środa, 04 styczeń 2023 16:40

SUP - co to jest i dlaczego to takie fajne

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
deska SUP deska SUP mat.prasowe

Lato jest idealną porą na eksperymentowanie z nowymi dla nas typami aktywności. Na pewno warto, abyśmy zdecydowali się na zapoznanie z nowymi sportami wodnymi, które przynoszą sporo satysfakcji. Jednym z nich jest na pewno SUP, nazywany inaczej także paddle boardingiem.

 

SUP - co to jest i dlaczego to takie fajne?

Lato jest idealną porą na eksperymentowanie z nowymi dla nas typami aktywności. Na pewno warto, abyśmy zdecydowali się na zapoznanie z nowymi sportami wodnymi, które przynoszą sporo satysfakcji. Jednym z nich jest na pewno SUP, nazywany inaczej także paddle boardingiem. To typ aktywności, który w odróżnieniu od windsurfingu można podejmować w różnych akwenach wodnych, bez względu na warunki atmosferyczne. Czym jest tak naprawdę SUP i dlaczego warto spróbować tego sportu? 

Co oznacza skrót SUP? 

Warto, abyśmy rozpoczęli od podstaw, czyli wyjaśnienia, co oznacza SUP. To skrót od słów angielskich stand up paddle. Jest to rodzaj aktywności fizycznej polegający na pływaniu na desce, z wykorzystaniem odpowiedniego wiosła, które nazywane jest pagajem. To dyscyplina, którą można bez przeszkód uprawiać w dowolnym wieku. Na paddle board można pływać nie tylko nad oceanem czy morzem, ale też na jeziorach. To właśnie przyczynia się do faktu, iż jest on coraz popularniejszy. Chociaż w czasie pływania na SUP mamy stojącą postawę, jest to aktywność wpływająca pozytywnie na cały nasz organizm. 

SUP – trening dla całego ciała

Stanie na SUP oraz równoczesne wiosłowanie potrafi zapewnić kompleksowy trening dla całości ciała. Dzięki temu rzeźbimy mięśnie brzucha, ramion oraz pleców. Bardzo ważne jest w tym przypadku trenowanie stabilności oraz równowagi poruszających się mięśni głębokich, które odpowiedzialne są za właściwą postawę ciała oraz wspieranie całego naszego kręgosłupa. W wielu dyscyplinach sportowych ciężko nimi poruszać, na SUPIe zaś odbywa się to praktycznie samoczynnie. Dzięki czemu już po paru sesjach możemy dostrzec poprawę wytrzymałości oraz siły ciała, jak również zwiększony mięśniowy tonus. Poza tym deska SUP jest także bardzo dobrym treningiem cardio. W czasie regularnego wiosłowania można się naprawdę zmęczyć, tym bardziej, jeżeli pływamy pod prąd albo pod wiatr. To bardzo dobra informacja dla osób, które chcą dbać o smukłą sylwetkę. 

SUP pozwala na obcowanie z naturą

Pływanie na desce SUP jest znakomitą okazją do spędzania czasu w otoczeniu pięknej przyrody. Tym bardziej atrakcyjne może być pływanie na jeziorach. Możemy wtedy pływać w różne zakątki i zaobserwować z bardzo bliska przybrzeżną, dziką naturę. To bardzo dobry pomysł na odprężenie i relaks. Za sprawą Stand Up Paddle Boarding odrywamy się od zmartwień codziennego dnia i możemy naładować akumulatory nową energią. 

Pływanie na desce SUP - czy jest trudne? 

Takie pytanie zadaje sobie sporo osób, które chcą spróbować swoich sił podczas pływania na desce SUP i równocześnie oglądają wiele filmików w internecie z efektywnymi upadkami osób uprawiających tę dyscyplinę sportu. Jak się jednakże okazuje - nie trzeba się niczego bać. Oczywiście, upadki zdarzyć się mogą każdemu, tym bardziej na początku, jednakże nie stwarzają one niebezpieczeństwa, gdyż woda bardzo dobrze amortyzuje siłę upadków. Możemy zatem odczuwać delikatne orzeźwienie. 

