środa, 04 styczeń 2023 16:40

SUP - co to jest i dlaczego to takie fajne

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
deska SUP deska SUP mat.prasowe

Lato jest idealną porą na eksperymentowanie z nowymi dla nas typami aktywności. Na pewno warto, abyśmy zdecydowali się na zapoznanie z nowymi sportami wodnymi, które przynoszą sporo satysfakcji. Jednym z nich jest na pewno SUP, nazywany inaczej także paddle boardingiem.

 

SUP - co to jest i dlaczego to takie fajne?

Lato jest idealną porą na eksperymentowanie z nowymi dla nas typami aktywności. Na pewno warto, abyśmy zdecydowali się na zapoznanie z nowymi sportami wodnymi, które przynoszą sporo satysfakcji. Jednym z nich jest na pewno SUP, nazywany inaczej także paddle boardingiem. To typ aktywności, który w odróżnieniu od windsurfingu można podejmować w różnych akwenach wodnych, bez względu na warunki atmosferyczne. Czym jest tak naprawdę SUP i dlaczego warto spróbować tego sportu? 

Co oznacza skrót SUP? 

Warto, abyśmy rozpoczęli od podstaw, czyli wyjaśnienia, co oznacza SUP. To skrót od słów angielskich stand up paddle. Jest to rodzaj aktywności fizycznej polegający na pływaniu na desce, z wykorzystaniem odpowiedniego wiosła, które nazywane jest pagajem. To dyscyplina, którą można bez przeszkód uprawiać w dowolnym wieku. Na paddle board można pływać nie tylko nad oceanem czy morzem, ale też na jeziorach. To właśnie przyczynia się do faktu, iż jest on coraz popularniejszy. Chociaż w czasie pływania na SUP mamy stojącą postawę, jest to aktywność wpływająca pozytywnie na cały nasz organizm. 

SUP – trening dla całego ciała

Stanie na SUP oraz równoczesne wiosłowanie potrafi zapewnić kompleksowy trening dla całości ciała. Dzięki temu rzeźbimy mięśnie brzucha, ramion oraz pleców. Bardzo ważne jest w tym przypadku trenowanie stabilności oraz równowagi poruszających się mięśni głębokich, które odpowiedzialne są za właściwą postawę ciała oraz wspieranie całego naszego kręgosłupa. W wielu dyscyplinach sportowych ciężko nimi poruszać, na SUPIe zaś odbywa się to praktycznie samoczynnie. Dzięki czemu już po paru sesjach możemy dostrzec poprawę wytrzymałości oraz siły ciała, jak również zwiększony mięśniowy tonus. Poza tym deska SUP jest także bardzo dobrym treningiem cardio. W czasie regularnego wiosłowania można się naprawdę zmęczyć, tym bardziej, jeżeli pływamy pod prąd albo pod wiatr. To bardzo dobra informacja dla osób, które chcą dbać o smukłą sylwetkę. 

SUP pozwala na obcowanie z naturą

Pływanie na desce SUP jest znakomitą okazją do spędzania czasu w otoczeniu pięknej przyrody. Tym bardziej atrakcyjne może być pływanie na jeziorach. Możemy wtedy pływać w różne zakątki i zaobserwować z bardzo bliska przybrzeżną, dziką naturę. To bardzo dobry pomysł na odprężenie i relaks. Za sprawą Stand Up Paddle Boarding odrywamy się od zmartwień codziennego dnia i możemy naładować akumulatory nową energią. 

Pływanie na desce SUP - czy jest trudne? 

Takie pytanie zadaje sobie sporo osób, które chcą spróbować swoich sił podczas pływania na desce SUP i równocześnie oglądają wiele filmików w internecie z efektywnymi upadkami osób uprawiających tę dyscyplinę sportu. Jak się jednakże okazuje - nie trzeba się niczego bać. Oczywiście, upadki zdarzyć się mogą każdemu, tym bardziej na początku, jednakże nie stwarzają one niebezpieczeństwa, gdyż woda bardzo dobrze amortyzuje siłę upadków. Możemy zatem odczuwać delikatne orzeźwienie. 

