Muszą jednak utrzymać ciężar tafli szkła w nieco inny sposób. Ponadto powinny być dobierane w taki sposób, aby stanowiły spójny element aranżacji wnętrza.
Rozwiązania stosowane podczas montażu drzwi muszą być dostosowane do konkretnego materiału. Ma to szczególne znaczenie podczas używania szkła. Okucia do drzwi szklanych są podobne w budowie do tych, które są używane podczas instalacji drzwi wykonanych z drewna. Muszą jednak utrzymać ciężar tafli szkła w nieco inny sposób. Ponadto powinny być dobierane w taki sposób, aby stanowiły spójny element aranżacji wnętrza.
Materiały i wyposażenie drzwi
Drzwi mogą być wykonane w całości lub tylko w części ze szkła. Ta pierwsza opcja dotyczy zarówno drzwi otwieranych, jak i przesuwnych czy obrotowych. Tego rodzaju produkty są nazywane całoszklanymi. Ich prawidłowe funkcjonowanie wymaga dostosowania elementów takich jak zawiasy, zamki, klamki i uchwyty. W wielu przypadkach dostępne są gotowe zestawy, co ułatwia montaż i zachowanie bezpieczeństwa, zwłaszcza podczas długiej eksploatacji.
Okucia do drzwi szklanych przeznaczone do ich utrzymywania to zawiasy. Powinny być odpowiednio wytrzymałe i uwzględniać duży ciężar jednolitej tafli szkła. Muszą mieć rozwiązania gwarantujące trwałe i bezpieczne mocowanie. W przypadku drzwi z ościeżnicami metalowymi zazwyczaj montowane są zawiasy jednoosiowe, które mają konstrukcję dzieloną. Do ich zamocowania należy wykonać dwa otwory o średnicy około 15-18 milimetrów. Tego rodzaju zawiasy mogą być używane do drzwi szklanych o maksymalnej masie 60 kilogramów.
Różne sposoby montażu
Drzwi mogą być montowane bez ościeżnic lub w ściankach działowych. W takiej sytuacji trzeba je wyposażyć w okucia narożne. Spełniają funkcję dolnego zawiasu i działają razem z zamykaczem, który może być instalowany w podłodze. Taki zestaw może utrzymać drzwi o wadze nawet 200 kilogramów. Okucia do drzwi szklanych narożne można w różny sposób regulować, co ułatwia montaż, szczególnie na ograniczonej przestrzeni. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie drzwi o szerokości nawet 1300 milimetrów. Niektóre okucia mogą być instalowane w taki sposób, że górny zawias umieszczony jest w ścianie lub suficie, a dolny w posadzce.
W sklepach można znaleźć też okucia, które nie wymagają modyfikacji samych drzwi. Zazwyczaj używany jest wtedy specjalny uchwyt do drzwi szklanych, w których osadzone jest skrzydło. Dodatkowo montowane są uszczelki, które stanowią całość z dopasowanym wkrętem. Z drugiej strony zawias jest instalowany w ościeżnicy. Ten sposób jest stosowany w zawiasach krytych, podczas montażu drzwi przylgowych. Jest to popularne rozwiązanie ze względu na możliwość ukrycia całego mechanizmu, co pozwala zachować większą estetykę wnętrza. Okucia wyposażone w uchwyt do drzwi szklanych zapewniają kąt 180 stopni oraz opcję regulacji zarówno w poziomie, jak i pionie. Dzięki temu są to elementy możliwe do użycia w każdym pomieszczeniu, niezależnie od rozmiaru i przeznaczenia.