poniedziałek, 28 listopad 2022 13:29

Zimowa wyprawa. Co warto na nią zabrać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
trapery damskie zimowe trapery damskie zimowe pixabay

Zimowa wyprawa bez wątpienia jest fantastyczną przygodą dla każdego człowieka. Warto się dowiedzieć, co powinno się na nią zabrać.

 

Bielizna termiczna

Na zimową wyprawę warto zabrać przede wszystkim odpowiednio ciepłą bieliznę. W tym przypadku doskonale sprawdzi się bielizna termiczna, która zapewni optymalny komfort cieplny każdemu człowiekowi. Bielizna termoaktywna produkowana jest z szybko schnących materiałów, które doskonale odprowadzają wilgoć. Dzięki temu zapobiega pojawianiu się dyskomfortu związanego z potem. Na zimową wyprawę nie są polecane bawełniane koszulki. Lepszym wyborem będzie bielizna stworzona z materiałów syntetycznych, które charakteryzują się wysokimi parametrami jakościowymi. Hitem jest także naturalna wełna merino.

Odpowiedni strój

Podczas zimowej wyprawy niezbędny będzie także dobrze dopasowany strój. Najlepszym wyborem będzie strój składający się z kilku warstw. Polecana jest odzież termiczna, która doskonale akumuluje ciepło wydzielane przez ludzki organizm. Strój powinien być dobrze dopasowany do ciała, ponieważ dzięki temu będzie zapobiegał utracie ciepła, a także odprowadzał nadmiar wilgoci na zewnątrz, co jest niezwykle istotne podczas wędrówki na szlaku. Polecane są stroje z tworzyw syntetycznych, a także takich materiałów jak polar oraz wełna.

Okrycie wierzchnie

Niezbędnym elementem każdej zimowej wyprawy bez wątpienia jest również okrycie wierzchnie. Okrycie wierzchnie chroni człowieka przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, takich jak wiatr, deszcz oraz śnieg. Wybór okrycia wierzchniego w dużej mierze zależny jest od aktualnie panującej pogody. Okrycia wierzchnie z membraną polecane są w przypadku występowania opadów deszczu oraz wiatru, ponieważ zapewniają przed nimi doskonałą ochronę. Warto się zdecydować na takie modele jak między innymi softshelle i kurtki typu stretch.

Dopasowane obuwie

Wśród najważniejszych elementów zimowej wyprawy nie można także zapomnieć o dobrze dopasowanym obuwiu. Wybór butów na wyprawę zależny jest od rodzaju pokonywanej nawierzchni, a także aktualnie panujących czynników atmosferycznych. Buty na zimę powinny być przede wszystkim mrozoodporne. Dzięki temu będą gwarantowały optymalną ochronę przed działaniem mrozu oraz śniegu. Niezwykle istotna jest także wysokość cholewki w butach. Warto wybierać buty z wyższą cholewką, ponieważ zapobiegnie to wnikaniu śniegu do wnętrza obuwia. Szczególnie polecane są trapery damskie zimowe.

Niezbędne akcesoria

Wybierając się na zimową wyprawę w góry warto pamiętać również o skompletowaniu wszystkich niezbędnych akcesoriów. Przydatna będzie ciepła czapka oraz szalik. Elementem obowiązkowym są także rękawiczki, na przykład rękawice puchowe, w których z łatwością będzie można rozgrzać zmarznięte palce. Polecany jest wybór dodatków, które są stworzone z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wiatr oraz deszcz. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu niezbędnych akcesoriów człowiek będzie chroniony podczas zimowej wyprawy.