poniedziałek, 13 maj 2024 15:38

Pożar w szczecińskim zakładzie recyklingu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pożar w Szczecinie Pożar w Szczecinie fot: pixabay

W godzinach porannych na terenie zakładu recyklingu w Szczecinie doszło do niebezpiecznego incydentu. W wyniku rozszczelnienia instalacji technicznej w zbiorniku soli potasowej z siarką, wybuchł pożar. Jedna osoba została poszkodowana, a na miejscu interweniowały służby ratunkowe.

Czego się dowiesz:

  • Co było przyczyną pożaru w zakładzie recyklingu w Szczecinie?
  • Jakie działania podjęły służby ratunkowe na miejscu zdarzenia?
  • W jakim stanie jest osoba poszkodowana w pożarze?
  • Jakie środki ostrożności firma zamierza wprowadzić, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu ognia?

Wyciek niebezpiecznych substancji

Zdarzenie miało miejsce przy ulicy Kujota, gdzie wyciek stopionej soli potasowej z siarką spowodował wybuch pożaru. Gaz, wydobywający się na skutek rozszczelnienia, w połączeniu z rozgrzanym podłożem doprowadził do natychmiastowego zapłonu. Sytuację dodatkowo komplikowało położenie zakładu w bliskości portu.

Reakcja służb ratunkowych

Na miejsce zdarzenia przybyły cztery zastępy straży pożarnej oraz straż portowa. Jak informuje młodszy brygadier Tomasz Kubiak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, strażacy byli wyposażeni w specjalne uniformy chroniące przed wysoką temperaturą. Dzięki szybkiej reakcji udało się opanować sytuację, zanim doszłoby do większego rozprzestrzenienia ognia.

"Strażacy, którzy walczą z ogniem, mają na sobie specjalne uniformy, które pozwalają na pracę w temperaturze powyżej 200 stopni Celsjusza." - Tomasz Kubiak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie.

Stan poszkodowanego

Przed przybyciem straży, pracownicy zakładu podejmowali próby samodzielnego gaszenia pożaru. Jedna z osób, prawdopodobnie nawdychająca się oparów pożarowych, została poszkodowana i w dobrym stanie przetransportowana do szpitala. Firma, na której terenie doszło do zdarzenia, podjęła działania mające na celu zabezpieczenie miejsca wycieku.

Firma, w której doszło do wypadku, zaznacza, że pracuje nad dokładnym zabezpieczeniem miejsca wycieku, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i infrastrukturze zakładowej. Dodatkowe środki ostrożności mają na celu zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu ognia. Sprawa jest nadal monitorowana przez odpowiednie służby.

"Pracujemy obecnie nad dokładnym zabezpieczeniem wycieku, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym pracownikom i infrastrukturze zakładowej. Skutecznie zabezpieczono inne elementy instalacji, aby nie doszło do rozprzestrzenia pożaru." - Komunikat firmy.

źródło: tvn24.pl