czwartek, 15 grudzień 2022 14:20

Historia samochodu - gdzie jej szukać?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Historia pojazdu Historia pojazdu pixabay

Kupując samochód na rynku wtórnym, trzeba koniecznie zbadać jego stan techniczny. Jednak samo to nie wystarczy, by nie naciąć się na trefny egzemplarz. Należy też poznać historię pojazdu. Można to zrobić szybko i łatwo.

Każdy używany samochód ma za sobą określoną przeszłość. Im dłużej i intensywniej był eksploatowany, tym większe ryzyko, że jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia, odbywały się naprawy blacharsko-lakiernicze (mogły one być konsekwencją niegroźnej parkingowej obcierki albo poważnej kolizji), a nawet, że został on skradziony. Nim wydamy pieniądze na auto z ogłoszenia - w którym zapewne reklamowane jest jako cud na czterech kołach, co powinno wzbudzić naszą czujność - musimy określić, ile z tego, co obiecuje sprzedający, pokrywa się z faktami. Temu właśnie służy sprawdzenie historii pojazdu.

Historia pojazdu - dlaczego warto ją znać?

Historia pojazdu jest chronologicznym zapisem zdarzeń dotyczących danego egzemplarza, przedstawionym w formie raportu. Zawiera informacje m.in. o jego danych technicznych, wyposażeniu fabrycznym, ewentualnych szkodach i kolizjach, naprawach i akcjach serwisowych, aukcjach sprzedażowych, itd. Oprócz tego, dzięki Raportowi Historii Pojazdu możemy sprawdzić, czy wybrany przez nas wóz nie figuruje w bazie pojazdów kradzionych.

Znając historię pojazdu, minimalizujemy więc ryzyko wydania pieniędzy na samochód kradziony, poważnie uszkodzony, z cofniętym licznikiem, nadmiernie wyeksploatowany czy źle serwisowany. Innymi słowy, jej znajomość umożliwia nam zweryfikowanie, ile prawdy kryje się w ogłoszeniu sprzedającego.

Wprawdzie nie ma ustawowego obowiązku sprawdzenia historii pojazdu, ale jeśli to zignorujemy, możemy łatwo popaść w poważne kłopoty, nabywając auto nienadające się do eksploatacji, ze sfałszowanymi danymi (np. odnośnie przebiegu) lub kradzione. Łatwo można tego uniknąć.

Historia pojazdu - jak i gdzie ją sprawdzić?

Sprawdzenie historii pojazdu jest bardzo proste. Pomoże nam w tym portal Autobaza.pl.

Wystarczy znać numer VIN. Każdy samochód ma indywidualny, nadany przez producenta według międzynarodowych standardów. Przed zakupem powinniśmy poprosić o niego osobę sprzedającą. Kiedy już go mamy, wystarczy wejść na stronę www.autobaza.pl i wpisać numer VIN w okienko na górze. Następnie pobieramy raport historii auta i zapoznajemy się z jego treścią.

Gdy znamy już historię wybranego przez nas samochodu używanego, musimy przemyśleć, czy wart jest on zakupu, czy jednak wyłożenie na niego pieniędzy wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. Nawet jednak, kiedy Raport Historii Pojazdu zawiera pozytywne informacje, zawsze trzeba przed transakcją zabrać auto na stację diagnostyczną lub do serwisu, by dokładnie sprawdzić jego stan techniczny.

Udanych zakupów i szerokiej drogi!

 • Letnie zapachy – czym się kierować przy wyborze produktów zapachowych na ciepłe dni?
  Letnie zapachy – czym się kierować przy wyborze produktów zapachowych na ciepłe dni?

  Nadchodzą cieplejsze dni i chcesz dopasować do nich zapach kosmetyków, których używasz na co dzień? Podobnie jak wiosną czy latem zmienia się odzież na lżejszą, bardziej kolorową, tak samo można postąpić z zapachami.

  Written on sobota, 27 maj 2023 19:01
 • Poszewka 35x55 - Must-have w każdej sypialni
  Poszewka 35x55 - Must-have w każdej sypialni

  Poszewka 35x55 to element pościeli, który chroni poduszkę przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Jest to bardzo praktyczny element wyposażenia sypialni, który zapewnia nie tylko higienę, ale również estetykę. Poszewka zazwyczaj wykonana jest z miękkiego materiału, który zapewnia komfortowy sen.

  Written on środa, 10 maj 2023 11:16
 • Kiedy cappuccino a kiedy espresso - czyli pij kawę jak Włosi
  Kiedy cappuccino a kiedy espresso - czyli pij kawę jak Włosi

  Uwielbiam mój poranny rytuał picia kawy, który pozytywnie mnie nastraja i dodaje energii. Parafrazując klasyka - najbardziej lubię smak świeżo zmielonych ziaren kawy o poranku.

  Written on czwartek, 18 maj 2023 11:20
 • Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.
  Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.

  Powiększanie prącia to temat, który budzi wiele kontrowersji. Dla niektórych mężczyzn jest to ważna kwestia, która wpływa na ich pewność siebie i jakość życia seksualnego. Dla innych natomiast, powiększanie prącia jest po prostu próbą poprawienia wyglądu swojego ciała. Czy zabieg powiększania prącia jest bezpieczny i skuteczny?

  Written on środa, 10 maj 2023 16:29
 • Modne sukienki na lato 2023
  Modne sukienki na lato 2023

  Jakie sukienki na lato będą modne w sezonie 2023? Jakie kolory, wzory i fasony wybrać? Jakie dodatki do sukienki na lato pasują najlepiej? Odpowiem na te i inne pytania w tym artykule.

  Written on wtorek, 09 maj 2023 17:59
 • Jaki olej lniany kupić?
  Jaki olej lniany kupić?

  Wytwarzany z nasion lnu zwyczajnego olej lniany należy do tak zwanych superproduktów, które mają wyjątkowo dobre działanie na ludzki organizm. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i wielu cennych składników, które wpływają na pracę organów i układów wewnętrznych.

  Written on piątek, 28 kwiecień 2023 13:39
 • Półkolonie – sprawdź dlaczego warto zapisać na nie dziecko
  Półkolonie – sprawdź dlaczego warto zapisać na nie dziecko

  Półkolonie to jedna z ciekawszych form spędzania wolnego czasu, jakie możesz zapewnić dziecku w czasie ferii lub wakacji. W ich trakcje na twoją pociechę czeka mnóstwo atrakcji, a także możliwość spędzenia czasu z kolegami pod fachową opieką instruktorów.

  Written on środa, 26 kwiecień 2023 14:56