Każde warzywo kryje w sobie jakieś sekrety i nie chodzi tutaj o witaminy, minerały, czy wartości odżywcze. Świat warzyw obfituje w ciekawostki.
Znaczenie koloru warzyw
Kolor ma znaczenie nie tylko dla artystów, projektantów, czy dekoratorów wnętrz. W przypadku warzyw kolor łączy się ściśle z ich właściwościami zdrowotnymi. Czerwone warzywa takie jak papryka, pomidory czy pomidor wykazują korzystny wpływ na serce i układ krwionośny, ponieważ zawierają antyutleniacze, które zbijają poziom złego cholesterolu. Żółte warzywa poprawiają wygląd skóry, włosów i paznokci. Z kolei zielone warzywa stymulują pracę jelit i oczyszczają organizm z toksyn. Warzywa o fioletowym kolorze (odmiany szparagów, cebuli, ziemniaków, kapusty i kalafiora) to skarbnica zdrowia, ponieważ zawierają dużą ilość antocyjanów, które mają działanie przeciwnowotworowe i chroniące przed schorzeniami układu krążenia.
Sprawdź także ciekawostki o warzywach!
Ogórek 95% wody
Ogórek jest popularnym warzywem, który doskonale nawadnia organizm. Zawiera 95% wody, ma mało kalorii, a jako kiszony jest fantastycznym probiotykiem. Ogórek jest gorzki od ciemniejszej strony, dlatego należy go obierać od jaśniejszej strony i ściąć ciemniejszą końcówkę.
Żurawina jak piłeczka
Jak sprawdzić, czy żurawina jest dojrzała bez gryzienia? Wystarczy podobijać je na blacie kuchennym. Jeśli się odbiją się oznacza, to, że jeszcze potrzebuje czasu, aby dojrzeć.
Brzoskwinia kontra nektarynka
Nektarynki są bardzo podobne do brzoskwiń zarówno pod względem genetycznym, jak i profilu odżywczego. Różni je skórka i smak. Nektarynki nie są pokryte meszkiem jak brzoskwinie i mają cienką, gładką skórkę. Nektarynki cechują się jędrnym miąższem i bardziej słodko-cierpkim smakiem.
Zmiana koloru skóry
Ciekawostki o warzywach nie mogą się obejść bez marchewki, która jest bogata w beta- karoten. Jedzenie dużej ilości marchwi może zmienić kolor skóry. Najlepiej jeść marchewki gotowane, ponieważ zmiękcza ściany komórkowe, co umożliwia wchłanianie większej ilości beta-karotenu.
Zaleca się jedzenie 3 porcji warzyw i dwóch porcji owoców dziennie. Można je zastąpić jedną szklanką soku. Nie musimy się obawiać, że zjemy ich zbyt wiele. Warzywa zawsze korzystnie wypływają na nasze zdrowie. Można je jeść na surowo lub zrobić swoją ulubioną sałatkę, surówkę, zapiekankę. Witaminową rekordzistką jest papryka.
Więcej na: https://zdrowojemy.pl/