niedziela, 23 czerwiec 2024 11:35

Zagadka Wieży Baresela w Szczecinie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zagadka Wieży Baresela w Szczecinie Zagadka Wieży Baresela w Szczecinie Fot: pixabay

Wiele osób odwiedzających Zdroje poszukuje Wieży Baresela, zabytkowej konstrukcji, która nie przetrwała wojennych zawieruch. Mimo że wieża nie istnieje od 1945 roku, nadal pojawia się w przewodnikach i przyciąga turystów chcących odkryć jej historię.

Czego się dowiesz:

  • Czym była Wieża Baresela i gdzie się znajdowała?
  • Jakie są pozostałości po Wieży Baresela?
  • Dlaczego Wieża Baresela została zniszczona?
  • Kto opowiada o historii Wieży Baresela w artykule?
  • Jakie funkcje pełniła Wieża Baresela przed jej zniszczeniem?

Wciąż widoczna w przewodnikach

Każdego roku turyści pytają o Wieżę Baresela, obiekt, który został zniszczony w ostatnich dniach II wojny światowej. Archiwalne zdjęcia wieży, znajdujące się w przewodnikach, nadal wzbudzają ciekawość odwiedzających Jezioro Szmaragdowe.

Relikty przeszłości

Przewodnik z Centrum Edukacji Leśnej "Szmaragd", Przemysław Olejnik, podczas wizyty z kamerą ujawnił, że z wieży pozostały tylko niewielkie fragmenty cegieł i część posadzki. "Stąd niewielka ilość pozostałości po tej wieży. Łatwo je przeoczyć," zauważył Olejnik, tłumacząc, że cała konstrukcja składała się z cegieł, które później zostały użyte jako materiał budowlany.

"Wiem, że możecie czuć się rozczarowani... Wieża Baresela praktycznie cała składała się z cegieł. Zostały one wtórnie wykorzystane jako materiał budowlany. Stąd niewielka ilość pozostałości po tej wieży. Łatwo je przeoczyć" – Przemysław Olejnik.

Pamiątka w krajobrazie i pamięci

Chociaż struktura fizyczna Wieży Baresela już nie istnieje, jej obecność w kulturze i historii regionu jest nadal znacząca. Oprócz funkcji widokowej, wieża, zbudowana przez Johanna Baresela, była popularnym miejscem spotkań dzięki znajdującej się obok restauracji. Podczas II wojny światowej służyła jako punkt obserwacyjny, a jej zniszczenie miało zapobiec wykorzystaniu jej przez nadciągające wojska sowieckie.

Historia Wieży Baresela w Zdrojach jest przypomnieniem o zmienności krajobrazu i o tym, jak przeszłość nadal żyje w świadomości lokalnej społeczności oraz odwiedzających. Pomimo że wieża nie istnieje, to zainteresowanie nią oraz przeszłość tego miejsca nadal fascynują turystów i historyków.

źródło:  W Szczecinie