Spis treści:
- Próba dźwiękowa systemu alarmowego
- Rola mieszkańców w ocenie systemu
- Wskazówki dla mieszkańców dotyczące zgłoszeń
- Plany modernizacji systemu alarmowego
Próba dźwiękowa systemu alarmowego
28 listopada o godzinie 17.00 w Szczecinie odbędzie się test syren alarmowych. Próba obejmie dwa rodzaje sygnałów. Najpierw wyemitowany zostanie modulowany dźwięk trwający trzy minuty, oznaczający ogłoszenie alarmu o zagrożeniu. Następnie uruchomiony będzie ciągły dźwięk syreny, również trwający trzy minuty, który symbolizuje odwołanie alarmu. Test ma charakter próbny i nie wymaga podejmowania żadnych działań przez mieszkańców. Syreny zostaną uruchomione w ramach weryfikacji działania Akustycznego Systemu Alarmowego.
Rola mieszkańców w ocenie systemu
Władze miasta liczą na współpracę mieszkańców w ocenie słyszalności syren alarmowych. Dariusz Sadowski z Centrum Informacji Miasta zaznacza, że zebrane opinie pozwolą określić, które obszary wymagają ulepszenia systemu. Mieszkańcy mogą wskazać miejsca, gdzie sygnały są słabo słyszalne lub zupełnie niesłyszalne. To pomoże zidentyfikować ewentualne braki w systemie.
„Emitowanie wspomnianych sygnałów dźwiękowych ma na celu określenie rejonów miasta, w których sygnały są najsłabiej słyszalne” – Dariusz Sadowski, Centrum Informacji Miasta.
Wskazówki dla mieszkańców dotyczące zgłoszeń
Mieszkańcy proszeni są o przesyłanie swoich opinii na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia należy przesłać do 1 grudnia i uwzględnić w nich:
- Dokładną lokalizację (nazwa ulicy i numer budynku),
- Stopień słyszalności sygnałów,
- Informację o całkowitym braku słyszalności, jeśli taka sytuacja wystąpiła.
Opinie mieszkańców mają kluczowe znaczenie dla skutecznej modernizacji systemu.
Plany modernizacji systemu alarmowego
Zebrane informacje posłużą do modernizacji Akustycznego Systemu Alarmowego w Szczecinie. Na podstawie zgłoszeń miasto określi, gdzie konieczne jest zwiększenie liczby syren. Planowane zmiany mają na celu poprawę skuteczności ostrzegania mieszkańców w sytuacjach kryzysowych. Władze miasta podkreślają, że zaangażowanie mieszkańców przyczyni się do efektywności działań w kolejnych latach.