wtorek, 12 lipiec 2022 08:41

Jak chronić się w upały: zasady zachowania się na zewnętrz w ciepłe dni

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Twój Lekarz w Warszawie Twój Lekarz w Warszawie pixabay

Wraz z nadejściem lata ludzie coraz więcej czasu zaczynają spędzać na zewnątrz. Ktoś wyjeżdża na cały sezon za miasto, a ktoś spędza wolny czas w parkach miejskich. Jednocześnie nie zapominaj, że ciepło nie zawsze ma korzystny wpływ na ludzkie ciało.

 

Centrum "Twój Lekarz w Warszawie" zapewni Ci fachową opiekę medyczną. Eksperci powiedzą Ci, jak się zachować i czego należy się obawiać w czasie upałów.

Jak uchronić się przed złym samopoczuciem w czasie upałów

Wysoka temperatura powietrza negatywnie wpływa na zdrowie ludzi w różnym wieku. Najbardziej zagrożone są osoby z chorobami przewlekłymi. Poważne problemy mogą wystąpić u pacjentów z chorobami układu krążenia, patologiami serca itp.

Aby uchronić się przed negatywnym wpływem ciepła, powinieneś przestrzegać prostych zasad. Dzięki nim nawet w najgorętsze dni poczujesz się dobrze.

Właściwy czas na spacery

Latem lekarze zalecają spacery na zewnątrz między godziną 9:00 a 11:00 rano, a wieczorem dopiero po 19:00. Według ekspertów należy unikać spacerów na otwartym słońcu –  od 12:00 do 16:00. Ten przedział godzinowy jest uważany za najbardziej niebezpieczny.

Jeśli zdecydujesz się na taki spacer, powinieneś zamknąć wszystkie otwarte obszary ciała przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Możesz użyć filtrów przeciwsłonecznych. Pamiętaj o nakryciu głowy i poruszaj się w cieniu.

Jeśli chodzi o ubrania, powinny być tak lekkie i przestronne, na ile jest to możliwe. Lepiej wybrać ubrania, które zostały uszyte z naturalnych tkanin. W ten sposób skóra będzie oddychać, a ciało nie przegrzeje się.

Przestrzeganie reżimu wodnego

Woda jest podstawą zdrowego organizmu. Latem ludzie potrzebują jej jeszcze bardziej. W czasie upałów występuje wzmożone pocenie się, dlatego należy o tym pamiętać. Osoba powinna pić co najmniej dwa litry wody dziennie.

Utrata płynów powoduje krzepnięcie krwi, co z kolei zwiększa ryzyko zakrzepów. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób z patologiami sercowo-naczyniowymi.

Rezygnacja z aktywności fizycznej

Ruch to sport, ale należy pamiętać, że w czasie upałów nadmierna aktywność fizyczna może powodować poważne problemy zdrowotne. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy spędzają lato w kraju.

Wszystkie prace w ogrodzie powinny być wykonywane wcześnie rano lub po godzinie 19:00. Przy temperaturach powyżej 250 należy zrezygnować z aktywnego uprawiania sportu.

Podstawowe zasady, których należy przestrzegać w czasie upałów

Tak więc, aby czuć się komfortowo, a jednocześnie nie martwić się o swoje samopoczucie, należy przestrzegać następujących zasad:

 • ogranicz swój pobyt na zewnątrz w czasie upałów;
 • podczas pracy w pomieszczeniu należy zapewnić odpowiednią jego wentylację;
 • rezygnacja z aktywnego uprawiania sportu;
 • warto mieć nakrycie na głowę i lekkie ubrania;
 • picie dużej ilości wody;
 • zdrowe odżywianie – lekarze zalecają, aby w czasie upałów spożywać mniej kalorii;
 • ogranicz spożycie napojów gazowanych, alkoholu;
 • kilka razy dziennie brać zimny prysznic;
 • unikać poruszania się w transporcie publicznym.

Jeśli chodzi o reżim wodny, osoby z chorobami nerek powinny być bardzo ostrożne. Nadmierne spożywanie płynów może tylko pogorszyć sytuację.

Kto jest najbardziej zagrożony

Upały są bardzo trudne do zniesienia dla osób z nadciśnieniem i chorobą wieńcową. Stan zdrowia może również pogorszyć się u osób z cukrzycą, chorobą tarczycy, otyłością, chorobami nowotworowymi. Pacjentom z powyższymi chorobami oraz ci, którzy doznali zawału serca lub udaru mózgu, przeciwwskazana jest praca w dusznym pomieszczeniu i na otwartym słońcu. Każda aktywność fizyczna może negatywnie wpłynąć na ogólne samopoczucie. U osób z nadciśnieniem tętniczym może podwyższać się ciśnienie krwi.

Podczas upałów choroby przewlekłe zaczynają się nasilać. Takim osobom zalecane są konsultacje z lekarzami przed rozpoczęciem sezonu letniego. Być może on przepisze leki, które pomogą znieść upały bez negatywnych konsekwencji.

