poniedziałek, 03 czerwiec 2024 15:29

Sąd rodzinny rozpatrzy sprawę 16-latka, który zranił nożem ochroniarza w Szczecinie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Sąd rodzinny rozpatrzy sprawę 16-latka, który zranił nożem ochroniarza w Szczecinie Sąd rodzinny rozpatrzy sprawę 16-latka, który zranił nożem ochroniarza w Szczecinie Zdjęcie redakcyjne

Sąd rodzinny w Szczecinie przejmie sprawę 16-letniego chłopaka, który zranił nożem ochroniarza podczas imprezy nad Odrą. Postępowanie będzie prowadzone pod kątem usiłowania zabójstwa, a ze względu na wiek, nastolatkowi grozi umieszczenie w zakładzie poprawczym.

Czego siędowiesz:

  • Jakie były okoliczności ataku nożem na ochroniarza w Szczecinie?
  • Jakie konsekwencje prawne grożą 16-latkowi?
  • Jakie środki wychowawcze może zastosować sąd rodzinny?
  • Kto przekazał materiały do sądu rodzinnego?
  • Jakie są szczegóły postępowania w sprawie 16-latka?

Incydent nad Odrą

Do zdarzenia doszło około 1 w nocy podczas imprezy nad Odrą w Szczecinie. 16-latek zadał kilka ciosów nożem ochroniarzowi, który chwilę wcześniej wyprowadził go z lokalu za niewłaściwe zachowanie. Ranny pracownik ochrony trafił do szpitala. Policji szybko udało się zatrzymać nieletniego, który został umieszczony w policyjnej izbie dziecka.

Dalsze postępowanie

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Prawobrzeże przekazała materiały dotyczące sprawy do sądu rodzinnego. "Sprawca został zatrzymany. Z uwagi na jego wiek - 16 lat - odpowiada jako nieletni na podstawie ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Czyn karalny dotyczy usiłowania zabójstwa" – powiedział prokurator Piotr Wieczorkiewicz z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

"Sprawca został zatrzymany. Z uwagi na jego wiek - 16 lat - odpowiada jako nieletni na podstawie ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Czyn karalny dotyczy usiłowania zabójstwa" – prokurator Piotr Wieczorkiewicz z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Środki wychowawcze

Zgodnie z ustawą o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, sąd rodzinny może zamiast kary stosować różne środki wychowawcze. Mogą to być m.in. napomnienie, zobowiązanie do określonego postępowania, nadzór odpowiedzialny rodziców lub opiekuna nieletniego, nadzór kuratora sądowego, a w szczególnych przypadkach umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym do 21. roku życia (w wyjątkowych sytuacjach do 24. roku życia).

Sprawa 16-latka, który zranił nożem ochroniarza w Szczecinie, będzie kontynuowana przez sąd rodzinny. Nastolatek może zostać objęty różnymi środkami wychowawczymi zgodnie z ustawą o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich

źródło: GS24.pl