czwartek, 15 grudzień 2022 14:20

Historia samochodu - gdzie jej szukać?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Historia pojazdu Historia pojazdu pixabay

Kupując samochód na rynku wtórnym, trzeba koniecznie zbadać jego stan techniczny. Jednak samo to nie wystarczy, by nie naciąć się na trefny egzemplarz. Należy też poznać historię pojazdu. Można to zrobić szybko i łatwo.

Każdy używany samochód ma za sobą określoną przeszłość. Im dłużej i intensywniej był eksploatowany, tym większe ryzyko, że jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia, odbywały się naprawy blacharsko-lakiernicze (mogły one być konsekwencją niegroźnej parkingowej obcierki albo poważnej kolizji), a nawet, że został on skradziony. Nim wydamy pieniądze na auto z ogłoszenia - w którym zapewne reklamowane jest jako cud na czterech kołach, co powinno wzbudzić naszą czujność - musimy określić, ile z tego, co obiecuje sprzedający, pokrywa się z faktami. Temu właśnie służy sprawdzenie historii pojazdu.

Historia pojazdu - dlaczego warto ją znać?

Historia pojazdu jest chronologicznym zapisem zdarzeń dotyczących danego egzemplarza, przedstawionym w formie raportu. Zawiera informacje m.in. o jego danych technicznych, wyposażeniu fabrycznym, ewentualnych szkodach i kolizjach, naprawach i akcjach serwisowych, aukcjach sprzedażowych, itd. Oprócz tego, dzięki Raportowi Historii Pojazdu możemy sprawdzić, czy wybrany przez nas wóz nie figuruje w bazie pojazdów kradzionych.

Znając historię pojazdu, minimalizujemy więc ryzyko wydania pieniędzy na samochód kradziony, poważnie uszkodzony, z cofniętym licznikiem, nadmiernie wyeksploatowany czy źle serwisowany. Innymi słowy, jej znajomość umożliwia nam zweryfikowanie, ile prawdy kryje się w ogłoszeniu sprzedającego.

Wprawdzie nie ma ustawowego obowiązku sprawdzenia historii pojazdu, ale jeśli to zignorujemy, możemy łatwo popaść w poważne kłopoty, nabywając auto nienadające się do eksploatacji, ze sfałszowanymi danymi (np. odnośnie przebiegu) lub kradzione. Łatwo można tego uniknąć.

Historia pojazdu - jak i gdzie ją sprawdzić?

Sprawdzenie historii pojazdu jest bardzo proste. Pomoże nam w tym portal Autobaza.pl.

Wystarczy znać numer VIN. Każdy samochód ma indywidualny, nadany przez producenta według międzynarodowych standardów. Przed zakupem powinniśmy poprosić o niego osobę sprzedającą. Kiedy już go mamy, wystarczy wejść na stronę www.autobaza.pl i wpisać numer VIN w okienko na górze. Następnie pobieramy raport historii auta i zapoznajemy się z jego treścią.

Gdy znamy już historię wybranego przez nas samochodu używanego, musimy przemyśleć, czy wart jest on zakupu, czy jednak wyłożenie na niego pieniędzy wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. Nawet jednak, kiedy Raport Historii Pojazdu zawiera pozytywne informacje, zawsze trzeba przed transakcją zabrać auto na stację diagnostyczną lub do serwisu, by dokładnie sprawdzić jego stan techniczny.

Udanych zakupów i szerokiej drogi!

 • Jak tabletki na stres pomagają zmniejszyć napięcie i niepokój.
  Jak tabletki na stres pomagają zmniejszyć napięcie i niepokój.

  W dzisiejszym zabieganym świecie, gdzie stres i niepokój stały się codziennością, coraz więcej osób szuka skutecznych sposobów na radzenie sobie z tymi wyzwaniami.

  Written on piątek, 01 grudzień 2023 10:09
 • Co jest lepsze na lato: pościel bawełniana, satynowa, czy lniana?
  Co jest lepsze na lato: pościel bawełniana, satynowa, czy lniana?

  Gdy nadchodzi lato, nachodzi nas naturalna chęć, aby coś zmienić. Dotyczy to ubioru, dodatków, które wybieramy, ale także pościeli, w której śpimy. Gdy temperatury rosną, nie po drodze nam z pluszowymi kocami i miękką flanelą. Szukamy lżejszej powłoki dla naszej kołdry i poduszki. Jaką pościel latem najlepiej jest więc wybierać?

