Tym samym coraz częściej myślimy o dalekich podróżach i wypoczynku w dalekich zakątkach świata. Czasami jednak zapominamy o dopięciu wszystkich formalności – w tym wyrobieniu dokumentu paszportowego. Właśnie o tym opowiemy w dzisiejszym artykule.
Gdzie wyrabia się paszport?
W celu wyrobienia dokumentu paszportowego należy udać się do dowolnego punktu czy też biura paszportowego. Takich placówek na terenie kraju znajdziemy blisko setki. A zatem bez trudu powinniśmy zlokalizować takie miejsce dosyć blisko naszego miejsca zamieszkania. Tutaj dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musimy wybierać biura paszportowego najbliższego miejsca zamieszkania lub zameldowania – mamy pełną dowolność. Jednocześnie musimy pamiętać, że paszport możemy odebrać w tym samym punkcie, w którym składaliśmy dokumenty. Niestety paszportu nie wyrobimy przez internet i nie obejdzie się bez osobistej wizyty w biurze paszportowym.
Ile kosztuje wyrobienie paszportu?
Za wyrobienie dokumentu paszportowego musimy zapłacić 140 złotych. Jest to bazowa stawka bez żadnych ulg i zniżek. Te przysługują m.in. uczniom, studentom, emerytom, rencistom czy osobom niepełnosprawnym, a także podopiecznym tzw. MOPS-ów. Bardzo ważne jest, aby przy dokonywaniu opłaty za paszport, zachować dowód płatności, ponieważ jest on niezbędny i stanowi obowiązkowy załącznik do wniosku paszportowego. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? Oprócz wniosku i dowodu uiszczenia opłaty za paszport, musimy dysponować także fotografią paszportową i dowodem osobistym. Więcej informacji na temat dokumentu paszportowego można znaleźć na stronie joblife.pl.
Czas oczekiwania na paszport
Zgodnie z prawem, okres oczekiwania na dokument paszportowy wynosi do 30 dni. W skrajnych sytuacjach okres ten może ulec wydłużeniu do dwóch miesięcy. Jest to całkiem długo, jeżeli podróż planujemy niebawem, np. korzystając z oferty last minute. Czy można w jakikolwiek sposób przyspieszyć ten proces? Jedynym ratunkiem może być wyrobienie dokumentu paszportowego. Ten wydawany jest najszybciej jak to możliwe, lecz posiada skróconą ważność do 12 miesięcy.