środa, 10 sierpień 2022 08:19

Jak pozbyć się rozstępów i blizn po rozstępach?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Laser frakcyjny co2 Laser frakcyjny co2 pixabay

Gwałtowny przyrost masy ciała, szybki wzrost, ciąża, jak i inne, rozmaite czynniki to najczęstsze przyczyny pojawienia rozstępów na skórze. 

Te małoestetyczne zmiany powstają na skutek nadmiernego rozciągnięcia skóry i przerwania części włókien kolagenowych. Nie wyglądają efektownie, dlatego osoby, które je mają, najczęściej próbują się ich pozbyć. Jak zatem skutecznie można to zrobić?

Co to są rozstępy skórne i skąd się biorą?

Rozstępy to nic innego jak zmiany skórne, wyglądem nieco przypominające blizny. Najczęściej pojawiają się w wyniku uszkodzeń włókien kolagenowych. W początkowej okresie przybierają postać kilkucentymetrowych, ciemnoczerwonych linii. Układają się one najczęściej prostopadle do kierunku napięcia skóry. W fazie zapalnej potrafią nieprzyjemnie swędzić i piec. Z czasem zmieniają zabarwienie i stają się lekko wklęsłe, perłowobiałe. Rozstępy stanowią poważny problem estetyczny. Na szczęście można się ich pozbyć, stosując specjalistyczne zabiegi kosmetologiczne.

Skuteczne zabiegi, dzięki którym można pozbyć się rozstępów

Laser frakcyjny co2 to jedno z najskuteczniejszych urządzeń, jakie jest wykorzystywane do usuwania rozstępów i blizn po nich. Wiązka promieni emitowanych przez laser dociera w głąb skóry i uszkadza zdegenerowane włókna kolagenowe. Stymuluje procesy regeneracyjne i pobudza komórki skóry do produkcji prawidłowych włókien kolagenowych. Laser ma również wpływ na naskórek. Uszkadza nabłonek, który pokrywa rozstępy i powoduje, że w jego miejscu pojawia się prawidłowy, taki, jak na zdrowej skórze.

Nie tylko zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego co2 są polecane przy rozstępach. Wysoką skuteczność wykazuje również karboksyterapia. Zabieg ten polega na podskórnym oraz śródskórnym podawaniu odpowiednich dawek dwutlenku węgla, Wstrzykuje się go tkankę skórną za pomocą igły. Gaz ten ma wyjątkowe działanie. Powoduje rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych. Przyczynia się również do powstania nowej ich sieci. To wszystko sprawia, że przepływ krwi znacznie się zwiększa, a tym samym ilość tlenu i substancji odżywczych transportowanych przez nią. Następuje pobudzenie procesów wytwarzania kolagenu i elastyny w skórze. Staje się ona bardziej elastyczna i lepiej ukrwiona, a rozstępy są mniej widoczne.

Zabiegiem przynoszącym doskonałe efekty w walce z rozstępami jest radiofrekwencja mikroigłowa ultrafrax RF. Podczas jego trwania wykorzystywane są fale radiowe o określonej częstotliwości. Wnikają one w głąb skóry i ją podgrzewają. W wyniku efektu termicznego włókna kolagenowe ulegają obkurczeniu. Ich napięcie się zwiększa, a dzięki temu skóra staje się bardziej jędrna. Działanie fal radiowych jest dodatkowo potęgowane przez nakłucia skóry za pomocą igieł. Powstające w ten sposób mikrouszkodzenia stymulują procesy regeneracyjne. Seria zabiegów z wykorzystaniem radiofrekwencji mikroigłowej ultrafrax RF to skuteczny sposób, aby szybko się pozbyć małoestetycznych rozstępów.