wtorek, 12 lipiec 2022 08:41

Jak chronić się w upały: zasady zachowania się na zewnętrz w ciepłe dni

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Twój Lekarz w Warszawie Twój Lekarz w Warszawie pixabay

Wraz z nadejściem lata ludzie coraz więcej czasu zaczynają spędzać na zewnątrz. Ktoś wyjeżdża na cały sezon za miasto, a ktoś spędza wolny czas w parkach miejskich. Jednocześnie nie zapominaj, że ciepło nie zawsze ma korzystny wpływ na ludzkie ciało.

 

Centrum "Twój Lekarz w Warszawie" zapewni Ci fachową opiekę medyczną. Eksperci powiedzą Ci, jak się zachować i czego należy się obawiać w czasie upałów.

Jak uchronić się przed złym samopoczuciem w czasie upałów

Wysoka temperatura powietrza negatywnie wpływa na zdrowie ludzi w różnym wieku. Najbardziej zagrożone są osoby z chorobami przewlekłymi. Poważne problemy mogą wystąpić u pacjentów z chorobami układu krążenia, patologiami serca itp.

Aby uchronić się przed negatywnym wpływem ciepła, powinieneś przestrzegać prostych zasad. Dzięki nim nawet w najgorętsze dni poczujesz się dobrze.

Właściwy czas na spacery

Latem lekarze zalecają spacery na zewnątrz między godziną 9:00 a 11:00 rano, a wieczorem dopiero po 19:00. Według ekspertów należy unikać spacerów na otwartym słońcu –  od 12:00 do 16:00. Ten przedział godzinowy jest uważany za najbardziej niebezpieczny.

Jeśli zdecydujesz się na taki spacer, powinieneś zamknąć wszystkie otwarte obszary ciała przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Możesz użyć filtrów przeciwsłonecznych. Pamiętaj o nakryciu głowy i poruszaj się w cieniu.

Jeśli chodzi o ubrania, powinny być tak lekkie i przestronne, na ile jest to możliwe. Lepiej wybrać ubrania, które zostały uszyte z naturalnych tkanin. W ten sposób skóra będzie oddychać, a ciało nie przegrzeje się.

Przestrzeganie reżimu wodnego

Woda jest podstawą zdrowego organizmu. Latem ludzie potrzebują jej jeszcze bardziej. W czasie upałów występuje wzmożone pocenie się, dlatego należy o tym pamiętać. Osoba powinna pić co najmniej dwa litry wody dziennie.

Utrata płynów powoduje krzepnięcie krwi, co z kolei zwiększa ryzyko zakrzepów. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób z patologiami sercowo-naczyniowymi.

Rezygnacja z aktywności fizycznej

Ruch to sport, ale należy pamiętać, że w czasie upałów nadmierna aktywność fizyczna może powodować poważne problemy zdrowotne. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy spędzają lato w kraju.

Wszystkie prace w ogrodzie powinny być wykonywane wcześnie rano lub po godzinie 19:00. Przy temperaturach powyżej 250 należy zrezygnować z aktywnego uprawiania sportu.

Podstawowe zasady, których należy przestrzegać w czasie upałów

Tak więc, aby czuć się komfortowo, a jednocześnie nie martwić się o swoje samopoczucie, należy przestrzegać następujących zasad:

 • ogranicz swój pobyt na zewnątrz w czasie upałów;
 • podczas pracy w pomieszczeniu należy zapewnić odpowiednią jego wentylację;
 • rezygnacja z aktywnego uprawiania sportu;
 • warto mieć nakrycie na głowę i lekkie ubrania;
 • picie dużej ilości wody;
 • zdrowe odżywianie – lekarze zalecają, aby w czasie upałów spożywać mniej kalorii;
 • ogranicz spożycie napojów gazowanych, alkoholu;
 • kilka razy dziennie brać zimny prysznic;
 • unikać poruszania się w transporcie publicznym.

Jeśli chodzi o reżim wodny, osoby z chorobami nerek powinny być bardzo ostrożne. Nadmierne spożywanie płynów może tylko pogorszyć sytuację.

Kto jest najbardziej zagrożony

Upały są bardzo trudne do zniesienia dla osób z nadciśnieniem i chorobą wieńcową. Stan zdrowia może również pogorszyć się u osób z cukrzycą, chorobą tarczycy, otyłością, chorobami nowotworowymi. Pacjentom z powyższymi chorobami oraz ci, którzy doznali zawału serca lub udaru mózgu, przeciwwskazana jest praca w dusznym pomieszczeniu i na otwartym słońcu. Każda aktywność fizyczna może negatywnie wpłynąć na ogólne samopoczucie. U osób z nadciśnieniem tętniczym może podwyższać się ciśnienie krwi.

Podczas upałów choroby przewlekłe zaczynają się nasilać. Takim osobom zalecane są konsultacje z lekarzami przed rozpoczęciem sezonu letniego. Być może on przepisze leki, które pomogą znieść upały bez negatywnych konsekwencji.

Pacjenci z dławicą zawsze muszą nosić ze sobą tabletkę nitrogliceryny. Osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny całkowicie zrezygnować z pracy w upalne dni. Należy zwrócić większą uwagę na reżim wodny. Wypijany płyn zwiększa objętość krążącej krwi i w związku z tym może podwyższać się ciśnienie.

