środa, 04 styczeń 2023 16:40

SUP - co to jest i dlaczego to takie fajne

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
deska SUP deska SUP mat.prasowe

Lato jest idealną porą na eksperymentowanie z nowymi dla nas typami aktywności. Na pewno warto, abyśmy zdecydowali się na zapoznanie z nowymi sportami wodnymi, które przynoszą sporo satysfakcji. Jednym z nich jest na pewno SUP, nazywany inaczej także paddle boardingiem.

 

SUP - co to jest i dlaczego to takie fajne?

Lato jest idealną porą na eksperymentowanie z nowymi dla nas typami aktywności. Na pewno warto, abyśmy zdecydowali się na zapoznanie z nowymi sportami wodnymi, które przynoszą sporo satysfakcji. Jednym z nich jest na pewno SUP, nazywany inaczej także paddle boardingiem. To typ aktywności, który w odróżnieniu od windsurfingu można podejmować w różnych akwenach wodnych, bez względu na warunki atmosferyczne. Czym jest tak naprawdę SUP i dlaczego warto spróbować tego sportu? 

Co oznacza skrót SUP? 

Warto, abyśmy rozpoczęli od podstaw, czyli wyjaśnienia, co oznacza SUP. To skrót od słów angielskich stand up paddle. Jest to rodzaj aktywności fizycznej polegający na pływaniu na desce, z wykorzystaniem odpowiedniego wiosła, które nazywane jest pagajem. To dyscyplina, którą można bez przeszkód uprawiać w dowolnym wieku. Na paddle board można pływać nie tylko nad oceanem czy morzem, ale też na jeziorach. To właśnie przyczynia się do faktu, iż jest on coraz popularniejszy. Chociaż w czasie pływania na SUP mamy stojącą postawę, jest to aktywność wpływająca pozytywnie na cały nasz organizm. 

SUP – trening dla całego ciała

Stanie na SUP oraz równoczesne wiosłowanie potrafi zapewnić kompleksowy trening dla całości ciała. Dzięki temu rzeźbimy mięśnie brzucha, ramion oraz pleców. Bardzo ważne jest w tym przypadku trenowanie stabilności oraz równowagi poruszających się mięśni głębokich, które odpowiedzialne są za właściwą postawę ciała oraz wspieranie całego naszego kręgosłupa. W wielu dyscyplinach sportowych ciężko nimi poruszać, na SUPIe zaś odbywa się to praktycznie samoczynnie. Dzięki czemu już po paru sesjach możemy dostrzec poprawę wytrzymałości oraz siły ciała, jak również zwiększony mięśniowy tonus. Poza tym deska SUP jest także bardzo dobrym treningiem cardio. W czasie regularnego wiosłowania można się naprawdę zmęczyć, tym bardziej, jeżeli pływamy pod prąd albo pod wiatr. To bardzo dobra informacja dla osób, które chcą dbać o smukłą sylwetkę. 

SUP pozwala na obcowanie z naturą

Pływanie na desce SUP jest znakomitą okazją do spędzania czasu w otoczeniu pięknej przyrody. Tym bardziej atrakcyjne może być pływanie na jeziorach. Możemy wtedy pływać w różne zakątki i zaobserwować z bardzo bliska przybrzeżną, dziką naturę. To bardzo dobry pomysł na odprężenie i relaks. Za sprawą Stand Up Paddle Boarding odrywamy się od zmartwień codziennego dnia i możemy naładować akumulatory nową energią. 

Pływanie na desce SUP - czy jest trudne? 

Takie pytanie zadaje sobie sporo osób, które chcą spróbować swoich sił podczas pływania na desce SUP i równocześnie oglądają wiele filmików w internecie z efektywnymi upadkami osób uprawiających tę dyscyplinę sportu. Jak się jednakże okazuje - nie trzeba się niczego bać. Oczywiście, upadki zdarzyć się mogą każdemu, tym bardziej na początku, jednakże nie stwarzają one niebezpieczeństwa, gdyż woda bardzo dobrze amortyzuje siłę upadków. Możemy zatem odczuwać delikatne orzeźwienie. 

Pływanie na desce SUP jest bardzo łatwe. Nie wymaga od nas zdobywania żadnych specjalnych umiejętności czy ukończenia odpowiedniego kursu. Jedyne, czego będziemy potrzebowali, to zdolność do utrzymania równowagi na SUPI-e. Jej zdobycie zabiera zwykle do parudziesięciu minut. Jeśli chcemy spróbować własnych sił na paddle board, najlepiej będzie nam zacząć od klęku albo pozycji siedzącej, gdyż niżej znajdujący się środek ciężkości ułatwi nam utrzymywanie równowagi. Z czasem jednakże nauczymy się stawać, co da nam zaś pełną możliwość korzystania z wiosła, a zatem rozwijanie większych prędkości na wodzie.