgnąć jeszcze więcej informacji totaldecor.pl/poradnik-remontowy.