sobota, 11 marzec 2023 12:51

Do czego służy taśma uszczelniająca?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Taśma uszczelniająca Taśma uszczelniająca mat.prasowe

Taśma uszczelniająca to produkt, który stosuje się podczas wykonywania hydroizolacji. Używając jej razem z wysokiej jakości folią w płynie, można profesjonalnie zabezpieczyć podłoże przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci. W poniższym artykule przedstawiamy więcej informacji o jej właściwościach i zastosowaniu, dzięki czemu każdy będzie w stanie zatroszczyć się o wieloletnią eksploatację domu.

 

Właściwości taśm uszczelniających

Taśma uszczelniająca ma różne zastosowania w zależności od rodzaju materiału ścian oraz warunków przeprowadzania prac. Można użyć ich do uszczelniania rynien, połączeń, a także powierzchni w okolicy płytek ceramicznych. Co więcej, mają właściwości odpornościowe, dlatego często stosuje się je również poza budynkiem. Przy wyborze odpowiedniego produktu warto kierować się jego wodoszczelnością, elastycznością oraz wytrzymałością. To właśnie te cechy gwarantują wykonanie trwałych i solidnych uszczelnień. Taśmy można wykorzystać nie tylko do izolacji pomieszczeń, ale również przy uszczelnianiu powierzchni w okolicach stolarki otworowej tj. drzwi i okna balkonowe czy obróbek blacharskich.

Hydroizolacja – dlaczego warto ją wykonać?

Podłoża wykonane z płytek ceramicznych nie są w pełni wodoodporne. Woda i wilgoć mogą przedostać się do spoin i spowodować poważne szkody, w tym np. powstawanie wykwitów i spękań, uszkodzenia materiałów konstrukcyjnych, a w najcięższych przypadkach nawet zalanie sąsiadujących pomieszczeń – mówi Agata Kowalska, Dyrektor Produktu marki JURGA. – Dlatego pierwszym etapem prac, jeszcze przed ułożeniem płytek, powinno być dokładne zaimpregnowanie podłoża poprzez wykonanie hydroizolacji. Właściwa ochrona domu przed wodą i zawilgoceniem zagwarantuje bezpieczeństwo, zarówno samego budynku, jak i domowników.

W jakich miejscach trzeba użyć taśmy uszczelniającej?

Do izolacji powierzchni, które są szczególnie narażone na zawilgocenie oraz powstawanie pęknięć i rys nie wystarczy użycie samej masy hydroizolacyjnej. Aby zapewnić im odpowiednią ochronę przed wilgocią, należy wykorzystać również taśmy uszczelniające, mankiety oraz narożniki. To one gwarantują szczelność wodoodpornej powłoki w miejscach wystawionych na stałe lub czasowe działanie wody. Wymienione produkty najbardziej przydają przy krawędziach podłóg i ścian oraz w narożnikach i wokół dylatacji. Prace najlepiej przeprowadzać za pomocą elastycznych wyrobów poliestrowych, które są powleczone termoplastycznym elastomerem. Ich ogromnym atutem jest to, że mogą być stosowane zarówno w pomieszczeniach budynku np. łazience, kuchni i pralni, jak i podczas prac izolacyjnych na tarasie czy balkonie.

Aby prawidłowo zabezpieczyć dom, należy poświęcić szczególną uwagę wszystkim powierzchniom, które są narażone na zawilgocenie. Dzięki użyciu taśmy uszczelniającej można wykonać hydroizolację w miejscach na zewnątrz budynku, wystawionym na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Pozwoli ona ochronić balkon i taras przed działaniem wody i innych czynników zewnętrznych. Odpowiednia izolacja jest niezbędna również wewnątrz domu do uszczelnienia pomieszczeń tj. łazienka czy kuchnia. Dokładnie wykonane prace zaowocują powstaniem trwałej, nieprzepuszczalnej powłoki, dzięki czemu nie będzie trzeba martwić się o stan budynku i bezpieczeństwo domowników.