Pacjenci z dławicą zawsze muszą nosić ze sobą tabletkę nitrogliceryny. Osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny całkowicie zrezygnować z pracy w upalne dni. Należy zwrócić większą uwagę na reżim wodny. Wypijany płyn zwiększa objętość krążącej krwi i w związku z tym może podwyższać się ciśnienie.

Długie spacery przy palącym słońcu są przeciwwskazane u pacjentów z astmą i wrzodami. Zwiększa się ryzyko napadu astmy oskrzelowej lub zaostrzenia wrzodów żołądka. Niewiele osób wie, że aktywność fizyczna w czasie upałów jest niebezpieczna dla osób z chorobami oczu. Przy stałym przechyleniu i podnoszeniu ciężarów może wystąpić krwotok siatkówki oka. Z kolei doprowadzi to do jej oderwania.

Jeśli podczas spaceru lub pracy w czasie upałów zaczniesz odczuwać dyskomfort w okolicy serca lub zaczniesz mieć zawroty głowy, są to wskaźniki upośledzonej pracy naczyń krwionośnych. Jeśli pojawią się takie objawy, należy przerwać pracę i udać się do chłodnego miejsca.

Co robić w przypadku udaru słonecznego lub cieplnego

Nikt nie jest chroniony przed udarem słonecznym lub cieplnym. Dzieje się to tak w wyniku gwałtownych zmian ciśnienia krwi w naczyniach mózgowych.

W przypadku udaru cieplnego lub słonecznego osoba musi natychmiast przenieść się w cień. Aby krew spływała do głowy, musisz podnieść nogi. Pamiętaj też, aby monitorować oddech. Po udzieleniu pierwszej pomocy należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Ofiara przed przybyciem lekarzy musi znajdować się w chłodnym miejscu. Powinieneś rozpiąć wszystkie ubrania i podnieść głowę. Należy położyć mokry kompres na czole.

 • Oświetl swój ogród – wybierz najlepsze lampy wiszące
  Oświetl swój ogród – wybierz najlepsze lampy wiszące

  Projektując ogród bardzo ważnym elementem będzie jego oświetlenie. Szczególnie jest to widoczne, kiedy chce się wieczory spędzać właśnie na zewnątrz, na grillu zapraszając znajomych, czy zwyczajnie czytać sobie książkę i odpoczywać wśród zieleni ogrodu

  Written on czwartek, 11 sierpień 2022 08:13
 • Dlaczego biurko regulowane to świetne rozwiązanie dla naszych pleców?
  Dlaczego biurko regulowane to świetne rozwiązanie dla naszych pleców?

  Niezależnie od tego, czy pracujemy w domowym biurze czy w biurze naszej firmy, wykonując codziennie prace biurowe przez 8 godzin nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak pozycja siedząca jest szkodliwa dla naszego kręgosłupa.

  Written on czwartek, 11 sierpień 2022 08:06
 • Zabezpiecz drogi i place - bezpieczeństwo to podstawa
  Zabezpiecz drogi i place - bezpieczeństwo to podstawa

  Ilość wypadków z udziałem samochodów osobowych, tirów czy nawet skuterów oraz motorów jest naprawdę duża.

  Written on czwartek, 11 sierpień 2022 08:00
 • Jak pozbyć się rozstępów i blizn po rozstępach?
  Jak pozbyć się rozstępów i blizn po rozstępach?

  Gwałtowny przyrost masy ciała, szybki wzrost, ciąża, jak i inne, rozmaite czynniki to najczęstsze przyczyny pojawienia rozstępów na skórze. 

  Written on środa, 10 sierpień 2022 08:19
 • Bluza na co dzień - jaką wybrać, na co zwrócić uwagę?
  Bluza na co dzień - jaką wybrać, na co zwrócić uwagę?

  Bluza damska to idealny element casualowej stylizacji. Z reguły charakteryzuje ją wygodny, luźny fason, który nie krępuje ruchów.

  Written on poniedziałek, 08 sierpień 2022 11:57
 • Dobór właściwej narzuty dla dziecka
  Dobór właściwej narzuty dla dziecka

  W momencie, gdy zdarza, nam się urządzać pokój dla dziecka szczególną uwagę należy poświęcić łóżku, która w tym przypadku powinno być odpowiednio przygotowane.

  Written on czwartek, 04 sierpień 2022 16:12
 • Baza do hybrydy - jaką bazę wybrać?
  Baza do hybrydy - jaką bazę wybrać?

  Baza do hybrydy stanowi absolutną podstawę każdej stylizacji. W końcu przygotowanie płytki paznokcia pod manicure hybrydowy składa się nie tylko z opracowania i odsunięcia skórek, ale również z aplikacji cienkiej warstwy bazy, która wzmocni i odżywi paznokcie, a także zwiększy ich przyczepność do pozostałych produktów.

  Written on wtorek, 02 sierpień 2022 09:09