środa, 17 sierpień 2022 17:29

Materac 160x190 cm, dla osób dorosłych

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
materac 160x190 materac 160x190 pixabay

Będąc przed decyzją zakupu nowego materaca 160x190 cm do sypialni warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami jakie są obecnie na rynku.

Producenci prześcigają się z coraz nowszymi technologiami i udogodnieniami dla wygodniejszego snu. W tym artykule zastanowimy się o podpowiemy na co zwracać uwagę kupując nowy materac.

Waga osób śpiących na materacu.

W pierwszej kolejności wybierając materac warto sprawdzić czy jest on przewidziany dla wagi naszego ciała. To od wagi zależy czy potrzebujemy wzmocnionej konstrukcji czy wyższej twardości materaca. Zatem materace piankowe dobrze posłużą dzieciom jak i osobom dorosłym ale tutaj raczej waga nie powinna przekraczać 100kg, ponieważ niestety szybciej materac może się zużyć. Lepszym i trwalszym rozwiązaniem dla osób dorosłych są materace kieszeniowe i lateksowe. Zapewniają też dużo lepsze podparcie, dlatego są wygodniejsze dla użytkowników. Jeśli waga dwóch osób śpiących jest zróżnicowana należy szukać konstrukcji materaca, gdzie będzie ponad 510szt sprężyn na 1m2. Przy takiej budowie, materac pracuje punktowo nie ma tu efektu zsuwania się osoby lżejszej na cięższą.

Dostępne twardości materaca

Każdy producent może stosować odrębną skalę twardości, dlatego nie można się tylko tym sugerować przy zakupie. Przykładowo prezentujemy 4 stopniową skalę twardości, która jest dość popularna i wydaje się rozsądna. Twardość oznacza się literką H, wygląda to następująco:

 • materac H1 miękki- jest odpowiedni dla osób z wagą do 60kg
 • materac H2 średnio twardy- jest odpowiedni dla osób z wagą w przedziale 60-100kg
 • materac H3 twardy- jest odpowiedni jeśli waga przynajmniej jednej przekracza 100kg
 • materac H4 bardzo twardy- jest odpowiedni jeśli waga przynajmniej jednej osoby przekracza 120kg.

Materace mogą też być dwustronne i posiadać dwie różnej twardości zastosowane strony.

Wykończenie materaca uzależnione od twardości

Materac może posiadać zróżnicowane wykończenie uzależnione od twardości materaca. Najbardziej miękkie materace posiadają w budowie piankę visco memory, która jest plastyczna i pod wpływem ciepła ciała zapamiętuje kształty. W modelach średnio twardych warto zwrócić uwagę na wykończenie lateksowe, to przyjemny nadający materacowi niezwykłe sprężyste wykończenie. Lateks wpłynie na komfort i dobrą wentylacje materaca a dodatkowo jest trwały nie poddaje się zużyciu. W materacach twardych wykorzystuje się maty usztywniające jak kokos i trawa morska, bezpośrednio utwardzają a do tego są naturalne. Materac o bardzo twardej budowie posiada nie tylko kokos w budowie ale jest on połączony z końskim włosiem, co jest gwarancją trwałości i mocnego materaca.

Zakup materaca przez internet

W czasach w których zakupy częściej odbywają się w online, firmy produkujące materace również wkroczyły w sprzedaż internetową. U producenta będzie nie tylko taniej ale uzyskamy też fachową pomoc przy wyborze idealnego materaca dla nas. Na uwagę zasługuje sklep internetowy Godre.pl, który specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości materacy.

 • Incydent z samolotem LOT nad Szczecinem: Bezpieczne lądowanie po uderzeniu pioruna
  Incydent z samolotem LOT nad Szczecinem: Bezpieczne lądowanie po uderzeniu pioruna

  Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT doświadczył nieoczekiwanego zdarzenia, gdy piorun uderzył w maszynę nad Szczecinem. Incydent miał miejsce w poniedziałek wieczorem, a samolot musiał zawrócić do Warszawy.

