Styl aranżacji wnętrz, który wybierzemy, zależy w głównej mierze od naszych preferencji i gustu. Istnieje wiele różnych stylów, które możemy zastosować podczas projektowania naszego lokum takich jak nowoczesny, klasyczny, rustykalny, minimalistyczny, skandynawski czy industrialny.
Aranżacja wnętrz to wbrew pozorom spore wyzwanie. To, jaki efekt uzyskamy, zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz charakteru pomieszczenia, które chcemy urządzić. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji, warto przemyśleć kilka kwestii, takich jak funkcjonalność pomieszczenia, dostępność naturalnego światła, a także budżet przeznaczony na inwestycję.
Co wziąć pod uwagę wybierając styl aranżacji wnętrz?
Przy wyborze stylu aranżacji wnętrz warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim zastanówmy się, jakie będzie przeznaczenie pomieszczenia. Wiadomo, że styl, który zaplanujemy w sypialni, może się nieco różnić od tego w salonie czy kuchni, ze względu na to, jakie funkcje będzie pełnić dane pomieszczenie. Styl powinien także uwzględniać wielkość pomieszczenia — w małych pomieszczeniach zwykle zaleca się stosowanie jasnych kolorów i minimalistycznych rozwiązań, natomiast w większych pomieszczeniach można zastosować bardziej rozbudowane koncepcje. Znaczenie ma również architektura budynku. Styl w starym budownictwie będzie inny niż w nowoczesnym apartamencie.
Ważne jest, aby styl aranżacji wnętrz był spójny i konsekwentny w całym pomieszczeniu lub w całym lokalu. Dobrze dobrany może wpłynąć na jakość naszego życia oraz stworzyć przyjemną atmosferę w pomieszczeniach.
Jak łączyć różne style we wnętrzu?
Jeśli nie jesteśmy zdecydowani na jeden konkretny styl, możemy poeksperymentować i spróbować je ze sobą połączyć. Może to być trudne, ale z pewnością jest możliwe. Wystarczy trzymać się kilku przydatnych wskazówek, które pomogą stworzyć spójną aranżację.
Na początku dużym ułatwieniem jest wybór jednego stylu, który będzie dominujący w naszym wnętrzu i będzie naszą bazą. Wtedy możemy bez problemu dobierać dodatki zaczerpnięte z innych stylów, aby uzyskać ciekawy kontrast. Na przykład, jeśli wybierzemy styl skandynawski jako nasz główny, możemy dodać akcenty industrialne lub vintage, aby urozmaicić aranżację. Dobrze, jeśli zdecydujemy się na jedną lub dwie podstawowe barwy i będziemy ich używać we wszystkich elementach dekoracyjnych. To pozwoli zachować spójność, nawet jeśli dodamy do niego akcesoria z innych stylów. Nie musimy przy tym bać się mieszania różnych tekstur, takich jak drewno, metal, szkło czy tkaniny. Możemy na przykład dodać do minimalistycznej aranżacji kanapę z miękkiego materiału lub koc z grubego włókna.
Co to jest styl eklektyczny?
Styl eklektyczny we wnętrzach to podejście do projektowania, które łączy różne style, epoki i trendy w jednym pomieszczeniu, tworząc unikalną i spójną aranżację. Charakterystyczne jest to, że pozwala on na swobodne łączenie różnych mebli, dodatków, kolorów i faktur, nie zwracając uwagi na to, czy pochodzą z tego samego stylu, czy też nie. Styl eklektyczny umożliwia wykorzystanie różnych elementów, które razem tworzą ciekawą i harmonijną całość. W takim wystroju nie ma jednego, dominującego stylu, co daje ogromną swobodę i możliwość personalizacji przestrzeni według gustu i preferencji właściciela. Styl eklektyczny jest doskonałym sposobem na wyrażenie własnej kreatywności, dzięki czemu każde pomieszczenie staje się unikalne i oryginalne.
Jak połączyć styl nowoczesny ze starym?
Połączenie stylu starego z nowym może stworzyć niezwykle interesujący i unikalny wystrój naszego wnętrza. Harmonijny efekt, uzyskamy na kilka sposobów. Możemy połączyć starą i nową architekturę, zachowując elementy architektoniczne z dawnych czasów. Niezwykle ciekawą perspektywą są stuletnie belki, kamienne ściany, detale w drzwiach, podłogach czy sufitach połączone z nowymi elementami, takimi jak nowoczesne lampy, meble lub dekoracje.
Nie bójmy się łączyć starego stylu mebli z nowymi tkaninami lub tapicerkami. Stare meble z antykwariatu doskonale nadają się do renowacji. Możemy z powodzeniem nadać im nowe życie, wymieniając tkaniny, zgodne z kolorystyką reszty pomieszczenia. Dla lepszych efektów możemy wykorzystać nowoczesne kolory, takie jak szarość, biel, czerń lub pastele i połączyć je z ciepłymi odcieniami, takimi jak złoto, beż lub brąz, które odzwierciedlają styl z przeszłości. Ciekawym połączeniem będą także nowoczesne, minimalistyczne meble z rustykalnymi dekoracjami, takimi jak kute żyrandole, kolorowe tkaniny i dekoracje z naturalnych materiałów, takie jak drewno, len czy kamień. Wykorzystajmy również akcenty ze sztuki czy zabytków — dodanie do wnętrza akcentów, takich jak obrazy, rzeźby, stare zdjęcia czy antyki, wprowadzą unikalny charakter i klimat do pomieszczenia.
Ważne jest, aby zachować równowagę między elementami starymi i nowymi, a także mieć na uwadze spójność danej przestrzeni. Kreatywność i wyobraźnia w połączeniu z dobrym smakiem i umiejętnościami mogą stworzyć niepowtarzalny wystrój wnętrza, łączący w sobie tradycję z nowoczesnością.
Profesjonalne projektowanie wnętrz
Czasem zdarza się, że mamy trudności z wyborem odpowiedniego stylu aranżacji wnętrz. Wtedy warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz. Taki specjalista będzie w stanie zrozumieć nasze preferencje oraz potrzeby i zaproponować styl, który będzie idealnie dopasowany do naszego gustu oraz stylu życia. Architekt wnętrz ma dużą wiedzę na temat najnowszych trendów i materiałów oraz doświadczenie, co pozwala na stworzenie pięknej i funkcjonalnej przestrzeni. Współpraca z fachowcem to dobra inwestycja w komfort i estetykę naszego wymarzonego lokum, a dodatkowo możemy mieć pewność, że zmieścimy się w budżecie. Jeśli szukasz kreatywnych projektantów w Krakowie to koniecznie skontaktuj się z Quality Investment.