  Written on czwartek, 23 listopad 2023 18:15
 • W jakie kosmetyki do włosów zaopatrzyć się, jeśli chcemy, aby nasza fryzura i zarost wyglądały lepiej?
  W jakie kosmetyki do włosów zaopatrzyć się, jeśli chcemy, aby nasza fryzura i zarost wyglądały lepiej?

  Gdy po serii nieudanych zabiegów pielęgnacyjnych na włosach dochodzimy do wniosku, że potrzebne są nam kosmetyki do włosów z prawdziwego zdarzenia, nachodzą nas natychmiast pytania: jak ich szukać i co konkretnie kupić? Które kosmetyki do włosów sprawią, że nasze włosy i broda będą się poddawały stylizacji nieco łatwiej oraz które sprawią, że kosmyki nabiorą blasku i objętości? Poniżej postaram się podsunąć Wam kilka niezawodnych pomysłów na to, jak wyposażyć kompletną półkę dedykowaną włosom w swojej łazience!

  Written on czwartek, 23 listopad 2023 18:07
 • Zalety optymalizacji interfejsu użytkownika i oprogramowania we flagowych telefonach
  Zalety optymalizacji interfejsu użytkownika i oprogramowania we flagowych telefonach

  Jeśli chodzi o flagowe smartfony, nie chodzi tylko o imponujący sprzęt i najnowocześniejsze funkcje. Interfejs użytkownika i optymalizacja oprogramowania są równie istotne w kształtowaniu ogólnego doświadczenia. W tym artykule zagłębimy się w świat przyjaznych dla użytkownika interfejsów i ulepszeń oprogramowania, które sprawiają, że korzystanie z flagowych urządzeń staje się przyjemnością. Od intuicyjnych gestów po terminowe aktualizacje, smartfony te są zaprojektowane tak, aby nadać priorytet i poprawić wrażenia użytkownika.

  Written on środa, 15 listopad 2023 16:50
 • Wybierz dla siebie najlepszy rodzaj kurtki damskiej zimowej
  Wybierz dla siebie najlepszy rodzaj kurtki damskiej zimowej

  Ciepłe okrycie wierzchnie jest niezbędne podczas zimowych dni, bo bez niego chłód staje się niezwykle uciążliwy. Nie powinno się kierować wyłącznie najnowszymi trendami modowymi, bo zdecydowanie ważniejszy staje się dobór niewłaściwego rozmiaru, dopasowanie do figury i preferowanego stylu. Wyróżnia się wiele rodzajów kurtek zimowych damskich, mogą być one pikowane, krótkie, długie, puchowe. Dla niektórych idealna będzie bombka, inni wybiorą budrysówkę, parkę lub pilotkę. Na cieplejsze dni sprawdzi się nawet ocieplana ramoneska skórzana, przyozdobiona kożuszkiem, który zapewnia dodatkową izolację.

  Written on poniedziałek, 13 listopad 2023 16:44
 • Jak oczyścić swoją energię?
  Jak oczyścić swoją energię?

  W dzisiejszych czasach pozbycie się negatywnych myśli jest naprawdę bardzo trudne, szczególnie gdy zewsząd każdego dnia atakuje nas ogrom niezbyt pozytywnych informacji. Czy w takim świecie można skutecznie oczyścić swoją energię? Jak najbardziej tak. Choć metod jest całkiem sporo, to jednak warto pamiętać o tym, że często kluczem do osiągnięcia sukcesu w tej dziedzinie są odpromienniki.

  Written on środa, 08 listopad 2023 08:57
 • Bramy szybkiego otwierania — wszystko, co musisz wiedzieć!
  Bramy szybkiego otwierania — wszystko, co musisz wiedzieć!

  Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest, że niektóre bramy otwierają się z taką prędkością, że zanim zdążysz mrugnąć okiem, już są w pełni otwarte? To właśnie bramy szybkiego otwierania — innowacyjne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność w różnych sektorach przemysłu. Ich kluczowe znaczenie wynika z wielu zalet, które przekładają się na efektywność i bezpieczeństwo pracy.

  Written on wtorek, 31 październik 2023 16:39