czwartek, 15 grudzień 2022 14:20

Historia samochodu - gdzie jej szukać?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Historia pojazdu Historia pojazdu pixabay

Kupując samochód na rynku wtórnym, trzeba koniecznie zbadać jego stan techniczny. Jednak samo to nie wystarczy, by nie naciąć się na trefny egzemplarz. Należy też poznać historię pojazdu. Można to zrobić szybko i łatwo.

Każdy używany samochód ma za sobą określoną przeszłość. Im dłużej i intensywniej był eksploatowany, tym większe ryzyko, że jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia, odbywały się naprawy blacharsko-lakiernicze (mogły one być konsekwencją niegroźnej parkingowej obcierki albo poważnej kolizji), a nawet, że został on skradziony. Nim wydamy pieniądze na auto z ogłoszenia - w którym zapewne reklamowane jest jako cud na czterech kołach, co powinno wzbudzić naszą czujność - musimy określić, ile z tego, co obiecuje sprzedający, pokrywa się z faktami. Temu właśnie służy sprawdzenie historii pojazdu.

Historia pojazdu - dlaczego warto ją znać?

Historia pojazdu jest chronologicznym zapisem zdarzeń dotyczących danego egzemplarza, przedstawionym w formie raportu. Zawiera informacje m.in. o jego danych technicznych, wyposażeniu fabrycznym, ewentualnych szkodach i kolizjach, naprawach i akcjach serwisowych, aukcjach sprzedażowych, itd. Oprócz tego, dzięki Raportowi Historii Pojazdu możemy sprawdzić, czy wybrany przez nas wóz nie figuruje w bazie pojazdów kradzionych.

Znając historię pojazdu, minimalizujemy więc ryzyko wydania pieniędzy na samochód kradziony, poważnie uszkodzony, z cofniętym licznikiem, nadmiernie wyeksploatowany czy źle serwisowany. Innymi słowy, jej znajomość umożliwia nam zweryfikowanie, ile prawdy kryje się w ogłoszeniu sprzedającego.

Wprawdzie nie ma ustawowego obowiązku sprawdzenia historii pojazdu, ale jeśli to zignorujemy, możemy łatwo popaść w poważne kłopoty, nabywając auto nienadające się do eksploatacji, ze sfałszowanymi danymi (np. odnośnie przebiegu) lub kradzione. Łatwo można tego uniknąć.

Historia pojazdu - jak i gdzie ją sprawdzić?

Sprawdzenie historii pojazdu jest bardzo proste. Pomoże nam w tym portal Autobaza.pl.

Wystarczy znać numer VIN. Każdy samochód ma indywidualny, nadany przez producenta według międzynarodowych standardów. Przed zakupem powinniśmy poprosić o niego osobę sprzedającą. Kiedy już go mamy, wystarczy wejść na stronę www.autobaza.pl i wpisać numer VIN w okienko na górze. Następnie pobieramy raport historii auta i zapoznajemy się z jego treścią.

Gdy znamy już historię wybranego przez nas samochodu używanego, musimy przemyśleć, czy wart jest on zakupu, czy jednak wyłożenie na niego pieniędzy wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. Nawet jednak, kiedy Raport Historii Pojazdu zawiera pozytywne informacje, zawsze trzeba przed transakcją zabrać auto na stację diagnostyczną lub do serwisu, by dokładnie sprawdzić jego stan techniczny.

Udanych zakupów i szerokiej drogi!

 • Dieta pudełkowa - dlaczego warto?
  Dieta pudełkowa - dlaczego warto?

  Życie w ciągłym pędzie, nadmiar obowiązków, a co za tym idzie - brakiem czasu na przygotowywanie własnych i zdrowych posiłków czasem graniczy z cudem. Zdrowemu odżywianiu nie sprzyja również rosnąca liczba fast foodów czy restauracji z jedzeniem.

  Written on środa, 08 luty 2023 17:07
 • Laptopy poleasingowe – dlaczego warto je kupować?
  Laptopy poleasingowe – dlaczego warto je kupować?

  Laptopy poleasingowe to nic innego jak sprzęt zakupiony przez firmę na leasing. Zazwyczaj po zakończeniu umowy, która trwa do 3 lat, zostaje on ponownie wystawiony do sprzedaży przez leasingodawcę. Rzecz jasna taki sprzęt poleasingowy będzie dostępny w atrakcyjnej cenie. Nie oznacza to wcale złego stanu urządzenia. Komputery przeważnie wykorzystywane są do prac biurowych i wiąże się to z niską eksploatacją tych urządzeń. Dlaczego warto wybrać poleasingowe laptopy?

  Written on wtorek, 07 luty 2023 16:24
 • Mentoring biznesowy – jakie są jego zalety?
  Mentoring biznesowy – jakie są jego zalety?

  Osoby prowadzące własną działalność muszą każdego dnia podejmować wiele istotnych i często dość ryzykownych decyzji dotyczących biznesu.

  Written on poniedziałek, 06 luty 2023 17:42
 • Jakościowe parasole do restauracji - wybierz stylowe i stabilne produkty
  Jakościowe parasole do restauracji - wybierz stylowe i stabilne produkty

  Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, możliwość spożywania posiłków i napojów na zewnątrz w trakcie letniej, ciepłej pogody, sprawia dużo radości tym, którzy cenią sobie czas poświęcany na relaks ze swoimi bliskimi i znajomymi.

  Written on poniedziałek, 06 luty 2023 13:54
 • Renomowana marka Pepe Jeans
  Renomowana marka Pepe Jeans

  Pepe Jeans to marka modowa obecna na rynku ponad 40 lat. Wypracowała sobie wysoką pozycję, dzięki ciekawym projektom. Ceniona jest za styl, najwyższą jakość produktów i szeroką ofertę ubrań, butów i dodatków.

  Written on poniedziałek, 06 luty 2023 13:51
 • Jaką funkcję pełnią szafy BHP?
  Jaką funkcję pełnią szafy BHP?

  Chyba każdy doskonale zna to pojęcie. BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy to podstawowy element, który obowiązuje we wszystkich zakładach i punktach usługowych, bez względu na to ilu zatrudnionych pracowników się w nim znajduje i jaką ma powierzchnię.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:55
 • Jak wybrać odpowiedniego dentystę?
  Jak wybrać odpowiedniego dentystę?

  Jak wybrać odpowiedniego dentystę, aby mieć pewność, że zapewnimy sobie dobrą opiekę stomatologiczną? Na co zwrócić uwagę, decydując się na wizytę w konkretnym gabinecie dentystycznym? Na pytania odpowiadamy w niniejszym wpisie.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:42