wtorek, 12 lipiec 2022 08:41

Jak chronić się w upały: zasady zachowania się na zewnętrz w ciepłe dni

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Twój Lekarz w Warszawie Twój Lekarz w Warszawie pixabay

Wraz z nadejściem lata ludzie coraz więcej czasu zaczynają spędzać na zewnątrz. Ktoś wyjeżdża na cały sezon za miasto, a ktoś spędza wolny czas w parkach miejskich. Jednocześnie nie zapominaj, że ciepło nie zawsze ma korzystny wpływ na ludzkie ciało.

 

Centrum "Twój Lekarz w Warszawie" zapewni Ci fachową opiekę medyczną. Eksperci powiedzą Ci, jak się zachować i czego należy się obawiać w czasie upałów.

Jak uchronić się przed złym samopoczuciem w czasie upałów

Wysoka temperatura powietrza negatywnie wpływa na zdrowie ludzi w różnym wieku. Najbardziej zagrożone są osoby z chorobami przewlekłymi. Poważne problemy mogą wystąpić u pacjentów z chorobami układu krążenia, patologiami serca itp.

Aby uchronić się przed negatywnym wpływem ciepła, powinieneś przestrzegać prostych zasad. Dzięki nim nawet w najgorętsze dni poczujesz się dobrze.

Właściwy czas na spacery

Latem lekarze zalecają spacery na zewnątrz między godziną 9:00 a 11:00 rano, a wieczorem dopiero po 19:00. Według ekspertów należy unikać spacerów na otwartym słońcu –  od 12:00 do 16:00. Ten przedział godzinowy jest uważany za najbardziej niebezpieczny.

Jeśli zdecydujesz się na taki spacer, powinieneś zamknąć wszystkie otwarte obszary ciała przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Możesz użyć filtrów przeciwsłonecznych. Pamiętaj o nakryciu głowy i poruszaj się w cieniu.

Jeśli chodzi o ubrania, powinny być tak lekkie i przestronne, na ile jest to możliwe. Lepiej wybrać ubrania, które zostały uszyte z naturalnych tkanin. W ten sposób skóra będzie oddychać, a ciało nie przegrzeje się.

Przestrzeganie reżimu wodnego

Woda jest podstawą zdrowego organizmu. Latem ludzie potrzebują jej jeszcze bardziej. W czasie upałów występuje wzmożone pocenie się, dlatego należy o tym pamiętać. Osoba powinna pić co najmniej dwa litry wody dziennie.

Utrata płynów powoduje krzepnięcie krwi, co z kolei zwiększa ryzyko zakrzepów. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób z patologiami sercowo-naczyniowymi.

Rezygnacja z aktywności fizycznej

Ruch to sport, ale należy pamiętać, że w czasie upałów nadmierna aktywność fizyczna może powodować poważne problemy zdrowotne. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy spędzają lato w kraju.

Wszystkie prace w ogrodzie powinny być wykonywane wcześnie rano lub po godzinie 19:00. Przy temperaturach powyżej 250 należy zrezygnować z aktywnego uprawiania sportu.

Podstawowe zasady, których należy przestrzegać w czasie upałów

Tak więc, aby czuć się komfortowo, a jednocześnie nie martwić się o swoje samopoczucie, należy przestrzegać następujących zasad:

 • ogranicz swój pobyt na zewnątrz w czasie upałów;
 • podczas pracy w pomieszczeniu należy zapewnić odpowiednią jego wentylację;
 • rezygnacja z aktywnego uprawiania sportu;
 • warto mieć nakrycie na głowę i lekkie ubrania;
 • picie dużej ilości wody;
 • zdrowe odżywianie – lekarze zalecają, aby w czasie upałów spożywać mniej kalorii;
 • ogranicz spożycie napojów gazowanych, alkoholu;
 • kilka razy dziennie brać zimny prysznic;
 • unikać poruszania się w transporcie publicznym.

Jeśli chodzi o reżim wodny, osoby z chorobami nerek powinny być bardzo ostrożne. Nadmierne spożywanie płynów może tylko pogorszyć sytuację.

Kto jest najbardziej zagrożony

Upały są bardzo trudne do zniesienia dla osób z nadciśnieniem i chorobą wieńcową. Stan zdrowia może również pogorszyć się u osób z cukrzycą, chorobą tarczycy, otyłością, chorobami nowotworowymi. Pacjentom z powyższymi chorobami oraz ci, którzy doznali zawału serca lub udaru mózgu, przeciwwskazana jest praca w dusznym pomieszczeniu i na otwartym słońcu. Każda aktywność fizyczna może negatywnie wpłynąć na ogólne samopoczucie. U osób z nadciśnieniem tętniczym może podwyższać się ciśnienie krwi.

Podczas upałów choroby przewlekłe zaczynają się nasilać. Takim osobom zalecane są konsultacje z lekarzami przed rozpoczęciem sezonu letniego. Być może on przepisze leki, które pomogą znieść upały bez negatywnych konsekwencji.

Pacjenci z dławicą zawsze muszą nosić ze sobą tabletkę nitrogliceryny. Osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny całkowicie zrezygnować z pracy w upalne dni. Należy zwrócić większą uwagę na reżim wodny. Wypijany płyn zwiększa objętość krążącej krwi i w związku z tym może podwyższać się ciśnienie.