Długie spacery przy palącym słońcu są przeciwwskazane u pacjentów z astmą i wrzodami. Zwiększa się ryzyko napadu astmy oskrzelowej lub zaostrzenia wrzodów żołądka. Niewiele osób wie, że aktywność fizyczna w czasie upałów jest niebezpieczna dla osób z chorobami oczu. Przy stałym przechyleniu i podnoszeniu ciężarów może wystąpić krwotok siatkówki oka. Z kolei doprowadzi to do jej oderwania.

Jeśli podczas spaceru lub pracy w czasie upałów zaczniesz odczuwać dyskomfort w okolicy serca lub zaczniesz mieć zawroty głowy, są to wskaźniki upośledzonej pracy naczyń krwionośnych. Jeśli pojawią się takie objawy, należy przerwać pracę i udać się do chłodnego miejsca.

Co robić w przypadku udaru słonecznego lub cieplnego

Nikt nie jest chroniony przed udarem słonecznym lub cieplnym. Dzieje się to tak w wyniku gwałtownych zmian ciśnienia krwi w naczyniach mózgowych.

W przypadku udaru cieplnego lub słonecznego osoba musi natychmiast przenieść się w cień. Aby krew spływała do głowy, musisz podnieść nogi. Pamiętaj też, aby monitorować oddech. Po udzieleniu pierwszej pomocy należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Ofiara przed przybyciem lekarzy musi znajdować się w chłodnym miejscu. Powinieneś rozpiąć wszystkie ubrania i podnieść głowę. Należy położyć mokry kompres na czole.

 • Kurtki jesienne damskie propozycje na sezon 2023
  Kurtki jesienne damskie propozycje na sezon 2023

  Kurtki jesienne damskie to nieodzowny element garderoby każdej kobiety, która ceni sobie styl i komfort w chłodniejsze dni. Kurtki jesienne damskie mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak bawełna, wełna, skóra, poliester czy nylon. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego warto dopasować kurtkę do swoich potrzeb i upodobań.

  Written on środa, 20 wrzesień 2023 18:34
 • Skuteczna integracja pracowników- fundament trwałego sukcesu
  Skuteczna integracja pracowników- fundament trwałego sukcesu

  Integracja w firmie, jest jednym z najważniejszych elementów, które mają nieoceniony wpływ na przyszły sukces firmy. Integracja pracowników, to nie tylko budowanie relacji zawodowych, ale także tworzenie przestrzeni, w której różnorodność, indywidualne zdolności, wiedza i doświadczenie, wspólnie tworzą harmonijną całość. To klucz do tworzenia zespołu zdolnego do realizacji wspólnych celów!

  Written on środa, 20 wrzesień 2023 14:57
 • Above The Line – jak ATL marketing podnosi świadomość marki?
  Above The Line – jak ATL marketing podnosi świadomość marki?

  Przedsiębiorcy na co dzień stosują strategie marketingowe, dzięki którym promują produkty i marki. Popularnym sposobem jest wzmocnienie pozycji marki poprzez dotarcie do dużej liczby odbiorców z pomocą środków masowego przekazu. Jakie zalety ma ATL marketing? Sprawdź, dlaczego warto postawić na masowe kampanie reklamowe.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 17:50
 • Materac 90x190 dla Dziecka w Szkole Podstawowej - Klucz do Zdrowego Snu i Rozwoju
  Materac 90x190 dla Dziecka w Szkole Podstawowej - Klucz do Zdrowego Snu i Rozwoju

  Sen odgrywa kluczową rolę w rozwoju dzieci i ma wpływ na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Dla dzieci w wieku szkolnym ważne jest, aby zapewnić im odpowiedni komfort podczas snu, aby mogły w pełni odprężyć się i regenerować po dniu pełnym nauki i zabawy. Wybór odpowiedniego materaca jest zatem niezwykle istotny.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 11:07
 • Klucze do sukcesu w biznesie: marketing i specjalizacja w erze cyfrowej
  Klucze do sukcesu w biznesie: marketing i specjalizacja w erze cyfrowej

  Współczesny świat biznesu jest miejscem pełnym wyzwań i możliwości. W coraz bardziej zglobalizowanym i cyfrowym środowisku sukces osiągają ci przedsiębiorcy, którzy potrafią łączyć różnorodne kompetencje. Z jednej strony, znaczenie ma agencja social media, która pozwala budować silną obecność w sieci i komunikować się z klientami. Z drugiej, szczegółowe umiejętności, takie jak montaż elewacji wentylowanych, które odpowiadają na konkretne potrzeby rynku.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 08:07
 • Dlaczego depilacja laserowa jest dziś tak bardzo popularna?
  Dlaczego depilacja laserowa jest dziś tak bardzo popularna?

  Laserowa depilacja to rewolucyjna metoda usuwania zbędnego owłosienia, która zdobywa coraz większą popularność wśród osób poszukujących trwałego rozwiązania problemu niechcianych włosków. Dlaczego więc ta metoda zdobywa serca pacjentów na całym świecie? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których laserowa depilacja jest dziś tak bardzo popularna.

  Written on wtorek, 05 wrzesień 2023 12:43
 • Diamon-service.eu - profesjonalne narzędzia dla glazurników
  Diamon-service.eu - profesjonalne narzędzia dla glazurników

  Poznaj firmę diamond-service.eu

  Written on środa, 23 sierpień 2023 14:54