środa, 04 styczeń 2023 16:40

SUP - co to jest i dlaczego to takie fajne

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
deska SUP deska SUP mat.prasowe

Lato jest idealną porą na eksperymentowanie z nowymi dla nas typami aktywności. Na pewno warto, abyśmy zdecydowali się na zapoznanie z nowymi sportami wodnymi, które przynoszą sporo satysfakcji. Jednym z nich jest na pewno SUP, nazywany inaczej także paddle boardingiem.

 

SUP - co to jest i dlaczego to takie fajne?

Lato jest idealną porą na eksperymentowanie z nowymi dla nas typami aktywności. Na pewno warto, abyśmy zdecydowali się na zapoznanie z nowymi sportami wodnymi, które przynoszą sporo satysfakcji. Jednym z nich jest na pewno SUP, nazywany inaczej także paddle boardingiem. To typ aktywności, który w odróżnieniu od windsurfingu można podejmować w różnych akwenach wodnych, bez względu na warunki atmosferyczne. Czym jest tak naprawdę SUP i dlaczego warto spróbować tego sportu? 

Co oznacza skrót SUP? 

Warto, abyśmy rozpoczęli od podstaw, czyli wyjaśnienia, co oznacza SUP. To skrót od słów angielskich stand up paddle. Jest to rodzaj aktywności fizycznej polegający na pływaniu na desce, z wykorzystaniem odpowiedniego wiosła, które nazywane jest pagajem. To dyscyplina, którą można bez przeszkód uprawiać w dowolnym wieku. Na paddle board można pływać nie tylko nad oceanem czy morzem, ale też na jeziorach. To właśnie przyczynia się do faktu, iż jest on coraz popularniejszy. Chociaż w czasie pływania na SUP mamy stojącą postawę, jest to aktywność wpływająca pozytywnie na cały nasz organizm. 

SUP – trening dla całego ciała

Stanie na SUP oraz równoczesne wiosłowanie potrafi zapewnić kompleksowy trening dla całości ciała. Dzięki temu rzeźbimy mięśnie brzucha, ramion oraz pleców. Bardzo ważne jest w tym przypadku trenowanie stabilności oraz równowagi poruszających się mięśni głębokich, które odpowiedzialne są za właściwą postawę ciała oraz wspieranie całego naszego kręgosłupa. W wielu dyscyplinach sportowych ciężko nimi poruszać, na SUPIe zaś odbywa się to praktycznie samoczynnie. Dzięki czemu już po paru sesjach możemy dostrzec poprawę wytrzymałości oraz siły ciała, jak również zwiększony mięśniowy tonus. Poza tym deska SUP jest także bardzo dobrym treningiem cardio. W czasie regularnego wiosłowania można się naprawdę zmęczyć, tym bardziej, jeżeli pływamy pod prąd albo pod wiatr. To bardzo dobra informacja dla osób, które chcą dbać o smukłą sylwetkę. 

SUP pozwala na obcowanie z naturą

Pływanie na desce SUP jest znakomitą okazją do spędzania czasu w otoczeniu pięknej przyrody. Tym bardziej atrakcyjne może być pływanie na jeziorach. Możemy wtedy pływać w różne zakątki i zaobserwować z bardzo bliska przybrzeżną, dziką naturę. To bardzo dobry pomysł na odprężenie i relaks. Za sprawą Stand Up Paddle Boarding odrywamy się od zmartwień codziennego dnia i możemy naładować akumulatory nową energią. 

Pływanie na desce SUP - czy jest trudne? 

Takie pytanie zadaje sobie sporo osób, które chcą spróbować swoich sił podczas pływania na desce SUP i równocześnie oglądają wiele filmików w internecie z efektywnymi upadkami osób uprawiających tę dyscyplinę sportu. Jak się jednakże okazuje - nie trzeba się niczego bać. Oczywiście, upadki zdarzyć się mogą każdemu, tym bardziej na początku, jednakże nie stwarzają one niebezpieczeństwa, gdyż woda bardzo dobrze amortyzuje siłę upadków. Możemy zatem odczuwać delikatne orzeźwienie. 

Pływanie na desce SUP jest bardzo łatwe. Nie wymaga od nas zdobywania żadnych specjalnych umiejętności czy ukończenia odpowiedniego kursu. Jedyne, czego będziemy potrzebowali, to zdolność do utrzymania równowagi na SUPI-e. Jej zdobycie zabiera zwykle do parudziesięciu minut. Jeśli chcemy spróbować własnych sił na paddle board, najlepiej będzie nam zacząć od klęku albo pozycji siedzącej, gdyż niżej znajdujący się środek ciężkości ułatwi nam utrzymywanie równowagi. Z czasem jednakże nauczymy się stawać, co da nam zaś pełną możliwość korzystania z wiosła, a zatem rozwijanie większych prędkości na wodzie. 