  Written on wtorek, 16 kwiecień 2024 13:13
 • Szczecin na stronie życia. Tłumy w Marszu dla Życia obchodzili jubileuszową edycję
  Szczecin na stronie życia. Tłumy w Marszu dla Życia obchodzili jubileuszową edycję

  Tłumy Szczecinian przeszły ulicami miasta, by uczestniczyć w jubileuszowej, dwudziestej edycji Marszu dla Życia, wydarzeniu, które rokrocznie jednoczy społeczność w obronie najbardziej fundamentalnych wartości. Pod hasłem "Życie nie zna granic" uczestnicy wyruszyli z Jasnych Błoni, przechodząc trasę prowadzącą do szczecińskiej katedry. Za organizację odpowiadała Fundacja Małych Stópek, znana z licznych inicjatyw pro-life.

  Written on poniedziałek, 15 kwiecień 2024 15:01
 • Skazany za przestępstwa pedofilskie w rękach szczecińskiej policji
  Skazany za przestępstwa pedofilskie w rękach szczecińskiej policji

  Szczecińscy funkcjonariusze, działając na podstawie Europejskiego Nakazu Zatrzymania, zatrzymali mężczyznę poszukiwanego za przestępstwa pedofilskie. Skazany, za którym wydano międzynarodowy list gończy, został odnaleziony i aresztowany po ponad roku poszukiwań. Jego przeszłość i działania stanowią przestrogę o ciągłej potrzebie czujności w obrębie społeczności.

  Written on piątek, 12 kwiecień 2024 16:38
 • Mężczyzna w szpitalu po incydencie z grupą osób pod wpływem alkoholu na dworcu w Szczecinie
  Mężczyzna w szpitalu po incydencie z grupą osób pod wpływem alkoholu na dworcu w Szczecinie

  W okolicach dworca kolejowego w Szczecinie rozegrała się awantura, w której główną rolę odegrał 30-latek. Incydent miał miejsce w nocy z 6 na 7 kwietnia i składał się z serii wydarzeń, które skutkowały raną dla jednego z uczestników oraz koniecznością interwencji policji i pogotowia ratunkowego.

  Written on czwartek, 11 kwiecień 2024 15:42
 • Kolizja pojazdów tworzy mieszankę emocji na Krzekowie w Poznaniu
  Kolizja pojazdów tworzy mieszankę emocji na Krzekowie w Poznaniu

  Poranek 10 kwietnia na szczecińskim Krzekowie przyniósł mieszankę emocji na drodze, gdy kolizja z udziałem czterech pojazdów zakłóciła spokój ulicy Szerokiej. Około godziny 10 doszło do zderzenia samochodu ciężarowego z trzema osobówkami, tworząc krętą sztafetę metalu i frustracji. Na szczęście wszyscy kierowcy wyszli z tego incydentu bez większych obrażeń, a jeszcze większe szczęście, że wszyscy byli trzeźwi, minimalizując ryzyko poważniejszych konsekwencji.

  Written on środa, 10 kwiecień 2024 15:12
 • Integracja nowych pracowników jako sekret skutecznego wprowadzenia do zespołu
  Integracja nowych pracowników jako sekret skutecznego wprowadzenia do zespołu

  Odkryj, jak efektywna integracja nowych pracowników wpływa na sukces organizacji. Dowiedz się, w jaki sposób szkolenia, zwłaszcza z facylitacji, mogą ułatwić ten proces, budując silne, zaangażowane i produktywne zespoły.

  Written on środa, 10 kwiecień 2024 11:05
 • Tajemnicza bójka z szablą na dworcu w Szczecinie
  Tajemnicza bójka z szablą na dworcu w Szczecinie

  Zdarzenie, które miało miejsce w miniony weekend przy ulicy Kolumba w Szczecinie, w pobliżu dworca Szczecin Główny, wstrząsnęło mieszkańcami miasta. Grupa osób zaatakowała mężczyznę, co skutkowało jego ranami, koniecznością pomocy medycznej oraz tajemniczym zniknięciem ofiary.

  Written on wtorek, 09 kwiecień 2024 14:37