Na szczęście skutecznie potrafią temu zaradzić nawiewniki okienne, zapewniające wnętrzu optymalny dopływ powietrza wysokiej jakości. Montuje się je w oknach każdego typu - zarówno tych plastikowych, jak i drewnianych, czy wykonanych z aluminium. Stanowią znakomite wsparcie dla zwykłej wentylacji, zwłaszcza w miejscach, w których ona nie wystarcza. Co więcej, spełniają bardzo istotną funkcję nie tylko latem, ale również zimą, wówczas, gdy w sposób szczególny należy chronić pomieszczenia przed wyziębieniem, którego bezpośrednią konsekwencją jest konieczność ponoszenia wyższych kosztów ogrzewania.
Nawiewniki okienne - sposób działania
Nawiewniki okienne ciśnieniowe działają w stosunkowo prosty sposób. Sedno ich pracy stanowi różnica ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. To od niej zależy ilość napływającego powietrza, jakie zostaje dostarczane do wnętrza w przypadku nawiewników samoregulujących. Wzrost różnicy ciśnienia przekłada się w prosty sposób na zwiększenie ilości powietrza w domu. Granicę stanowi punkt, w którym wydajność urządzenia osiąga swoje najwyższe możliwości. Nawietrzaki nierzadko są zaopatrzone również w mechanizm ręcznej regulacji, dzięki któremu samemu można decydować o zwiększeniu lub zmniejszeniu napływu. Dodatkowe funkcje, takie jak tłumik hałasu, którego rolę pełni specjalna gąbka, wytłumiająca drgania akustyczne w ciągu powietrza, jakie jest przepuszczane przez instalację, aerostat, spełniający zadanie stabilizujące, przesłony - pozwalają na osiągnięcie maksymalnych korzyści z zastosowania tego typu instalacji w domu. Dzięki użyciu do jego produkcji materiałów najwyższej jakości, nabywca może mieć pewność, że zakupiony przez niego nawiewnik posłuży mu długie lata, przy właściwym obchodzeniu się z nim i odpowiedniej konserwacji.
Nawiewniki okienne - koszty, dlaczego warto?
Jednym z czynników, jaki często biorą pod uwagę osoby planujące zakup nawietrzaków, jest ich koszt. Należy przy tym zwrócić uwagę, że rozkłada się on inaczej w przypadku nabycia wraz z oknami bezpośrednio u ich producenta lub w punkcie sprzedaży, a inaczej, gdy są dokupowane oddzielnie do już istniejących okien. W zasadzie jest to wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za sztukę. Nie jest to wiele, zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę liczne korzyści, jakie idą w parze z użytkowaniem tego typu rozwiązań. Oprócz już wymienionych funkcji, nawiewniki okienne stanowią również bardzo dobrą ochronę przed rozwojem grzyba na ścianie, ponieważ w odpowiednio wentylowanym pomieszczeniu nie znajdzie on warunków do bytowania, jak to się zdarza przy nierównomiernie rozprowadzanym ogrzewaniu. Na pewno warto zainwestować w efektywną wymianę ciepła w budynkach każdego rodzaju.