poniedziałek, 30 styczeń 2023 12:44

Jakimi zasadami należy się kierować w doborze krawata do koszuli?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
krawat męski krawat męski pexels

Towarzyszy mężczyznom zarówno w sytuacjach całkowicie formalnych, jak i tych mniej oficjalnych - krawat jest po prostu ponadczasowym dodatkiem do męskich stylizacji, więc warto zakładać go zawsze wtedy, gdy chcemy prezentować się dobrze i z klasą - musimy jednak pamiętać o kilku zasadach, ponieważ źle dobrany krawat może przynieść efekt zupełnie odwrotny.

Jakich zasad należy przestrzegać w doborze krawata do koszuli?

Krawat zawsze ciemniejszy do gładkiej koszuli 

Jedną z najważniejszych zasad jest jednolity krawat męski w kolorze ciemniejszym od koszuli, ale pod warunkiem, że jest to gładka, jasna koszula, np. biała, błękitna, różowa czy szara. Takie połączenia są najbardziej eleganckie, więc warto zastosować je przede wszystkim w sytuacjach oficjalnych i formalnych. Jasny krawat męski z jasną koszulą będzie po prostu prezentował się dość mało wyraziście, a nawet mdło. Nieco inaczej przedstawia się sprawa z koszulą czarną czy granatową, ale w tym wypadku również zawsze warto postawić na wyraziste i ciemniejsze kolory, np. bordo, granat czy butelkową zieleń. Zasada ta dotyczy również krawatów wzorzystych - powinny być ciemniejsze i wyraźnie odznaczać się na tle koszuli. Jednak im bardziej wzorzysty krawat, tym bardziej traci na swojej elegancji i lepiej wykorzystać go w mniej oficjalnych stylizacjach. 

Koszula we wzorki - jaki krawat będzie właściwy?

Oczywiście nie zawsze nosimy tylko gładkie koszule - te we wzorki są świetne na mniej oficjalne sytuacje, na których również warto założyć krawat. Jaki wybrać krawat męski do koszuli we wzorek? Oczywiście w tym przypadku również sprawdzą się gładkie i w ciemniejszym kolorze krawaty, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć wzorzystą koszulę z wzorzystym krawatem - nie można jednak zrobić tego przypadkowo - wzorki na koszuli i krawacie powinny się od siebie różnić - nie mogą być takie same, np. do koszuli w drobną kratkę warto wybrać krawat we większe wzory, a do koszuli w paski na przykład krawat w drobne groszki. 

Krawat może, ale nie musi nawiązywać do koszuli 

Krawaty gładkie i we wzroki to niejedyny problem, jaki warto brać pod uwagę - równie ważny jest także ich kolor. Jak wyżej zostało wspomniane - dobrze, aby krawat męski był ciemniejszy od koszuli i stanowił dla niej kontrast, a to oznacza, że nie zawsze musi być on utrzymany w tej samej tonacji. Na przykład do błękitnej koszuli możemy założyć zarówno krawat w kolorze granatowym, jak i bordowym czy pomarańczowym - w jednym i w drugim przypadku błękitna koszula będzie idealnym tłem do tych krawatów. Pamiętajmy także o tym, że krawat może nawiązywać kolorem do innych elementów naszej garderoby, np. marynarki, poszetki czy butów. 

Krawat tylko do koszuli z długim rękawem 

Koszule z krótkim rękawem mają charakter wyłącznie casualowy, dlatego nie zakładamy do nich marynarek i garniturów, chyba że jest to letnia marynarka, ale nawet wtedy musimy pamiętać, że krawat męski należy zostawić głęboko w szafie - zakładanie krawatu do koszuli z krótkim rękawem jest modową wpadką, której zdecydowanie warto unikać.