Długie spacery przy palącym słońcu są przeciwwskazane u pacjentów z astmą i wrzodami. Zwiększa się ryzyko napadu astmy oskrzelowej lub zaostrzenia wrzodów żołądka. Niewiele osób wie, że aktywność fizyczna w czasie upałów jest niebezpieczna dla osób z chorobami oczu. Przy stałym przechyleniu i podnoszeniu ciężarów może wystąpić krwotok siatkówki oka. Z kolei doprowadzi to do jej oderwania.

Jeśli podczas spaceru lub pracy w czasie upałów zaczniesz odczuwać dyskomfort w okolicy serca lub zaczniesz mieć zawroty głowy, są to wskaźniki upośledzonej pracy naczyń krwionośnych. Jeśli pojawią się takie objawy, należy przerwać pracę i udać się do chłodnego miejsca.

Co robić w przypadku udaru słonecznego lub cieplnego

Nikt nie jest chroniony przed udarem słonecznym lub cieplnym. Dzieje się to tak w wyniku gwałtownych zmian ciśnienia krwi w naczyniach mózgowych.

W przypadku udaru cieplnego lub słonecznego osoba musi natychmiast przenieść się w cień. Aby krew spływała do głowy, musisz podnieść nogi. Pamiętaj też, aby monitorować oddech. Po udzieleniu pierwszej pomocy należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Ofiara przed przybyciem lekarzy musi znajdować się w chłodnym miejscu. Powinieneś rozpiąć wszystkie ubrania i podnieść głowę. Należy położyć mokry kompres na czole.

 • Jak wykorzystać kody rabatowe w Media Markt i oszczędzać na swoich zakupach online?
  Jak wykorzystać kody rabatowe w Media Markt i oszczędzać na swoich zakupach online?

  Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak oszczędzać na swoich zakupach w sklepie internetowym Media Markt? Cóż, istnieje kilka sposobów, ale jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych jest wykorzystanie kodów rabatowych. W tym artykule omówimy dokładnie, jak możesz wykorzystać kody rabatowe, aby zaoszczędzić na swoich zakupach online w sklepie Media Markt.

  Written on piątek, 31 marzec 2023 18:31
 • Aranżacja wnętrz — jaki styl wybrać?
  Aranżacja wnętrz — jaki styl wybrać?

  Styl wnętrza jest jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na atmosferę i charakter pomieszczenia. Wykorzystanie swojego ulubionego stylu podczas aranżacji wnętrz może pomóc nam w stworzeniu miejsca, które będzie oryginalne i w którym będziemy czuć się komfortowo. 

  Written on czwartek, 30 marzec 2023 13:04
 • Najlepsze prezenty dla dziecka - co wybrać?
  Najlepsze prezenty dla dziecka - co wybrać?

  Kupowanie prezentów dla dzieci może być trudne, szczególnie gdy nie jesteśmy rodzicami i nie wiemy, co lubią najmłodsi. Dlatego przedstawiamy kilka pomysłów na najlepsze prezenty dla dzieci, które z pewnością sprawią im radość i zapewnią długie godziny zabawy.

  Written on środa, 29 marzec 2023 18:21
 • Czym powinny charakteryzować się najlepsze płytki balkonowe?
  Czym powinny charakteryzować się najlepsze płytki balkonowe?

  Balkon pełen kwiatów, ozdobiony eleganckimi meblami tarasowymi, to marzenie wielu osób. Nic dziwnego, ponieważ nie tylko wygląda doskonale, ale też spełnia funkcje praktyczne. Pomaga w organizowaniu przyjęć, w samotnym spędzaniu czasu na łonie natury albo w spokojnej rozmowie z osobą bliską. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia balkonu stają się zawsze płytki, które będą dobrze odpowiadać jego potrzebom. Jakim zatem i jakiego rodzaju płytki wybrać?

  Written on wtorek, 28 marzec 2023 12:44
 • Materac miękki z pianką visco memory
  Materac miękki z pianką visco memory

  Kupując materac chcemy aby był wygodny i trwały. Materace obecnie są dostępne na różnorodnych konstrukcjach sprężynowych, piankowych czy lateksowych. Dobór konstrukcji materaca to połowa sukcesu. Drugą bardzo istotną kwestią jest twardość materaca czyli jak będzie wykończony i jakie da ostateczne odczucia.

  Written on poniedziałek, 27 marzec 2023 17:07
 • Z jakiego materiału wybrać meble ogrodowe?
  Z jakiego materiału wybrać meble ogrodowe?

  Kiedy urządzamy przestrzeń wokół domu, bardzo często decydujemy się na to, by na altanie, tarasie lub w ogrodzie umieścić funkcjonalny komplet mebli ogrodowych. Podczas ich wyboru, należy jednak zwrócić uwagę na wiele czynników, między innymi to, ile osób będzie korzystało z takiego kompletu, a także gdzie zamierzamy go umieścić.

  Written on poniedziałek, 27 marzec 2023 11:42
 • Lekarz endokrynolog - w jakich problemach może pomóc?
  Lekarz endokrynolog - w jakich problemach może pomóc?

  Lekarz endokrynolog to aktualnie coraz częściej odwiedzany przez Polaków specjalista. Niestety nadal duża część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z istoty leczenia endokrynologicznego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

  Written on poniedziałek, 27 marzec 2023 09:37