środa, 01 luty 2023 18:23

Jak odnowić drewnianą podłogę?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Cyklinowanie podłogi Cyklinowanie podłogi pexels

Z całą pewnością możemy przyznać, że drewniane podłogi wracają do łask. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie, mimo iż inwestycja w posadzkę wykonaną z drewna, niejednokrotnie wiąże się ze swoją wydatkiem. Jednak ponadczasowe piękno tego materiału przemawia za jego wyborem.

 

 Dodatkowo możemy mieć pewność, że nawet po wielu latach intensywnej eksploatacji naszej posadzki, będziemy mogli ją odnowić. Oczywiście istnieją różne domowe sposoby, które w pewnym stopniu pomogą nam z tym, by nasza podłoga wyglądała o wiele lepiej, niż w momencie, kiedy jest już zniszczona, ale tak naprawdę tylko i wyłącznie cyklinowanie drewna może przywrócić jego dawny blask. jak tego dokonać? Co powinniśmy wiedzieć na ten temat? Tego dowiecie się z dalszej części naszego tekstu.

Dlaczego warto wybrać drewno na naszą posadzkę?

Bez względu na to, że decydujemy się na inwestycję w deski z litego drewna, czy także wybieramy fantazyjne parkiety, drewno okazuje się być świetnym wyborem na naszą posadzkę. Ten naturalny surowiec ceniony jest z wielu względów. Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, o czym mówiliśmy już wyżej, a mianowicie możliwości nawet wielokrotnego odnawiania i renowacji tego surowca. Oczywiście wszystko zależy od stanu podłogi, a także grubości wybranych desek lub klepek. Co więcej, drewno jest surowcem niezwykle uniwersalnym, dlatego też tak chętnie i wybieramy na wykończenie naszych podłóg. Decydując się na podłogę wykonaną z drewna, będziemy mogli finalnie wybrać różnorodne aranżacje wnętrz. Dodatkowo należy również docenić fakt, że odpowiednie zabezpieczenie drewna sprawi, że podłoga wykonana z tego materiału świetnie sprawdzi się nawet w kuchni i łazience, nadając tym pomieszczeniom wyjątkowego charakteru. Ponadto warto wspomnieć również o tym, że materiał ten zapewnia nam przytulną atmosferę, wyjątkowy mikroklimat, dba o zatrzymanie ciepła, a także ogranicza dźwięki z zewnątrz. Oprócz tego będzie świetnym wyborem również dla alergików.

Renowacja drewnianej podłogi w kilku krokach

Wspomnieliśmy Już o tym, że inwestycja w drewnianą podłogę to tak naprawdę świetny wybór na długie lata. Nawet w sytuacji, kiedy kupiliśmy mieszkanie z rynku wtórnego, wymagające gruntownego remontu, drewniana posadzka będzie tutaj ogromnym atutem. Wcale nie musimy decydować się na jej wymianę czy zakrywanie innym materiałem. Cyklinowanie podłogi będzie naprawdę najlepszym rozwiązaniem, gdyż pozwoli nam na ponowne uzyskanie piękna tego surowca, odsłonięcie jego podstawowych walorów i zalet, a także warto wspomnieć o tym, że będzie to znacznie niższy koszt niż w przypadku inwestycji w całkiem nową podłogę. Oczywiście należy wspomnieć o tym, że wszystko zależy od stanu drewna, gdyż wilgotne klepki nie będą mogły zostać poddane takiej renowacji.

Na początek, kiedy zdecydujemy się na to, by odnowić naszą drewnianą podłogę, powinniśmy się skupić na wyborze wykonawcy. Pamiętaj, żeby zadanie to powierzyć prawdziwym fachowcom, którzy doskonale znają się na fakturze i strukturze drewna, a także swoją pracę wykonują solidnie. Naturalnie warto odpowiednio wcześnie znaleźć takich specjalistów, w tym samym zarezerwować dogodny dla nas termin.

Mimo tego, że cyklinowanie podłogi wymaga odpowiedniego przygotowania, warto się na nie zdecydować. Koniecznie należy pamiętać o tym, że pomieszczenia, w których ma zostać przeprowadzony zabieg renowacyjny, powinny zostać całkowicie opróżnione.  Dlatego również warto odpowiednio wcześnie zaplanować remont, by tym samym znaleźć dostępną przestrzeń na przechowywanie mebli oraz innych sprzętów. Zabudowa stała może pozostać na swoim miejscu.

Cyklinowanie podłogi przeprowadza się przy użyciu specjalnej maszyny, czyli cykliniarki. W tym celu wykorzystuje się odpowiedni papier ścierny o konkretnej gradacji. Konieczność powtarzania całego cyklu zależna jest od stanu naszych podłóg. Również na etapie wykonywania renowacji naszej posadzki możliwa jest wymiana konkretny klepek, które są można zniszczone, a także uzupełnienie pojawiających się szpary. Cyklinowaną podłogę należy odpowiednio wygładzić, wypolerować, a także w końcu wybrać odpowiedni preparat zabezpieczający drewno. Niewątpliwie najpopularniejsze jest lakierowanie drewna, ale również bejcowanie i olejowanie wraca do łask.

Podsumowanie

Osobiście uważamy, że renowacja drewnianej posadzki to naprawdę dobre rozwiązanie. Mimo tego, że prace te wymagają sporego zaangażowania i organizowania naszej codzienności, warto zdecydować się na ich przeprowadzenie.