  • Były szef Polskiego Radia Szczecin musi zapłacić 40 tys. zł
    Były szef Polskiego Radia Szczecin musi zapłacić 40 tys. zł

    Tomasz Duklanowski, były redaktor naczelny Polskiego Radia Szczecin, został zobowiązany przez Sąd Rejonowy Szczecin — Centrum do zapłaty 40 tys. zł na rzecz swojego byłego pracodawcy. Decyzja ta wynika z kontrowersyjnych okoliczności, w jakich zakończył swoją pracę.

    Written on piątek, 19 kwiecień 2024 16:14
  • Bomba w Szczecinie
    Bomba w Szczecinie

    Mieszkańcy szczecińskich Podjuch muszą pozostać w domach z powodu znalezienia niewybuchu z czasów II Wojny Światowej. Urząd Miasta Szczecin oraz służby porządkowe koordynują akcję zabezpieczania i usuwania niebezpiecznego znaleziska, co wpłynęło na lokalną komunikację miejską.

    Written on czwartek, 18 kwiecień 2024 15:41
  • Mieszkańcy protestują przeciwko zmianie w organizacji ruchu w Szczecinie
    Mieszkańcy protestują przeciwko zmianie w organizacji ruchu w Szczecinie

    Mieszkańcy Szczecina wyrażają swoje niezadowolenie po ostatnich zmianach w organizacji ruchu w rejonie placu Rodła. Uważają, że wprowadzone modyfikacje przyczyniają się do zwiększenia hałasu i spalin, negatywnie wpływając na komfort życia, zwłaszcza najmłodszych mieszkańców miasta.

    Written on środa, 17 kwiecień 2024 10:33
  • Incydent z samolotem LOT nad Szczecinem: Bezpieczne lądowanie po uderzeniu pioruna
    Incydent z samolotem LOT nad Szczecinem: Bezpieczne lądowanie po uderzeniu pioruna

    Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT doświadczył nieoczekiwanego zdarzenia, gdy piorun uderzył w maszynę nad Szczecinem. Incydent miał miejsce w poniedziałek wieczorem, a samolot musiał zawrócić do Warszawy.

    Written on wtorek, 16 kwiecień 2024 13:13
  • Szczecin na stronie życia. Tłumy w Marszu dla Życia obchodzili jubileuszową edycję
    Szczecin na stronie życia. Tłumy w Marszu dla Życia obchodzili jubileuszową edycję

    Tłumy Szczecinian przeszły ulicami miasta, by uczestniczyć w jubileuszowej, dwudziestej edycji Marszu dla Życia, wydarzeniu, które rokrocznie jednoczy społeczność w obronie najbardziej fundamentalnych wartości. Pod hasłem "Życie nie zna granic" uczestnicy wyruszyli z Jasnych Błoni, przechodząc trasę prowadzącą do szczecińskiej katedry. Za organizację odpowiadała Fundacja Małych Stópek, znana z licznych inicjatyw pro-life.

    Written on poniedziałek, 15 kwiecień 2024 15:01
  • Skazany za przestępstwa pedofilskie w rękach szczecińskiej policji
    Skazany za przestępstwa pedofilskie w rękach szczecińskiej policji

    Szczecińscy funkcjonariusze, działając na podstawie Europejskiego Nakazu Zatrzymania, zatrzymali mężczyznę poszukiwanego za przestępstwa pedofilskie. Skazany, za którym wydano międzynarodowy list gończy, został odnaleziony i aresztowany po ponad roku poszukiwań. Jego przeszłość i działania stanowią przestrogę o ciągłej potrzebie czujności w obrębie społeczności.

    Written on piątek, 12 kwiecień 2024 16:38
  • Mężczyzna w szpitalu po incydencie z grupą osób pod wpływem alkoholu na dworcu w Szczecinie
    Mężczyzna w szpitalu po incydencie z grupą osób pod wpływem alkoholu na dworcu w Szczecinie

    W okolicach dworca kolejowego w Szczecinie rozegrała się awantura, w której główną rolę odegrał 30-latek. Incydent miał miejsce w nocy z 6 na 7 kwietnia i składał się z serii wydarzeń, które skutkowały raną dla jednego z uczestników oraz koniecznością interwencji policji i pogotowia ratunkowego.

    Written on czwartek, 11 kwiecień 2024 15:42