Pływanie na desce SUP jest bardzo łatwe. Nie wymaga od nas zdobywania żadnych specjalnych umiejętności czy ukończenia odpowiedniego kursu. Jedyne, czego będziemy potrzebowali, to zdolność do utrzymania równowagi na SUPI-e. Jej zdobycie zabiera zwykle do parudziesięciu minut. Jeśli chcemy spróbować własnych sił na paddle board, najlepiej będzie nam zacząć od klęku albo pozycji siedzącej, gdyż niżej znajdujący się środek ciężkości ułatwi nam utrzymywanie równowagi. Z czasem jednakże nauczymy się stawać, co da nam zaś pełną możliwość korzystania z wiosła, a zatem rozwijanie większych prędkości na wodzie. 

 • Dieta pudełkowa - dlaczego warto?
  Dieta pudełkowa - dlaczego warto?

  Życie w ciągłym pędzie, nadmiar obowiązków, a co za tym idzie - brakiem czasu na przygotowywanie własnych i zdrowych posiłków czasem graniczy z cudem. Zdrowemu odżywianiu nie sprzyja również rosnąca liczba fast foodów czy restauracji z jedzeniem.

  Written on środa, 08 luty 2023 17:07
 • Laptopy poleasingowe – dlaczego warto je kupować?
  Laptopy poleasingowe – dlaczego warto je kupować?

  Laptopy poleasingowe to nic innego jak sprzęt zakupiony przez firmę na leasing. Zazwyczaj po zakończeniu umowy, która trwa do 3 lat, zostaje on ponownie wystawiony do sprzedaży przez leasingodawcę. Rzecz jasna taki sprzęt poleasingowy będzie dostępny w atrakcyjnej cenie. Nie oznacza to wcale złego stanu urządzenia. Komputery przeważnie wykorzystywane są do prac biurowych i wiąże się to z niską eksploatacją tych urządzeń. Dlaczego warto wybrać poleasingowe laptopy?

  Written on wtorek, 07 luty 2023 16:24
 • Mentoring biznesowy – jakie są jego zalety?
  Mentoring biznesowy – jakie są jego zalety?

  Osoby prowadzące własną działalność muszą każdego dnia podejmować wiele istotnych i często dość ryzykownych decyzji dotyczących biznesu.

  Written on poniedziałek, 06 luty 2023 17:42
 • Jakościowe parasole do restauracji - wybierz stylowe i stabilne produkty
  Jakościowe parasole do restauracji - wybierz stylowe i stabilne produkty

  Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, możliwość spożywania posiłków i napojów na zewnątrz w trakcie letniej, ciepłej pogody, sprawia dużo radości tym, którzy cenią sobie czas poświęcany na relaks ze swoimi bliskimi i znajomymi.

  Written on poniedziałek, 06 luty 2023 13:54
 • Renomowana marka Pepe Jeans
  Renomowana marka Pepe Jeans

  Pepe Jeans to marka modowa obecna na rynku ponad 40 lat. Wypracowała sobie wysoką pozycję, dzięki ciekawym projektom. Ceniona jest za styl, najwyższą jakość produktów i szeroką ofertę ubrań, butów i dodatków.

  Written on poniedziałek, 06 luty 2023 13:51
 • Jaką funkcję pełnią szafy BHP?
  Jaką funkcję pełnią szafy BHP?

  Chyba każdy doskonale zna to pojęcie. BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy to podstawowy element, który obowiązuje we wszystkich zakładach i punktach usługowych, bez względu na to ilu zatrudnionych pracowników się w nim znajduje i jaką ma powierzchnię.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:55
 • Jak wybrać odpowiedniego dentystę?
  Jak wybrać odpowiedniego dentystę?

  Jak wybrać odpowiedniego dentystę, aby mieć pewność, że zapewnimy sobie dobrą opiekę stomatologiczną? Na co zwrócić uwagę, decydując się na wizytę w konkretnym gabinecie dentystycznym? Na pytania odpowiadamy w niniejszym wpisie.

  Written on piątek, 03 luty 2023 12:42