czwartek, 23 luty 2023 13:47

Elastyczny i funkcjonalny system ERP

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
system ERP system ERP Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

System ERP służy do wsparcia w osiąganiu założonych celów biznesowych. Chodzi tu m.in. o zwiększenie przychodów, minimalizację kosztów działalności. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby system ERP dobierać zgodnie z indywidualnymi potrzebami firmy.

 

Jaki system ERP wybrać?

Wielu przedsiębiorców stawia sobie pytanie odnośnie tego, jaki system ERP wybrać? Z góry można odpowiedzieć, że nie ma idealnej propozycji dla każdego miejsca.

Warto jednak zapamiętać to, że ERP (enterprise resource planning) nigdy nie może zostać wybrany pochopnie. Tym bardziej że jest to inwestycja na wiele lat. Tym bardziej że wdrożenie systemu ERP odpowiedzialne jest również za efektywność pracy całego przedsiębiorstwa. Na pewno należy zwrócić uwagę na funkcjonalności, jakie są dostępne oraz technologię, jaka została użyta.

Jeżeli mowa jest o technologiach to ważne są takie aspekty jak:

  • systemy chmurowe obliczeniowe,
  • AI (sztuczna inteligencja),
  • Business Intelligence,
  • uczenie maszynowe.

Wybór systemu ERP - co jest ważne?

Systemy ERP oferowane są praktycznie dla każdego przedsiębiorstwa. Bez względu na branżę. Wdrożenia systemu ERP muszą dokonać odpowiednie ekipy. To wybór odpowiedniego systemu ERP może sprawić ogromny problem.

Do wyboru są różne moduły systemu ERP, które trzeba dokładnie przeanalizować.

Przeglądając ofertę systemów ERP, należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

  • charakterystyka branży i własnej firmy - na pewno potrzebne będzie przeanalizowanie zasobów przedsiębiorstwa. Wskazanie mocnych i słabych stron. Dzięki temu będzie można wyznaczyć najważniejsze priorytety, jakie doprowadzą m.in. do lepszego zarządzania procesami produkcyjnymi.
  • uzasadnienie projektu - niejedna firma specjalizująca się w tej tematyce, będzie chciała doprowadzić do bezpłatnej prezentacji systemu ERP. Dzięki temu, że przedsiębiorca będzie wiedział, na czym mu tak naprawdę zależy, będzie w stanie lepiej komunikować się z przedstawicielami poszczególnych firm.

Elastyczny system ERP

Każdy przedsiębiorca musi być świadom tego, że każde ERP musi być elastyczne. Co to dokładnie oznacza? Fakt, że z czasem potrzeby biznesowe danej firmy będą się rozrastać. To, że będzie dochodzić do takich rzeczy nie może oznaczać tego, iż za każdym razem będzie trzeba doprowadzać do zmiany systemu. Do takich rzeczy nie może dochodzić.

Każdy system ERP musi być w stanie dorównać kroku przedsiębiorstwu, któremu podlega. Na szczęście na rynku nie brakuje takich ofert, które są w stanie zintegrować się z różnorodnymi aplikacjami oraz urządzeniami.