Pływanie na desce SUP jest bardzo łatwe. Nie wymaga od nas zdobywania żadnych specjalnych umiejętności czy ukończenia odpowiedniego kursu. Jedyne, czego będziemy potrzebowali, to zdolność do utrzymania równowagi na SUPI-e. Jej zdobycie zabiera zwykle do parudziesięciu minut. Jeśli chcemy spróbować własnych sił na paddle board, najlepiej będzie nam zacząć od klęku albo pozycji siedzącej, gdyż niżej znajdujący się środek ciężkości ułatwi nam utrzymywanie równowagi. Z czasem jednakże nauczymy się stawać, co da nam zaś pełną możliwość korzystania z wiosła, a zatem rozwijanie większych prędkości na wodzie. 

 • Letnie zapachy – czym się kierować przy wyborze produktów zapachowych na ciepłe dni?
  Letnie zapachy – czym się kierować przy wyborze produktów zapachowych na ciepłe dni?

  Nadchodzą cieplejsze dni i chcesz dopasować do nich zapach kosmetyków, których używasz na co dzień? Podobnie jak wiosną czy latem zmienia się odzież na lżejszą, bardziej kolorową, tak samo można postąpić z zapachami.

  Written on sobota, 27 maj 2023 19:01
 • Poszewka 35x55 - Must-have w każdej sypialni
  Poszewka 35x55 - Must-have w każdej sypialni

  Poszewka 35x55 to element pościeli, który chroni poduszkę przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Jest to bardzo praktyczny element wyposażenia sypialni, który zapewnia nie tylko higienę, ale również estetykę. Poszewka zazwyczaj wykonana jest z miękkiego materiału, który zapewnia komfortowy sen.

  Written on środa, 10 maj 2023 11:16
 • Kiedy cappuccino a kiedy espresso - czyli pij kawę jak Włosi
  Kiedy cappuccino a kiedy espresso - czyli pij kawę jak Włosi

  Uwielbiam mój poranny rytuał picia kawy, który pozytywnie mnie nastraja i dodaje energii. Parafrazując klasyka - najbardziej lubię smak świeżo zmielonych ziaren kawy o poranku.

  Written on czwartek, 18 maj 2023 11:20
 • Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.
  Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.Operacyjne wydłużenie prącia - hit czy kit.

  Powiększanie prącia to temat, który budzi wiele kontrowersji. Dla niektórych mężczyzn jest to ważna kwestia, która wpływa na ich pewność siebie i jakość życia seksualnego. Dla innych natomiast, powiększanie prącia jest po prostu próbą poprawienia wyglądu swojego ciała. Czy zabieg powiększania prącia jest bezpieczny i skuteczny?

  Written on środa, 10 maj 2023 16:29
 • Modne sukienki na lato 2023
  Modne sukienki na lato 2023

  Jakie sukienki na lato będą modne w sezonie 2023? Jakie kolory, wzory i fasony wybrać? Jakie dodatki do sukienki na lato pasują najlepiej? Odpowiem na te i inne pytania w tym artykule.

  Written on wtorek, 09 maj 2023 17:59
 • Jaki olej lniany kupić?
  Jaki olej lniany kupić?

  Wytwarzany z nasion lnu zwyczajnego olej lniany należy do tak zwanych superproduktów, które mają wyjątkowo dobre działanie na ludzki organizm. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i wielu cennych składników, które wpływają na pracę organów i układów wewnętrznych.

  Written on piątek, 28 kwiecień 2023 13:39
 • Półkolonie – sprawdź dlaczego warto zapisać na nie dziecko
  Półkolonie – sprawdź dlaczego warto zapisać na nie dziecko

  Półkolonie to jedna z ciekawszych form spędzania wolnego czasu, jakie możesz zapewnić dziecku w czasie ferii lub wakacji. W ich trakcje na twoją pociechę czeka mnóstwo atrakcji, a także możliwość spędzenia czasu z kolegami pod fachową opieką instruktorów.

  Written on środa, 26 kwiecień 2023 14:56