czwartek, 15 grudzień 2022 14:20

Historia samochodu - gdzie jej szukać?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Historia pojazdu Historia pojazdu pixabay

Kupując samochód na rynku wtórnym, trzeba koniecznie zbadać jego stan techniczny. Jednak samo to nie wystarczy, by nie naciąć się na trefny egzemplarz. Należy też poznać historię pojazdu. Można to zrobić szybko i łatwo.

Każdy używany samochód ma za sobą określoną przeszłość. Im dłużej i intensywniej był eksploatowany, tym większe ryzyko, że jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia, odbywały się naprawy blacharsko-lakiernicze (mogły one być konsekwencją niegroźnej parkingowej obcierki albo poważnej kolizji), a nawet, że został on skradziony. Nim wydamy pieniądze na auto z ogłoszenia - w którym zapewne reklamowane jest jako cud na czterech kołach, co powinno wzbudzić naszą czujność - musimy określić, ile z tego, co obiecuje sprzedający, pokrywa się z faktami. Temu właśnie służy sprawdzenie historii pojazdu.

Historia pojazdu - dlaczego warto ją znać?

Historia pojazdu jest chronologicznym zapisem zdarzeń dotyczących danego egzemplarza, przedstawionym w formie raportu. Zawiera informacje m.in. o jego danych technicznych, wyposażeniu fabrycznym, ewentualnych szkodach i kolizjach, naprawach i akcjach serwisowych, aukcjach sprzedażowych, itd. Oprócz tego, dzięki Raportowi Historii Pojazdu możemy sprawdzić, czy wybrany przez nas wóz nie figuruje w bazie pojazdów kradzionych.

Znając historię pojazdu, minimalizujemy więc ryzyko wydania pieniędzy na samochód kradziony, poważnie uszkodzony, z cofniętym licznikiem, nadmiernie wyeksploatowany czy źle serwisowany. Innymi słowy, jej znajomość umożliwia nam zweryfikowanie, ile prawdy kryje się w ogłoszeniu sprzedającego.

Wprawdzie nie ma ustawowego obowiązku sprawdzenia historii pojazdu, ale jeśli to zignorujemy, możemy łatwo popaść w poważne kłopoty, nabywając auto nienadające się do eksploatacji, ze sfałszowanymi danymi (np. odnośnie przebiegu) lub kradzione. Łatwo można tego uniknąć.

Historia pojazdu - jak i gdzie ją sprawdzić?

Sprawdzenie historii pojazdu jest bardzo proste. Pomoże nam w tym portal Autobaza.pl.

Wystarczy znać numer VIN. Każdy samochód ma indywidualny, nadany przez producenta według międzynarodowych standardów. Przed zakupem powinniśmy poprosić o niego osobę sprzedającą. Kiedy już go mamy, wystarczy wejść na stronę www.autobaza.pl i wpisać numer VIN w okienko na górze. Następnie pobieramy raport historii auta i zapoznajemy się z jego treścią.

Gdy znamy już historię wybranego przez nas samochodu używanego, musimy przemyśleć, czy wart jest on zakupu, czy jednak wyłożenie na niego pieniędzy wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. Nawet jednak, kiedy Raport Historii Pojazdu zawiera pozytywne informacje, zawsze trzeba przed transakcją zabrać auto na stację diagnostyczną lub do serwisu, by dokładnie sprawdzić jego stan techniczny.

Udanych zakupów i szerokiej drogi!